Војната во Либија

  • Креатор на темата oon
  • Време на започнување
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.392
Поени од реакции
20.668
Темава пак се активира, Хафтар одлучи да го окупира делот што го контролира тој другиот поддржан од ОН
https://www.mkd.mk/svet/analizi/libija-e-na-prag-na-gragjanska-vojna-proruski-general-pred-portite-na-tripoli-video
Нова тура емигранти.

Можеби збориме како европјаните ќе се испоубијат меѓу себе за територија, колку сме нетрпеливи едни со други, ама не сме ни блиску до арапиве.
Они се спремни на се. Спремни се да се испоубијат еден со друг за контрола.
Никогаш било, а и нема да биде мир во арапските држави.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.670
Поени од реакции
4.203
Нова тура емигранти.

Можеби збориме како европјаните ќе се испоубијат меѓу себе за територија, колку сме нетрпеливи едни со други, ама не сме ни блиску до арапиве.
Они се спремни на се. Спремни се да се испоубијат еден со друг за контрола.
Никогаш било, а и нема да биде мир во арапските држави.
Ќе беше мир да не го чепкаа Гадафи.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.251
Поени од реакции
36.163
Нова тура емигранти.

Можеби збориме како европјаните ќе се испоубијат меѓу себе за територија, колку сме нетрпеливи едни со други, ама не сме ни блиску до арапиве.
Они се спремни на се. Спремни се да се испоубијат еден со друг за контрола.
Никогаш било, а и нема да биде мир во арапските држави.
Па не би рекол, мигрантите претежно идат преку делот контролиран од владата која е во Триполи и Мисрата, ако го освојат тој дел и воспостават ред и миграцијата би се намалила.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.701
Поени од реакции
14.140
од српските коментари..


Невероватно (судећи по претходним коментарима) колико људи не познају ситуацију, ни актере. Хафтар је био Гадафијеве друг из "зелене револуције", касније и његов дугогодишњи начелник Генералштаба. Гадафи га је слао у суседне земље да спречава побуне против њему пријатељских влада. Разишли су се тек кад није успео да изврши задатак у Чаду. Ту су се умешали Французи. Интервенисали војно, пресекли му одступницу ка Либији и заробили га са целим тим експедиционим корпусом. Кад су тако понижене, коначно пустили из заробљеништва њега и његове официре, они нису смели да се врате кући, из страха да ће их Гадафи стрељати као издајнике. Прихватили су америчку понуду за азил. У Америци је Хафтар остао дуже од 20 година, чуван као заштићени сведок. Кад је почела револуција, вратили су га у Либију, да им се одужи. Касније се изгледа отргао контроли, али и сада кокетира мало са Русима, а мало са Французима. У Француској се лечио прошле године, а Руси су га примили нешто раније и на свом носачу авиона и у Москви.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.019
Поени од реакции
17.762
Кој гомна се не ми се верува, и после ќе има тероризам и бегалци ...


https://www.mkd.mk/svet/vesti/francija-i-italija-se-karaat-okolu-vojnata-vo-libija
Франција и Италија се караат околу војната во Либија
Франција и Италија се расправаа денес околу начинот на решавање на обновениот конфликт во Либија, додека силниот отпор ги сопре силите на генералот Калифа Хафтар пред јужните преградија на Триполи.


Според податоците на ОН, во борбите меѓу силите на Хафтар и меѓународно признатата влада во Триполи убиени се најмалку 56 луѓе, а околу 8 илјади луѓе ги напуштиле своите домови во Триполи во изминатата недела.

Репортерот на Ројтерс слушнал повремени пукања и експлозии, додека Либиската национална армија (ЛНА) се соочува со силите на премиерот Фајез ал Сарај, во близина на меѓународниот аеродром Аин Зара.

Хафтаровиот напад на Триполи е најновиот потег во граѓанската војна и последичниот хаос кои владеат во Либија од 2011 година, кога беше урнат и погубен Моамер Гадафи.

Откако го освои југот на земјата, ЛНА сопре пред предградијата на Триполи, на 11 километри од центарот на градот. ЛНА зазема и губи одредени позиции повеќе пати.

Италија, поранешната колонизаторка на Либија, ја предупреди Франција, која е во добри односи со Хафтар, да се воздржи од каква било поддршка на таа страна, откако дипломати соопштија дека Париз го саботира ставот на Европската Унија која побара од Хафтар да ја сопре офанзивата.

„Тоа би било многу сериозно доколку Франција., поради економски и трговски причини, ја блокира иницијативата на ЕУ за мир во Либија и ја поддржува страната која го нарушува мирот“, изјави италијанскиот вицепремиер Матео Салвини за Радио РТЛ. „Како министер за внатрешни работи, јас нема само да стојам на страна и да гледам“.

Франција, која поседува нафтени полиња во источна Либија, му пружила воена помош на Хафтар, тврдат либиски и француски извори, а беше и еден од клучните играчи во уривањето на Гадафи.

Италија ја поддржува владата на Сарај, која е призната од Обединетите нации.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.251
Поени од реакции
36.163
Кој гомна се не ми се верува, и после ќе има тероризам и бегалци ...


https://www.mkd.mk/svet/vesti/francija-i-italija-se-karaat-okolu-vojnata-vo-libija
Франција и Италија се караат околу војната во Либија
Франција и Италија се расправаа денес околу начинот на решавање на обновениот конфликт во Либија, додека силниот отпор ги сопре силите на генералот Калифа Хафтар пред јужните преградија на Триполи.


Според податоците на ОН, во борбите меѓу силите на Хафтар и меѓународно признатата влада во Триполи убиени се најмалку 56 луѓе, а околу 8 илјади луѓе ги напуштиле своите домови во Триполи во изминатата недела.

Репортерот на Ројтерс слушнал повремени пукања и експлозии, додека Либиската национална армија (ЛНА) се соочува со силите на премиерот Фајез ал Сарај, во близина на меѓународниот аеродром Аин Зара.

Хафтаровиот напад на Триполи е најновиот потег во граѓанската војна и последичниот хаос кои владеат во Либија од 2011 година, кога беше урнат и погубен Моамер Гадафи.

Откако го освои југот на земјата, ЛНА сопре пред предградијата на Триполи, на 11 километри од центарот на градот. ЛНА зазема и губи одредени позиции повеќе пати.

Италија, поранешната колонизаторка на Либија, ја предупреди Франција, која е во добри односи со Хафтар, да се воздржи од каква било поддршка на таа страна, откако дипломати соопштија дека Париз го саботира ставот на Европската Унија која побара од Хафтар да ја сопре офанзивата.

„Тоа би било многу сериозно доколку Франција., поради економски и трговски причини, ја блокира иницијативата на ЕУ за мир во Либија и ја поддржува страната која го нарушува мирот“, изјави италијанскиот вицепремиер Матео Салвини за Радио РТЛ. „Како министер за внатрешни работи, јас нема само да стојам на страна и да гледам“.

Франција, која поседува нафтени полиња во источна Либија, му пружила воена помош на Хафтар, тврдат либиски и француски извори, а беше и еден од клучните играчи во уривањето на Гадафи.

Италија ја поддржува владата на Сарај, која е призната од Обединетите нации.
Па со поддршка нивна Хафтар нападна изгледа, сигурно сам на своја рака не би идел ол ин.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.155
Поени од реакции
14.823
Па на нив мислев :)
Libijska nacionalna armija generala Kalife Haftara, koja je pokrenula ofanzivu na Tripoli, dala je miliciji Mistrate rok od tri dana da se povuče.

ова испаѓа воени игри помеѓу Нато членки..
од една страна Италија и Турција + Катар, а од друга страна Франција + Русија, Египет, ОАЕ и СаудиАрабија
..Ние на која страна ќе бидеме, ако воопшто гуската и пендрекот имаат поим од овие работи ??
посебно ме интересира, утре ќе дојде некаде на некоја трета територија и сличен интернал Нато воен Судир, меѓу вујче и гЕу, дали нашата определба ќе биде према ставот на албанските партии ??
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.527
Поени од реакции
4.935

Мн јака репортажа и мн јака репортерка.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.447
Поени од реакции
75.999
По посетата на Хафтар на Атина има реални шанси во Либија, да се преслика грчко-турскиот антагонизам, каде ќе си добијат прокси-војна. Само што не сум сигурен Грција колку има пари за тоа.
Ердоган е утепан и глуп, исто ко неговите подржувачи на форумов. Како мало дете е, што не сфаќа колку наивно и утепано звучат неговите изјави - ова во контекст на најновата изјава - Подржете ја мојата страна во Либија, инаку тероризам ќе има.
Ретард.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.684
По посетата на Хафтар на Атина има реални шанси во Либија, да се преслика грчко-турскиот антагонизам, каде ќе си добијат прокси-војна. Само што не сум сигурен Грција колку има пари за тоа.
Ердоган е утепан и глуп, исто ко неговите подржувачи на форумов. Како мало дете е, што не сфаќа колку наивно и утепано звучат неговите изјави - ова во контекст на најновата изјава - Подржете ја мојата страна во Либија, инаку тероризам ќе има.
Ретард.
Абе можда Ердоган е мрднат ама има далеку помоќна армија од гејциве во моментов.Иначе и едните и другите сакаат да го добијат правото на природните ресусри во Средозамно Море.По се изгледа се работи за големи наоѓалишта на гас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom