Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.547
Поени од реакции
21.339
Русиве организирале поголема армија изгледа и ќе продолжи пробивот над Авдивка. Штом пропадна првата линија на фронтот сега можностите се неограничени доколку се има капацитети.
Орчетине беше втората линија на фронтот. Сега се случува нешто налик кога падна Попаснаја ако се сеќавате. Село на важно место кое дозволи ВСРФ да им пријде на Лисичанск и Северодонецт од јужна страна како и да дојде до Соледар и Артјемовск.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.460
Поени од реакции
79.562
На средина сум, сакам да ја знам вистината и да поставувам прашања, зошто не ја гледам војнава навивачки.
на право место си

ние сите сме овде такви

буквално секој овде, за себе мисли исто ко ти што мислиш за себе
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.123
Поени од реакции
11.514
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.262
Поени од реакции
36.143
Пратам и српски форум за војнава, разбирлив ми е за читање а и има доста анализа факти и нормална дебата. На телеграм ги паратам двете страни. Е сеа на српскиот форум каде 99% се проруски ориентирани на истово видео нема ниту еден член каде го запечати доказот дека мртвите се укри. Напротив, има анализа, дебата, можности што било како било и сомнеж. Но во ред, може не сум разбрал доволно српски па ќе ти верувам тебе.
Батали српски форуми. Темава тука на нашиов форум е друга димензија и ниту српски ниту руски форуми и се рамни.

Руси да се логираат на форумов и да ја читаат темава, после еден ден ќе бидат “чекајте малце другари”.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.849
Поени од реакции
4.652
Руси да се логираат на форумов и да ја читаат темава, после еден ден ќе бидат “чекајте малце другари”.
Во право си.
Прво што ќе се запрашаат е:
-Што се случи со Македонците, каде исчезнаа?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.882
Поени од реакции
39.345
не знам што се пишува овде што не е вистина. Истите работи ги има и на твитер, мапи, анализи, итн. Сега што пишувал некој србин од Нови Сад не менува ништо во реалната слика.
 
Член од
8 јануари 2014
Мислења
2.210
Поени од реакции
2.058
не знам што се пишува овде што не е вистина. Истите работи ги има и на твитер, мапи, анализи, итн. Сега што пишувал некој србин од Нови Сад не менува ништо во реалната слика.
Сето тоа е во ред, јас конкретно не реков дека нема мапи, твитери, информации. Проблемот тука е начинот на дебата, има два табора(што е нормално) но премногу наоштрено се влегува во дискусија, дури се преоѓа кон лични навреди и омаловажувања. Ете ти пример со мене, прв пат пишав тука и наместо на пораката моја членот да ме праша зошто мислиш така, повели образложи мислење, тој реагираше со средношколска доскочица, на што други членови дадоја аплауз. Е таму ова го нема.
Вчера или завчера, проследија информација околу наводниот напад со ATACMS касетна муниција на тренинг-полигон во Луганск врз руски војници. Пази, реков таму се е скоро проруско настроено и гледај дебатираат за оваа вест со сите тертипи, најнормално, најчовечки. Овде до овој момент не видов да се сподели таа вест. А пошто сакам да знам што се случува кај двете страни ќе си барам и други извори. Што би барал по туѓи форуми ако сите овие недостатоци ги нема....
Но да не ја трујам темава, оставам да биде попрегледно со информациите на членот Gags, тој е најкоректен тука.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.882
Поени од реакции
39.345
Сето тоа е во ред, јас конкретно не реков дека нема мапи, твитери, информации. Проблемот тука е начинот на дебата, има два табора(што е нормално) но премногу наоштрено се влегува во дискусија, дури се преоѓа кон лични навреди и омаловажувања. Ете ти пример со мене, прв пат пишав тука и наместо на пораката моја членот да ме праша зошто мислиш така, повели образложи мислење, тој реагираше со средношколска доскочица, на што други членови дадоја аплауз. Е таму ова го нема.
Вчера или завчера, проследија информација околу наводниот напад со ATACMS касетна муниција на тренинг-полигон во Луганск врз руски војници. Пази, реков таму се е скоро проруско настроено и гледај дебатираат за оваа вест со сите тертипи, најнормално, најчовечки. Овде до овој момент не видов да се сподели таа вест. А пошто сакам да знам што се случува кај двете страни ќе си барам и други извори. Што би барал по туѓи форуми ако сите овие недостатоци ги нема....
Но да не ја трујам темава, оставам да биде попрегледно со информациите на членот Gags, тој е најкоректен тука.
па народот овде превише е свесен за полтрони, затоа и нема дискусија. Троловите се детектирани одма. За разлика у Србија каде што имаат поголема толеранција за ботови.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.849
Поени од реакции
4.652
Сето тоа е во ред, јас конкретно не реков дека нема мапи, твитери, информации. Проблемот тука е начинот на дебата, има два табора(што е нормално) но премногу наоштрено се влегува во дискусија, дури се преоѓа кон лични навреди и омаловажувања. Ете ти пример со мене, прв пат пишав тука и наместо на пораката моја членот да ме праша зошто мислиш така, повели образложи мислење, тој реагираше со средношколска доскочица, на што други членови дадоја аплауз. Е таму ова го нема.
Вчера или завчера, проследија информација околу наводниот напад со ATACMS касетна муниција на тренинг-полигон во Луганск врз руски војници. Пази, реков таму се е скоро проруско настроено и гледај дебатираат за оваа вест со сите тертипи, најнормално, најчовечки. Овде до овој момент не видов да се сподели таа вест. А пошто сакам да знам што се случува кај двете страни ќе си барам и други извори. Што би барал по туѓи форуми ако сите овие недостатоци ги нема....
Но да не ја трујам темава, оставам да биде попрегледно со информациите на членот Gags, тој е најкоректен тука.
Ајде престани да плачеш, во 3 наврати пишуваш само за тебе, не си ти тема.

