Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
29 јуни 2014
Мислења
19.379
Поени од реакции
30.425
нема шанса да има ф-16, од причина што не е тоа на дугме. Има огромна логистика околу тие авиони, башка што се бара обука најмалце една година за пилот да ги лета. Украинциве не ни верувам да имаат уште пилоти останато од подобрите, сите ги потрошија на самоубиствени мисии.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.267
Поени од реакции
4.496
Winter retreat of Bandera from Seversk-Soledar-Artemovsk to the lines of Slavyansk-Kramatorsk-Druzhkovka

The defensive operation of the Armed Forces of Ukraine involves:
1. The withdrawal of the remnants of the Ukrainian units from under Artemovsk.
2. Slowing down the advance of Russian troops in the western direction, for which up to 12 brigades of the Armed Forces of Ukraine, incl. 4th and 17th brigade, 61st, 63rd and 93rd brigade, 77th and 46th dshbr, 43 and 45 abr.
3. Organization of withdrawal to prepared defensive lines in Slavyansk and Kramatorsk. Reserves of the Armed Forces of Ukraine and units from Artemovsk are being actively transferred to these cities.
4. Detention of the RF Armed Forces in the Slavyansk-Kramatorsk-Druzhkovka sector.

Thus, the command of the Armed Forces of Ukraine expects that the Armed Forces of the Russian Federation will not be able to actively move forward and quickly defeat the Bandera units, which in turn will allow them to organize another mobilization, restore the losses incurred, replenish parts with NATO equipment and launch a counteroffensive in April-May 2023.

Screenshot_20230203-141423_Chrome.jpg
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.267
Поени од реакции
4.496
"In the Kupyansk direction, as a result of offensive actions by units of the "Western" grouping of troops, AFU was knocked out from the western outskirts of the village of Dvorichna Kharkiv region." - Russia MoD
photo1675512975.jpeg

:kuracc: :kuracc: :kuracc:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.263
Некое време се збори дека организирано се повлекуваат од Северск. А Русите наводно се спремаат за офанзива деновиве, паднаа температурите под нула а веќе со недели имаат натрупано војска долж границата.

нема шанса да има ф-16, од причина што не е тоа на дугме. Има огромна логистика околу тие авиони, башка што се бара обука најмалце една година за пилот да ги лета. Украинциве не ни верувам да имаат уште пилоти останато од подобрите, сите ги потрошија на самоубиствени мисии.
Чист пи-ар им е сето ова, од советски на амерички авиони не се пребацува тек така. Војната трипати ќе биде завршена додека им обучат пилоти, ако сеуште ги имаат доволно... Они за тенковите немаат време да ги обучат пред да заврши војната, не па за авионите.

И зошто Ф16 а не А10 на пример, во сегашново воено сценарио многу покорисни би биле.


Инаку се слуша од фронтот дека деновиве Украинците не користат оклоп. Чисто пешадиски активности. Изгледа го чуваат она малку што им остана.
Сето ова (тек сега ќе обучувале за тенкови/авиони) само покажува колку дилетантски пристап имаат западниве, не гледам како не требало да им е јасно дека нивните марионети ќе останат без околоп порано или подоцна. Сегашнава клапа психопати на позиции во САД се некако најаматерска постава што било кога ја имале.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.775
Поени од реакции
22.074
Член од
14 ноември 2013
Мислења
4.997
Поени од реакции
15.273
Ситуација западно од Бахмут: Руската армија и силите на ДНР направија мал напредок северно од Клишчивка кон градот Иванивске, кој сега се наоѓа на еден и пол километар оддалеченост.

1.jpg

Ситуација јужно од Бахмут: Видео снимка прикажува руски трупи во првите згради јужно од градот (Геолокација: 48.562475, 38.013024 ). Во текот на последните денови руската армија и силите на ДНР ја презедоа контролата на повеќе позиции северно од предградието Опитне помеѓу реката Бахмутовка и улицата Перши Радиански.

2.jpg

Ситуација северно од Бахмут: Руската армија и силите на ДНР почнаа да се судираат со украинската армија во северната област Ступка.

3.jpg

Ситуација северно од Соледар: силите на руската армија, ДНР и ЛНР напредуваа северно од Миколаивка и од оваа оска се приближуваат до селото Роздоливка.

4.jpg

Ситуација во Билохоривка: Руската армија и силите на ЛНР напредуваа западно до градот стигнувајќи до првите згради/куќи. Сепак, поголемиот дел од селото сè уште е под контрола на украинската армија, која се повлекла кон посоодветни позиции за да го брани.

5.jpg

Ситуација западно од Кремина: Руската армија и силите на ЛНР напредуваа од Червонопопивка и стигнаа до границата со областа Донецк.

6.jpg
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.263
Ситуација во Билохоривка: Руската армија и силите на ЛНР напредуваа западно до градот стигнувајќи до првите згради/куќи. Сепак, поголемиот дел од селото сè уште е под контрола на украинската армија, која се повлекла кон посоодветни позиции за да го брани.
Кога ќе земат објекти во населба, следен развој е дека паѓа во наредните денови. Така беше и во Соледар и во други примери.
Автоматски споено мислење:

 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
4.997
Поени од реакции
15.273
Ситуација западно од градот Бахмут: Руската армија и силите на ДHР постигнаа значителен напредок по водниот канал и имаат артилериска контрола врз патот H-32. Покрај тоа, трупите стигнаа до периферијата на селото Иванивске и продолжија да ја зголемуваат тампон зоната околу селото Клишчивка.

1.jpg

Ситуација јужно од Бахмут: Руската армија и силите на ДНР стигнаа до периферијата на гробиштата Бахмут и се судрија со украинската армија кај првите згради на областа Собачивка.

2.jpg

Ситуација северно од градот Бахмут: Руската армија и силите на ДПР направија нов напредок во Миасокомбинат и сега контролираат повеќе од половина од оваа област.

3.jpg

Неколку километри северно, руските трупи ја презедоа контролата над фабриката за материјали за ѕидови во Артјомовск јужно од селото Красна Хора и продолжуваат да напредуваат до раскрсницата кај Тир.

4.jpg

Ситуација западно од Соледар: силите на руската армија, ДНР и ЛНР напредуваа јужно од Блаходатне и западно од реката Бахмутовка обидувајќи се да го опколат украинскиот систем на ровови.

5.jpg
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.775
Поени од реакции
22.074

Све повеќе и повеќе вакви видеа гледаме. Интересно е како тука имаше генерална слика дека Украинците се премни да гинат за својат татковина. Како илустрација, можеме да споредиме со мобилизацијата во 2001. Немаше вакви слики, и Македонија собра под оружје за многу брзо време околу 5% од бројот на населението. Почнаа да се враќаат доброволците што од прилика значи дека и 10%-15% не би било проблем. Украина мака мачи со мобилизациите. Ете колку е спремен народот да гине за режимот во Украина. Вистината е само дека режимот е спремен да го праќа својот народ како глинени гулаби на фронтот.

Следен чекор ќе е јавен линч на Зеленски и компанија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom