Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Мислам дека нападот на фронтот во Херсон не е лажњак/феинт. Тука Русите го имаат единствениот продор што го имаат на левата страна на Дњепр, база за одење накај Николаив и Одеса. Овде ова ако го земат и се укопаат Украинците ќе биде многу тешко за Русите да продрат пак без голема суперирност во бројки и техника.

Ќе нападнат и накај Запорожје секако, имаат доволно војска за напад на двете месте. Така ќе отежнат и носење на резерви на Русите, нема да бидат сигурни каде да се фокусираат. Но Керсон не го даваат никако, тоа ќе биде и стратешко потфрлање, и медиумско. Погоре кај Лиман тој реон изгуби на стратешка важност уште кога Русите запреа со нападите кон Славјанск/Краматорск, Лиман е важен заради продолжување натаму ама не и сам по себе. Сватове е друга приказна.
Украинциве имаат 60к во Херсон, 60к во Запорожје и имаа 60к во Харков офанзивата.
Можат буквално на трите места да нападнат наеднаш.
Русија барем уште еден месец нема да прави голема офанзива.
Дали ќе успеат за тој месец да се одбранат од 180к војска ќе видиме.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Украинциве имаат 60к во Херсон, 60к во Запорожје и имаа 60к во Харков офанзивата.
Можат буквално на трите места да нападнат наеднаш.
Русија барем уште еден месец нема да прави голема офанзива.
Дали ќе успеат за тој месец да се одбранат од 180к војска ќе видиме.
Да ама имаат добро утврдени позиции во Херсон, а најјаката е во Луганск. Значи Запорожје е Ахиловата пета.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.930
Поени од реакции
8.879

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Засега офанзивава во Херсон е неуспешна, следуваат други обиди.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Засега офанзивава во Херсон е неуспешна, следуваат други обиди.
Уште не е почната офанзивата мислам. Ова се проби.
Автоматски споено мислење:

Are Most Of Attacks Planned For Satudays For Any Special Reason?

There is an important point: why did the AFU launch an attack today? It took place Friday night to Saturday morning once again.

Exactly the same pattern was used in the bombing of the Crimean bridge: it was perpetuated early Saturday morning. Like many other terrorist attacks, those ones took place over the weekend.

This may occur because the British, in the first place, and the Americans in part, both who work with Kiev, are perfectly aware of how the Russian bureaucratic machine works: it works on a five-day schedule. Also on the principle of "let's get on with it after the holidays." This applies, to a certain extent, even to the power structures and the military.

That is the key to why the offensive happens on Saturday. Another thing is that the Russian management machine has demonstrated that it has not quite learned to react and act on weekends and at night as well.

The British guys are quite systematic, and until they understand for certain that we have left our "five-day" regime for wartime, they will try to apply the old scheme.

It is absolutely certain that the AFU will be extremely active. They had a lot of time to get ready. It seems that the Ukrainian soldiers and officers who were trained in Britain have already returned to Ukraine. They were trained according to NATO and British PMC standards. They did not sit in barracks or ride back and forth across Britain on trains sightseeing.

These trained and coordinated units are now going into battle at Kherson and in other directions.

Kiev needs a victory. Even if this victory is false and only exists on the media. More precisely, NATO needs Kiev's victory, because as we already know, Russia's victory means NATO's loss.
So for NATO/Kiev the main point of agenda is to try and take Kherson in the south at most, or to get to Berdyansk, thus dissecting the new Russian territories.

There is nothing special about that. It's just that our strategy and tactics should be planned on the basis of these conditions.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.217
Еве и Украинците да се мислат дали е лажњак или не е.
Само таму горе во Киев кралицата ако е сама и сатерана во ќош, може да се деси и само пар пиони да се доволни да ја онадат. Друг е влогот.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.319
Поени од реакции
5.429
Белорусија се пожалила дека Украина има многу натрупано војска долж нивната границата.

Вистина е ова дека Украина има толку многу војска или е претекс за Белорусија да влезе во војна?

Ако Белорусија се вклучи во војната и ја нападне Украина дали е тоа моментот кога и Нато ќе реагира спрема Белорусија и за да се покаже сила на Русија.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
Белорусија се пожалила дека Украина има многу натрупано војска долж нивната границата.

Вистина е ова дека Украина има толку многу војска или е претекс за Белорусија да влезе во војна?
Ќе има нова офанзива према Киев зимава како што изгледа. Се собира многу војска во Белорусија.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
Ама гарант белоруската војска нема да се меша.
ќе видиме, сега формираа нели здружени анти терористички сили. Можеби формираат една команда која ќе ја води операцијата.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.319
Поени од реакции
5.429
ќе видиме, сега формираа нели здружени анти терористички сили. Можеби формираат една команда која ќе ја води операцијата.
Нека ја води некој белорусин, да се проба среќа, овие од Путин не ги бива, читав дека иранци дошле да обучат руси, страшно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
Нека ја води некој белорусин, да се проба среќа, овие од Путин не ги бива, читав дека иранци дошле да обучат руси, страшно.
Дарди, генерал Армагедон руководи сега со сите фронтови.
 
Член од
14 јануари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
25
Нека ја води некој белорусин, да се проба среќа, овие од Путин не ги бива, читав дека иранци дошле да обучат руси, страшно.
Иранците ги обучуваат за користење на иранските дронови што пристигнуваат во големи количини,а и различни модели. FYI
 

Kajgana Shop

На врв Bottom