И појасни како да се разбере твоето:
“јас не навивам за никого само набљудувам“ -парафразирам.
Кога од една страна имаш докажани нацифашисти кои сакаат да реставрираат нацифашизам во сите негови раскоши, а од друга страна имаш сила која се противи и спротивстваува на тоа и доаѓаш ти и велиш, јас не навивам за никого, сериозен си, треба сериозно да се сфати твоево, дека не знаеш што е добро а што е зло? ? ?

А што се однесува до конкретното прашање:
Рече се сомневаш дека биле Руси...
Ти одговорив да сите се Руси, па се гледа нели...
Не понуди ниту еден аргумент зошто се сомневаш туку некакви наклапања по форуми и слично и очекуваш , што всушност, не да неси јасен туку си прозирен!
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.547
Поени од реакции
21.339
Situation north of Avdivka: Russian Army made new advances between Keramik and Arkhanhelske (where troops control now 60% of the locality). Clashes with Ukrainian Army are taking place north and northwest of Ocheretyne in the direction of the trench systems located in this area.

1000019792.jpg

Situation on Velikonovoselkovskaya front: Russian Army continue advancing south of Urozhaine taking control over most of the warehouses and secured part of the eastern shore of Mokri Yaly river.

1000019793.jpg

Situation on northeastern front: During the last two days Russian Army managed to enter in the nothern part of Kotlyarivka.

1000019794.jpg

Situation southwest of Doentsk: Russian Army began advancing northeast of Novomykhailivka in the direction of Paraskoviivka.

1000019795.jpg
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.547
Поени од реакции
21.339
Situation north of Avdivka: Russian Army took control over new trenches north of Keramik. In addition, Ukrainian Army withdrew from the northern part of Arkhanhelske and the adjacent trench system.

1000019850.jpg
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.547
Поени од реакции
21.339
Situation south of Bakhmut: Russian Army retook all the territory that lost ten days ago between Ivanivske and Klishchiivka.

1000020105.jpg

Situation northwest of Donetsk city: Russian Army made new advances at Netailove reaching the high buildings at the center of the locality.

1000020106.jpg

Situation north of Avdivka: Russian army took full control over the locality of Arkhanhelske and the adjacent defense system.

1000020107.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom