Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.721
Поени од реакции
22.003
Има на телеграм на неколку канали. Уште нема детали само дека првично е удрено на некаква фабрика за авиони со 6 балистички ракети.

 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
381
Поени од реакции
806
Член од
7 јануари 2020
Мислења
139
Поени од реакции
102
Само вагнеровци се покажаа способни за војување, други појма си немаат. Чекајте малку луѓе оваа војна уште ќе се војува.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.054
Поени од реакции
5.620

Fire breaks out at US-owned drone factory in Latvia

The facility delivers unmanned systems technologies to academic, commercial and government clients in 70 countries, including Ukraine and NATO allies. According to the company website, the California-based company produces long-range unmanned aircraft for intelligence, surveillance and reconnaissance missions.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
4.971
Поени од реакции
15.192
Ситуација северно од Бахмут: Украинската армија се повлече од ровоската линија по симултано движење на руските трупи од две оски. Дополнително, руската армија и силите на ДНР започнаа уште едно заобиколувачко движење со напредување јужно од Парасковиивка преземајќи ја контролата над сервисната станица; и северно од градот многу блиску до патот М-03.

1.jpg

Ситуација западно од градот Бахмут: руската армија и силите на ДНР напредуваа јужно од градот Иванивске и почнаа да се приближуваат кон југозападните дачи на градот.

2.jpg

Одзумирано како изгледа. @Klinton Кои би биле опциите на ВСУ според тебе? Повлекување, останување во Бахмут до крај, контраофанзива?

Без наслов.png
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
19.294
Поени од реакции
30.228
русиве треба овде да се сконцентрираат да го рашират фронтот. Со тоа би спречиле и да се укопаат украинциве во Славјанск и Краматорск. Ако ја развлечат долга и широка ќе се повтори истово праење пепел цел град.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.721
Поени од реакции
22.003
Еве подруга приказна, што се случило на истото место (според сликите најверојатно е истото место). Според Рибар, прошлите 2 дена Украинците пробале да се пробијат источно од Угледар, накај Никулска (или незнам како се вика) ама доживеале неуспех.

 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.364
Поени од реакции
13.629
Се шушка по телеграмите дека со западната опрема би пристигнале и западни трупи. Ете челенџерите ќе пристигнеле во Украина во март, а исто и леопардите двојките првата испорака ќе е во следните месец-два. Колку е логично Украинците да научат да ги управуваат во толку краток период, хм. Вчера имаше вест дека заминале украински пилоти во Британија да тренираат, се повеќе најави за голема ескалација.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.721
Поени од реакции
22.003
Во меѓувреме, продолжува напливот на доброволци во Украинската армија. Не можат да ги сопрат, пошто идат во бранови да се пријават.

Еве жив пример како ги сопираат да не прават гужва во регрутните центри.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.916
Поени од реакции
19.120
^^ Дечкото и по телефон се фалеше колку е среќен дека ќе оди во бој за слава на Украина. :unsure:


Мислам, еј! Па кој не би сакал да војува како пешадија во ваква војна како пешадијата жари и пали и се од нив зависи?

Автоматски споено мислење:

Еве подруга приказна, што се случило на истото место (според сликите најверојатно е истото место). Според Рибар, прошлите 2 дена Украинците пробале да се пробијат источно од Угледар, накај Никулска (или незнам како се вика) ама доживеале неуспех.

Еве им да можат да видат без телеграм акаунт.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
15.808
Поени од реакции
17.119
^^ Дечкото и по телефон се фалеше колку е среќен дека ќе оди во бој за слава на Украина. :unsure:
Ne be, prasvase so ke ima za jadenje za da znaj dali da si nosi od doma oti jbg ne se vojuvalo na prazen stomak. Ke go nejkele generalite :toe:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.916
Поени од реакции
19.120
Ne be, prasvase so ke ima za jadenje za da znaj dali da si nosi od doma oti jbg ne se vojuvalo na prazen stomak. Ke go nejkele generalite :toe:
Мамо напрај сарма, ама брзо! :unsure:

Во меѓувреме "A long time ago in a galaxy far, far away...."
Автоматски споено мислење:

Самооднава артилерија парче им ја прават со Ланцетиве:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom