Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.651
Поени од реакции
21.583
Ситуација северно од градот Бахмут: руската армија и силите на ДНР ја презедоа контролата над северните утврдувања на Красна Хора и железничката станица Кудрјавка, додека во исто време војниците почнаа да ги напаѓаат првите области на селото Парасковиевка од југ.

photo_2023-01-25_23-10-13.jpg

првата работа ќе е поверојатна
Спремаат офанзива кон Запарожје.
Не знам, и двете ми се подеднакво можни, не би ги отпишувал Украинците така лесно но од друга страна ништо чудно нападите од страна на РФ по цел фронт како и одлучноста на Украина да го брани Бахмут по секоја цена да ги земаат данокот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.771
Поени од реакции
30.445
Апропо одредени муабети од поназад. 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.181
Поени од реакции
11.620
Ситуација северно од градот Бахмут: руската армија и силите на ДНР ја презедоа контролата над северните утврдувања на Красна Хора и железничката станица Кудрјавка, додека во исто време војниците почнаа да ги напаѓаат првите области на селото Парасковиевка од југ.

Прегледај го приврзокот 363898
Не знам, и двете ми се подеднакво можни, не би ги отпишувал Украинците така лесно но од друга страна ништо чудно нападите од страна на РФ по цел фронт како и одлучноста на Украина да го брани Бахмут по секоја цена да ги земаат данокот.
Запарожје и кај Нова кхаковка имаат обид деновиве.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.651
Поени од реакции
21.583
Запарожје и кај Нова кхаковка имаат обид деновиве.
Нешто видов се истовариле кај Нова Каховка, наводно. Ако го направиле тоа тогаш се лудаци, како планираат да ги снабдуваат единиците преку Дњепар дури и при случај да не бидат разбиени во првите 24 часа?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.903
Поени од реакции
7.292
ете тука иаме прилика да глеаме народ кој нејке да попушти, нејке да има банана држава, федерација со рамковен, и пак не ви одговара тоа.
Нејќеле да имаат банана држава :pos:.

Украина која со децении важи за најкорумпирана држава во Европа, имаш олигарси, кои си имаат приватни писти до своите имоти, црквата шурува со мафијата од самата независност, во источните региони кои со векови биле Руски територии, каде мнозинството е Руско население, им се забрануваат основни човечки права, физички малтретирани од страна на корумпираниот државен систем, Бајденовци си собираа кајмак преку Бурисма итн итн. нејќеле да бидат банана држава и одбрале камикази да се....

Плус зашто не го земате фактот што целиот западен свет сака да има војна, оружје од сите страни на планетава носат, дома им го доисперуваат мозокот на народот, Русија после Украина ќе продолжела и кон други држави, демек во среден век сме, па површина на територија е битна. Ти да си лидер на воена суперсила, гледаш дека лидери од други воени суперсили се мешаат во соседна држава, носат оружје, најавуваат достава на помодерни, поголем уништувачки ефект, со што директно се загрозува безбедноста на твојата држава, што ќе направиш?

Единствена замерка за Путин е што се ова не го реши уште во 2014, по брза постапка, а ни сега кога почнаа, со ликвидација на зелениот и парламентарците, или па единствената можност со еден удар, на погребот на кралицата и ќе докажеше дека се грижи за правдина и мир. Вака како тргнало, со прекинување на дипломатски односи, со излегување од светски организации, историски тоа се све сигнали дека се почетоци на војна од поголеми размери. Војна во која повторно народ што не се знае меѓусебно ќе се убива, по наредба од луѓе кои многу добро се знаат и со децении си соработуваат.

Трамп кога доаѓаше на власт, опозицијата/ народот цело време верглаа ко загрижени дека војна ќе започнел, а сега истите тие со сите сили повикуваат на војна. Лудило.

Оној на НАТО изјавува дека само оружјето е патот за мир, но тоа кај помали држави, а мирот од секогаш бил отворена, слободна трговија, така со векови опстојала Римската империја.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.874
Поени од реакции
8.681
Апропо одредени муабети од поназад.

Директ во муницијата, експлозијата покажува зошто Абрамс (за сега) е најдобар тенк за екипажот. Благодарение на "blow up" панелите експлозијата е насочена нагоре и најверојатно е дека сите внатре се живи (можеби усрани но живи) а бидејќи комплетната муниција е во тој дел од тенкот мала е веројатноста да летне куполата како на другите тенкови.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.193
Поени од реакции
39.931
Директ во муницијата, експлозијата покажува зошто Абрамс (за сега) е најдобар тенк за екипажот. Благодарение на "blow up" панелите експлозијата е насочена нагоре и најверојатно е дека сите внатре се живи (можеби усрани но живи) а бидејќи комплетната муниција е во тој дел од тенкот мала е веројатноста да летне куполата како на другите тенкови.
зависи, предниот дел е исто слаб и ако го погоди некој во шасијата однапред дефинитивно може да го убие екипажот. Едина јака страна на Абрамсот е куполата која е скоро невозможно да се пробие. Другиот дел од тенкот и не е нешто многу заштитен. Исто и леопардот носи муниција напред, што може да предизвика катастрофална експлозија како таа од сирија што иде по видеа.

 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.874
Поени од реакции
8.681
зависи, предниот дел е исто слаб и ако го погоди некој во шасијата однапред дефинитивно може да го убие екипажот. Едина јака страна на Абрамсот е куполата која е скоро невозможно да се пробие. Другиот дел од тенкот и не е нешто многу заштитен. Исто и леопардот носи муниција напред, што може да предизвика катастрофална експлозија како таа од сирија што иде по видеа.

На тоа мислев, само Абрамсот ја носи целата муниција позади и ептен треба да биде погоден во момент кога е отворена заштитната преграда за да се прошири експлозијата.

Другите тенкови, како и Леопардот......јебига.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.193
Поени од реакции
39.931
За оваа војна Т-90М е најдобар тенк. Многу е заштитен со реактивен оклоп од најнова генерација. Плус има заштита на муницијата да не дојде до катастрофална експлозија каде што летаат куполи како кај постарите тенкови. Има термални камери и тракери за барање мета. У глобала тенкот е бомбона, и мислам дека е тенкот што ќе ја добие војнава.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.771
Поени од реакции
30.445
Oсвен тоа и опремата што ја носи го прави Т90 незгоден противник. Веројатно не е случајно што гледаме дека го комбинираат со терминаторите, добри се за супресија на пешадија а тенкот е добар против други тенкови.
Автоматски споено мислење:

Артилеријата попара им ја прават еднаш кога ќе ги лоцираат:За следниве линкови ќе ви треба телеграм акаунт, поголема резолуција се:


Мислам дека моментумот со техничка надмоќ во наредниов период ќе стане уште полош за Украинците за САД. Ќе се зачудам ако ова потрае па продолжи и во следната година, но веќе видовме и почудни работи во оваа војна.

Утрово повторно ракетни напади врз инфраструктурата.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.323
Поени од реакции
36.233
Термалната камера на Т-90М вади графика како термалните камери на западниве тенкови пред 40 години.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Oсвен тоа и опремата што ја носи го прави Т90 незгоден противник. Веројатно не е случајно што гледаме дека го комбинираат со терминаторите, добри се за супресија на пешадија а тенкот е добар против други тенкови.
Автоматски споено мислење:

Артилеријата попара им ја прават еднаш кога ќе ги лоцираат:За следниве линкови ќе ви треба телеграм акаунт, поголема резолуција се:


Мислам дека моментумот со техничка надмоќ во наредниов период ќе стане уште полош за Украинците за САД. Ќе се зачудам ако ова потрае па продолжи и во следната година, но веќе видовме и почудни работи во оваа војна.

Утрово повторно ракетни напади врз инфраструктурата.
Единствено добро за украинциве од напад со дрон е што имаат време да избегаат. На повеќе снимки имам видено го слушаат дронот и го гледаат 15-20 секунди пред да удри и ги напуштаат хаубиците.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.181
Поени од реакции
11.620

Ојде гејмченџерот од трета генерација гејмчејнџери за учките на Бајден. Се чекаат овоие од 5,6,7 генерација.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Pro-Russian sources claim about the complete capture of the City of Ugledar, unfortunately, the channel's source within the 155th Marine Brigade has a 32hr Media delay, and the DPR authorities residing over Ugledar are having technical issues, however, the sources we do have report advances within the city itself. The map has been adjusted. We will adjust it if our sources get back to us.
photo1674736855.jpeg
To answer the question of "Would Ukrainians have to fall back to adjacent positions", well after the fall of Ugledar, there is very little fortifications. The fall of Ugledar would mean the fall of the entire of Lower Donetsk Oblast (bordering Zaporozhye Oblast) and would mean that Ukrainians would have trouble defending any areas behind it.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom