Војната на патиштата

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
30% возат стокецови и југовци?
Која власт се смени, оваа „метода“ останува иста, веројатно е некој евергрин идиот у овој сектор. Као рации праат, а луѓе гинат секој ден се' повеќе и повеќе. Резултат само во буџет се гледа.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ти сок ли пиеш за викенди?
Вода пијам најмногу а кога сум излезен пијам алкохол и не возам, ја имам таа лекција на своја кожа научено.

Иначе, @Ilumious , не знам дали сум го пишал ова некогаш, ама пред некоја година ме застануваа во град полиција и ми вика магленката ти е уклучена една забрането е во град тоа, му викам не е уклучена туку едната секогаш сама се пали кога го вртиш воланот, пет минути се објаснувавме како е можно тоа и дека колата сама го прави.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Вода пијам најмногу а кога сум излезен пијам алкохол и не возам, ја имам таа лекција на своја кожа научено.

Иначе, @Ilumious , не знам дали сум го пишал ова некогаш, ама пред некоја година ме застануваа во град полиција и ми вика магленката ти е уклучена една забрането е во град тоа, му викам не е уклучена туку едната секогаш сама се пали кога го вртиш воланот, пет минути се објаснувавме како е можно тоа и дека колата сама го прави.
:pos: :pos: и упатството да му го отвориш кај што пишува дека тоа е feature на колата нема да знае да прочита.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Која власт се смени, оваа „метода“ останува иста, веројатно е некој евергрин идиот у овој сектор.
Добро, тогаш кажи како да ги тргнеме алкосите и џанаците од шоферскиот волан без да се користат полиција и казни? Да не треба да чекаме свеста кај дотичните да проработи?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Нема врска тоа. Или пиеш едно пиво (0,30) или во спротивно користиш такси/ЈСП.
Како не бе, едно пиво :) . Мене вчера ме стопираа и ми пишаа(некои казнени) за каиш, 0 покажа на алкотест. Претходно имав испиено на одење од работа 3 вотки, тоа беше негде 16 00 бев на фудбал околу 7 и 30. После тоа откако ми пишаа казнени испив 10 пива и три коњака. Што ефект имало на мене тоа што ме стопирале?
Испокрадоа цела држава а ние да се плашиме од казни...... све им ебам.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
Јас сум за друга ''политика'' околу казниве.
Нека пие секој колку сака и кога сака,и нека нема казни.Ама ако направиш некаков прекршок(поминување на црвено,судир во кој си ти виновен,газење пешаци и сл.) да те казнуваат х5 од досегашното.Изгази човек додека возиш пијан,и наместо 5 години скапи во затвор 25 години.Или поминуваш на црвено додека си пијан и напучи се 1500 евра.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Добро, тогаш кажи како да ги тргнеме алкосите и џанаците од шоферскиот волан без да се користат полиција и казни? Да не треба да чекаме свеста кај дотичните да проработи?
Па ваљда со контроли 24/7, а не со вакви стихии....
Пред избори можеш од Ѓорче до Лисиче на црвено да проаѓаш, ако имаш среќа некој шлепер да не те собере - џандар не те застануе сигурно.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.243
Јас сум за друга ''политика'' околу казниве.
Нека пие секој колку сака и кога сака,и нека нема казни.Ама ако направиш некаков прекршок(поминување на црвено,судир во кој си ти виновен,газење пешаци и сл.) да те казнуваат х5 од досегашното.Изгази човек додека возиш пијан,и наместо 5 години скапи во затвор 25 години.Или поминуваш на црвено додека си пијан и напучи се 1500 евра.
Ти си секој да пие колку сака и нека нема казни, ама ако направиш прекршок да те казнат петпати повеќе од досегашното. :icon_lol: :icon_lol:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Како не бе, едно пиво :) . Мене вчера ме стопираа и ми пишаа(некои казнени) за каиш, 0 покажа на алкотест. Претходно имав испиено на одење од работа 3 вотки, тоа беше негде 16 00 бев на фудбал околу 7 и 30. После тоа откако ми пишаа казнени испив 10 пива и три коњака. Што ефект имало на мене тоа што ме стопирале?
Испокрадоа цела држава а ние да се плашиме од казни...... све им ебам.
Никаков ефект, казните се за луѓе.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
Ти си секој да пие колку сака и нека нема казни, ама ако направиш прекршок да те казнат петпати повеќе од досегашното. :icon_lol: :icon_lol:
Не си ме сфатил.Да нема казна за ако ме запрат и да дувнам 0.8 на пример.За пиењето да нема казни.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не си ме сфатил.Да нема казна за ако ме запрат и да дувнам 0.8 на пример.За пиењето да нема казни.
Многу е 0.8. Во најлибералните по ова прашање е 0.4 максимум...и овие дози од лично искуство ќе ти кажам дека се најлоши. Ќор пијан чоек во многу случаи се бори да вози попретпазливо. Мала доза му дава лажна самодоверба и успорени рефлекси. Не ризикувај, казна е ништо у споредба со други последици.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А чекајте, пијанициве што ќе ги фатат, ги пуштаат пак со кола или ги носат некаде да се отрезнат? Зошто ако е првово, да ми простите на израз ама кур дрвен дека им е дојдено до безбедноста на граѓаните.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
А чекајте, пијанициве што ќе ги фатат, ги пуштаат пак со кола или ги носат некаде да се отрезнат? Зошто ако е првово, да ми простите на израз ама кур дрвен дека им е дојдено до безбедноста на граѓаните.
Мене еднаш ми се има случено, многу одамна и телето ме пушти. Ти вика „колегите се подоле, ќе си платиш друга казна!“. А ако напраиш беља некоја - за тоа не им е гајле. По закон не знам како е, ама не би смеел да ти даде да продолжиш, ако ти открие....а еден другар го фатија кај генералштаб во правецц накај центар и на враќање пак го застанале и им зборел као „дечко, добро бе, не ви е доста прееска...ај остајте ме“ и го пуштиле....циркуз од држава.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Најважно им е да си ја исполнат нормата со казнети возачи и гајле им е за безбедноста. Од тие што се казнети на пола ќе им ја скинат. :D

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom