Војната во Либија

  • Креатор на темата oon
  • Време на започнување

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.726
Поени од реакции
983
Гадафи се закани со напади на Европа ако НАТО не ги прекине операциите во Либија

02.07.2011 - 10:09 |

Либискиот лидер Моамер Гадафи се закани дека ќе изврши напади на Европа доколку НАТО не ја прекине воздушната интервенција врз Либија.


- Овие луѓе убијци се во состојба еден ден да ја префрлат борбата во Европа, да ги нападнат вашите куќи, канцеларии, семејства, кои ќе станат легитимна цел, како што вие ги напаѓате нашите домови, изјави синоќа Гадафи.
- Можеме да одлучиме кон вас да се однесуваме на сличен начин. Ако така одлучиме, тогаш во состојба сме да тргнеме низ Европа како скакулци, како пчели. Ви советуваме да се повлечете пред да бидете соочени со катастрофа, додаде либискиот лидер.
Тој го советуваше НАТО да ги приземји своите авиони и да разговара со либискиот народ, отфрлајќи го налогот за своето апсење кој го издаде Меѓународниот кривичен суд по обвиненија за извршени злосторства против човештвото.
Гадафи својата изјава ја даде по телефон, обраќајќи им се на илјадници свои приврзаници кои беа собрани на Зелениот плоштад во Триполи.

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/svet/gadafi-se-zakani-so-napadi-na-evropa-ako-nato-ne-gi-prekine-operaciite-vo-libija
Muammar Gaddafi threatens Europe

http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-13997322
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.387
Поени од реакции
2.397
е не само американците ќе шетаат кај сакаат и кај шо сакаат да се мешаат , ќе има катастрофа само големината не е предвидена :)
 
М

Мартин`

Гостин
Само се заканува уште од почетокот на оваа војна и ништо, искрено досаден ми е веќе.. иако навистина сакам да ги опне Европјаниве пред се..
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.583
Поени од реакции
4.711
Не знам баш колку е во рамките на возможното да ја нападне Европа.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Пророштвото на Баба Ванѓа ќе се исполни....
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.387
Поени од реакции
2.397
Само се заканува уште од почетокот на оваа војна и ништо, искрено досаден ми е веќе.. иако навистина сакам да ги опне Европјаниве пред се..
и да се приближи кон македонија а?
 

Беркут

независен експерт
Член од
12 април 2010
Мислења
9.641
Поени од реакции
14.221
Гадафи...почни прво со бродови во Средоземно море......после маме онакви му на Саркози и компанија
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.239
Поени од реакции
1.937
Респект кон Гадафи, човекот е ѕвер ми се допаѓа неговиот стил
како може да ти се допаѓа?
Само се заканува уште од почетокот на оваа војна и ништо, искрено досаден ми е веќе.. иако навистина сакам да ги опне Европјаниве пред се..
ти не си европјанин?
 

Беркут

независен експерт
Член од
12 април 2010
Мислења
9.641
Поени од реакции
14.221
како може да ти се допаѓа?

ти не си европјанин?
Македонија не ја нападна Либија, но може да биде цел. Зашто Македонија им го тинтра на Американците
 
С

Спенсер

Гостин
Убаво убаво... напред пуковниче Гадафи :)

Спушти ги на земја јаките американци и французи...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.326
Поени од реакции
16.485
Ajде!Барем нека е поинтересно.Јако чоече е Гадафи!
 
С

Спенсер

Гостин
Македонија не ја нападна Либија, но може да биде цел. Зашто Македонија им го тинтра на Американците
Не дај Боже,ама тогаш ќе се освестиме... Нато,голем ташак нато. ете колку се јаки/
 
На врв Bottom