Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Зависи од противникот, во Пустинска Бура 1991 Ирак имаше искусна издрилана од осумгодишна војна со Иран ПВО интергирана со радарска мрежа. Сојузниците правеа коридори со Праулелри и Рејвени заедно со остали средства за неутрализирање како шрајкови и хармови и подови за РЕБ и на крај имаа мали загуби во летала.
Слично и нападот врз СР Југославија кога алијансата загуби цели два авиона за 78 дена плус 20-тина оштетени.

Ете вчера укропите собориле москаљски Су-25 кој се обидувал да даде воздушна поддшрка на вагнеровците. Кривец, Стингер.
Автоматски споено мислење:Пак ќе поставам прашање, 400К casualties во една армија од ред на величина на Украјинската би значело пад на Кијев и поништување на Украјина како држава, тоа би било крај,енде, фин, коњец филма. И какви тоа фанатични луѓе се Украјинците кои при такви загуби сеуште жестоко се борат веќе една година против втората најјака армија на светот? Па зарем малорусите до таа мера не сакаат да се вратат во прегратката на матицата земја, мајчица Россија по цена сите да изгинат?
Има некоја нула плус тука, за цифри како што реков е прерано да се шпекулира. Како аматер историчар и делумно профи ангажиран околу некои теми, би рекол дека цифрите на сите можни војни во историјата се само приближна процена, освен неколку исклучоци како Фокланди, но тоа се outliers. Треба сериозна работа од мноооогу стручњаци за да се дојде до најприближни цифри. Тоа тек таму 2035-6.
Па добро имаа над 700к, плус не смеат да се предадат, ги чекаат Азов од позади.
Па мосад и еу излегоа со тие цифри. Валда се точни.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.699
Поени од реакции
8.689
Зависи од противникот, во Пустинска Бура 1991 Ирак имаше искусна издрилана од осумгодишна војна со Иран ПВО интергирана со радарска мрежа. Сојузниците правеа коридори со Праулелри и Рејвени заедно со остали средства за неутрализирање како шрајкови и хармови и подови за РЕБ и на крај имаа мали загуби во летала.
Слично и нападот врз СР Југославија кога алијансата загуби цели два авиона за 78 дена плус 20-тина оштетени.

Ете вчера укропите собориле москаљски Су-25 кој се обидувал да даде воздушна поддшрка на вагнеровците. Кривец, Стингер.
Автоматски споено мислење:Пак ќе поставам прашање, 400К casualties во една армија од ред на величина на Украјинската би значело пад на Кијев и поништување на Украјина како држава, тоа би било крај,енде, фин, коњец филма. И какви тоа фанатични луѓе се Украјинците кои при такви загуби сеуште жестоко се борат веќе една година против втората најјака армија на светот? Па зарем малорусите до таа мера не сакаат да се вратат во прегратката на матицата земја, мајчица Россија по цена сите да изгинат?
Има некоја нула плус тука, за цифри како што реков е прерано да се шпекулира. Како аматер историчар и делумно профи ангажиран околу некои теми, би рекол дека цифрите на сите можни војни во историјата се само приближна процена, освен неколку исклучоци како Фокланди, но тоа се outliers. Треба сериозна работа од мноооогу стручњаци за да се дојде до најприближни цифри. Тоа тек таму 2035-6.
Пепел се направени, дечурлана гине у Бахмут месец дена и јаче уназад. Еве гледаме регрутираат бубуличари и пензионери уште.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.603
Поени од реакции
23.548
Зависи од противникот, во Пустинска Бура 1991 Ирак имаше искусна издрилана од осумгодишна војна со Иран ПВО интергирана со радарска мрежа. Сојузниците правеа коридори со Праулелри и Рејвени заедно со остали средства за неутрализирање како шрајкови и хармови и подови за РЕБ и на крај имаа мали загуби во летала.
Слично и нападот врз СР Југославија кога алијансата загуби цели два авиона за 78 дена плус 20-тина оштетени.

Ете вчера укропите собориле москаљски Су-25 кој се обидувал да даде воздушна поддшрка на вагнеровците. Кривец, Стингер.
Автоматски споено мислење:Пак ќе поставам прашање, 400К casualties во една армија од ред на величина на Украјинската би значело пад на Кијев и поништување на Украјина како држава, тоа би било крај,енде, фин, коњец филма. И какви тоа фанатични луѓе се Украјинците кои при такви загуби сеуште жестоко се борат веќе една година против втората најјака армија на светот? Па зарем малорусите до таа мера не сакаат да се вратат во прегратката на матицата земја, мајчица Россија по цена сите да изгинат?
Има некоја нула плус тука, за цифри како што реков е прерано да се шпекулира. Како аматер историчар и делумно профи ангажиран околу некои теми, би рекол дека цифрите на сите можни војни во историјата се само приближна процена, освен неколку исклучоци како Фокланди, но тоа се outliers. Треба сериозна работа од мноооогу стручњаци за да се дојде до најприближни цифри. Тоа тек таму 2035-6.
Чекај полека. Дали го земаш фактот во обзир дека поскедниве 2 месеца ако не и повеќе под ВСУ или Воени Сили на Украина се бројат 90% странци и платеници ?
Главната нивна војска одамна е оскатена или под земја. Последниве видеа од регрутација (повеќе ми личат на киднапирања) сосема друго кажуваат чим дојдена е работата да собираат млади пензионери и малолетни тинејџери. А за тоа колку народот е спремен да умре за Украина т.е. за американски интереси, сам можеш да приметиш од видеата.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.936
Чекај полека. Дали го земаш фактот во обзир дека поскедниве 2 месеца ако не и повеќе под ВСУ или Воени Сили на Украина се бројат 90% странци и платеници ?
Главната нивна војска одамна е оскатена или под земја. Последниве видеа од регрутација (повеќе ми личат на киднапирања) сосема друго кажуваат чим дојдена е работата да собираат млади пензионери и малолетни тинејџери. А за тоа колку народот е спремен да умре за Украина т.е. за американски интереси, сам можеш да приметиш од видеата.
Гледав и видеа со руски мобици кои го псујат владимир владимирович замрзнати како пацови во ров полн во вода и други кои наместо боди армор добиле картонски елеци, трети дигнаа побуна за неисплатени пари и уште еден куп ужасни ситуации.
Украина колку што знам ги ротира војниците, непрекидно се врши обука во УК и Полска. Не знаеме колку аскер имаат околу Бахмут, нит пак знаеме колку имаат русите, све ти се тоа шпекулации, видеа, пропаганди. Чак и за Втора светска има прилично различни цифри а се работи за најизучуваната војна во човековата историја од која не делат 78 години. Затоа све треба да се зема со голема резерва. Ќе покаже времето.
Автоматски споено мислење:

Го знаеш моето мислење за Арапските војски но што ќе се случеше Ирак да имаше 24/7 покриеност од НАТО сателити и авакси на граница + подршка од разузнавачките служби?

Исто за СР Југославија која имаше 11 исправни Миг 29. Плус санкции и изолација.
Во секој случај украинската ВВ и ПВО квалитативно и квантитативно беа далеку зад руското ВВ и крстаречи проектили така да и покрај ленд-лизот е скоро несфатливо како после година дена војна немаат господарство над небото на Украјина.
Тоа што немаат ниту еден авион за електронско попречување е факт кој зборува доволно. Имаа нешто пандан на Харм од советско време но дали воопшто ги употребуваат е прашање.
Јас очекував да го исчистат небото од украјински летала за пар недели, кад оно година дена!
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.711
Поени од реакции
26.232
многу се зачестија вакви видеа, изгледа стварно веќе нема будали кои самоволно ќе идат да гинат за зелениот.
Па неможат да се кријат веќе мртвите. По нивните медиуми слушаат дека Русите губат, дека имаат стотици иљади мртви, дека напаѓаат во самоубиствени бранови, а од друга страна све повеќе се шират приказни во Украина за масакрот што им се дешава. Неможе да се скрие геноцидот што им се дешава. Жртвите на Украина се од епски размери, остај ги ти приказните на твитер, јутјуб инфографиците и самоштонепропаднатарусија медиумите. Тие идат ко лисицата по мадињата на овенот.
Автоматски споено мислење:

Anatomy of a Russian Psyop.

I've written before about extensive Russian efforts, starting last summer and ending quite recently, to goad the Ukrainians into expending their limited reserve of well-trained and equipped prewar troops in counteroffensives. A key part of that effort seems to have been measures designed to create the impression the Russian Army was in desperate straits and on the verge of collapse. Even if these "false indicators" flew against the great weight of the evidence, NATO's (and Ukraine's own) confirmation bias-addled analysts could be expected to lap them up and spin them into positive assessments for the Ukrainian war effort.

So with that in mind, let's examine a strange incident that happened last summer - Russia's deployment of deeply-obsolescent T-62Ms. These old tanks were photographed going into battle basically unmodernized, without even the applique ERA added to those sent to Syria in recent years. In fact the only thing the Russians seem to have done to prepare them for the Ukrainian battlefield was weld rather ridiculous "cope cages" to their turrets, a curious protective measure given their volatile ammunition storage racks are located in the front and rear hull rather than under the turret as in newer vehicles.

Of course pro-Ukrainian commentators bit down on their confirmation bias and took their appearance as a sign the Russians were running out of tanks and had pushed these relics to the front from sheer desperation. Western intelligence analysts likely said as much to their superiors, albeit more soberly. More serious (and more pro-Russian) analysts suggested that maybe these tanks were perhaps intended for use as “assault gun” artillery rather than in a strictly "armor" role, or maybe that they were being used by a detachment of particularly crusty Donbass reservists unfamiliar with newer tanks.

The thing about these various theories is none of them really make sense. If the Russians were running out of T-72Bs, the logical thing would be to activate some of their thousands of T-72As instead of old T-62Ms that require an entirely new supply chain for spare parts and ammunition. We also know by now that the Russians aren’t running out tanks, far from it. The Russian Army’s frontline tank fleet has been replenished with brand-new models rather than reactivated Soviet armor – T-90Ms, T-80BVMs and T-72B3 mod. 2022s, all of which are thoroughly modern, have become common sights.

If the Russians wanted to supply “assault guns” to support the infantry there’s similarly no reason they couldn’t use newer and more capable tanks for the job. There’s absolutely nothing special about T-62s that makes them particularly suitable for such a mission. And while the story of a company of Boomer veterans of the Soviet-Afghan War going for one last thunder run would make a great movie (seriously, Russian filmmakers, get on that), it doesn’t pass the laugh test as a serious proposition.

Which leaves us with a handful of old tanks sporting ridiculous cope cages getting photographed trundling around Kherson (with a few pointedly abandoned after the Russians started their withdrawal when they recovered practically everything else they could roll or drag out) despite the fact the Russians had no need at all for them. Furthermore, this T-62 deployment was not a large-scale effort – we didn’t see them outside of Kherson and we haven’t seen them at all since the Russians withdrew from their bridgehead on the right bank.

This leads me to one inevitable conclusion – the T-62 deployment was a psyop designed to create a single, white-hot data point that the Russian Army was running out of tanks. Considering we’re still hearing about the damn things I think it’s safe to say that it was a complete success.
 
Последно уредено:

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.874
Поени од реакции
8.681
This leads me to one inevitable conclusion – the T-62 deployment was a psyop designed to create a single, white-hot data point that the Russian Army was running out of tanks. Considering we’re still hearing about the damn things I think it’s safe to say that it was a complete success.
Ако ме служи сеќавањето пред 3-4 години на неколку последователни редовни маневри рамно 40.000 тенкисти резервисти беа на “освежувачки курс“ баш на Т-62. Не сите одеднаш секако но тоа се посади за 1000 тенкови.


103-от завод ремонтира, додава дополнителен оклоп и вградува темовизија во Т-62.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.359
немат више проектили русите, уше одамна, не се занесувајте, каква офанзива, какви бакрачи

офанзива со шкартни кинески и ирански проектили

сеа ко ќе стигнат бредлијата и леопардите ќе видите фино лепо
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.359
на тоа со бредлијата и леопардите може да се радува само некој про-украинец кој поима нема

со толку тенкови нема gamechange
при ваква артилериска војна, грубо кажано, никакви тенкови нема да бидат гејмчејнџер
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.771
Поени од реакции
30.443
Секоја алатка во раце на добар мајстор, си има намена во специфични ситуации. Па макар и само како псај-оп (или посебно тогаш).
Автоматски споено мислење:

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.711
Поени од реакции
26.232
Ако ме служи сеќавањето пред 3-4 години на неколку последователни редовни маневри рамно 40.000 тенкисти резервисти беа на “освежувачки курс“ баш на Т-62. Не сите одеднаш секако но тоа се посади за 1000 тенкови.


103-от завод ремонтира, додава дополнителен оклоп и вградува темовизија во Т-62.
Точно е ова. Ама поентата на типов е дека Т62-ките кои биле испратени биле без дополнителен оклоп, за разлика тие што биле пратени во Сирија. Значи приказната служела за мачкање очи. Ако ти текнува Твитерџии и јутјубџии се фатија на јадица дури и на Т34, кои после испадна дека се снимки од 2018.

Кога ќе размисли човек, Русиве многу добро пресметале дека нема да можат да се борат и победат во пропагандната војна, па затоа решиле да ја свртат во своја корист, колку што можат.

Интересна работа од другата страна е што Германциве одобриле 178 Леопард 1 тенкови, кои се во класата на Т62 :)
Автоматски споено мислење:

Meanwhile, све повеќе видеа кои покажуваат дека нацистите употребуваат Хемиско оружје. Генерално кажано, не и се пишува добро на Украина.

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom