Војната во Либија

  • Креатор на темата oon
  • Време на започнување
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Па се случи народот сега. За 10 години ќе кажуваме “Беше одамна ко се случи народот во Либија“
Северна кореа не пушта информаии во свет. Крие таи. Ако одиш како турист мораш да си во пратња со некој нивен кој ќе ти покаже шо смееш да видиш, и кај смееш да појдеш, ќе сликаш то шо ќе ти дозволат и ќе те опнат 20 години тешка робија ако негде залуташ под обвинение дека си шпион на Америика . Толку од убавиот живот во северна кореа. Оние што успеваа да избегаат одтаму, кажуваат страшни прикаски за логори, убиства, глад и немаштија, светот на ТВ гледаат само раскошни паради. Кој лаже за вистината во Кореја?
Разликата меѓу „така е“ и „така кажуваат“ е голема.

Разбрав некаде дека Елегзендер уаз Грик...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.115
Поени од реакции
18.090
А слика од мртвиот Гадафи? Или и него го фрлиле в море?
Смешка на денот!(n)
 
S

Sagan

Гостин
А слика од мртвиот Гадафи? Или и него го фрлиле в море?
Смешка на денот!(n)
Има слики и најмалку две видеа.

Инаку, има непотврдени информации дека и Саиф ал Ислам, еден од синовите и негов поранешен гласноговорник, исто така загинал денес.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Следи вести бе , оди има специјална тема за смртта на Гадафи, а не колку да се пишело само ... :confused:
Имаше и маратноски специјални емисии околу нуклеарките од Багдад пред неколку години.

I see...
Од каде се црпат знаења :)
 
S

Sagan

Гостин
Амбасадорот на преодниот совет во САД, само што потврди за ЦНН дека се спремни да им ја даваат нафтата на америте.

 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.115
Поени од реакции
18.090
Следи вести бе , оди има специјална тема за смртта на Гадафи, а не колку да се пишело само ... :confused:
Има слики и најмалку две видеа.

Инаку, има непотврдени информации дека и Саиф ал Ислам, еден од синовите и негов поранешен гласноговорник, исто така загинал денес.
Сигурно се исти како тие од Бин Ладен.
Не гледам вести и слична медиумска машинерија :oops:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.161
Поени од реакции
4.130
Се надевам вака еден ден ќе се носи "демократија" и во САД,Франција и Британија.
Либија има преку 200 разни племиња.Тие кои не го сакаат Гадафи се побунија.Гадафи речиси ги победи,ама тогаш се вмеша НАТО.
Тешко народот таму сега.
 
S

Sagan

Гостин
Се надевам вака еден ден ќе се носи "демократија" и во САД,Франција и Британија.
Либија има преку 200 разни племиња.Тие кои не го сакаат Гадафи се побунија.Гадафи речиси ги победи,ама тогаш се вмеша НАТО.
Тешко народот таму сега.
Мисрата уште сега има свој Совет кој не го признава преодниот национален совет. Исто и еден куп племиња на исток се оградуваат од ПНС.

Инаку Мутасим, еден од синовите на Гадафи, потврдено е дека е убиен денеска.

Обама ќе се обрати на нацијата за 7 минути.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
13.542
Поени од реакции
19.801
интересно е како САД и сателитите секогаш ко ќе се во го*на убиваат некого...сега сакаат да ги смират батките од Вол Стрит со тоа што ќе даваат снимки......
Brain-washing во режија на White House
 
M

Moon Child

Гостин
Жално што така го шутираа по земјата... Сепак тој човек каков и да бил, без разлика дали бил лудак или не, им овозможил солиден живот.

А мене САД почнува да ме потсеќа на Германија во времето на Хитлер. Тој бил со претензии да завладее со светот, така се и овие, само не се со претензии за освојување туѓи територии, туку сакаат се да биде под нивна палка, што би се рекло во секоја манџа сол да стават. Одвратни ми се веќе, се надевам еден ден нив истото ќе ги снајде, се надевам дека сите овие кутри држави еден ден ќе се обединат против тоа зло ! А да, се надевам и дека г-лупите Либијци за неколку години ќе плачат да се врати времето кога Гадафи им беше на чело на државата, затоа што се ќе си заслужат поради нивната глупавост, се што ќе им се случи.

Нека почива во мир, почитувам луѓе како него, секоја му чест, до последен миг даваше отпор (се гледа од снимките)....
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Жално што така го шутираа по земјата... Сепак тој човек каков и да бил, без разлика дали бил лудак или не, им овозможил солиден живот.

А мене САД почнува да ме потсеќа на Германија во времето на Хитлер. Тој бил со претензии да завладее со светот, така се и овие, само не се со претензии за освојување туѓи територии, туку сакаат се да биде под нивна палка, што би се рекло во секоја манџа сол да стават. Одвратни ми се веќе, се надевам еден ден нив истото ќе ги снајде, се надевам дека сите овие кутри држави еден ден ќе се обединат против тоа зло ! А да, се надевам и дека г-лупите Либијци за неколку години ќе плачат да се врати времето кога Гадафи им беше на чело на државата, затоа што се ќе си заслужат поради нивната глупавост, се што ќе им се случи.

Нека почива во мир, почитувам луѓе како него, секоја му чест, до последен миг даваше отпор (се гледа од снимките)....
А ти што мислиш, каква е улогата на една суперсила? Што уствари прави една ,,суперсила'' и како може да опстане како таква? Одговорот го имаш во болдот.
Сеуште се смешни муабетите ,,да се обединат против Америка''. Кој има гз да помисли на тоа, кога покрај тоа што САД ја има најмоќната и технолошки најнапредна армија, САД ги има Европските сили позади себе, го има Израел, во една реченица САД ги има едни од најмоќните сојузници во светот, во четири букви НАТО.
Дури и кога би паднала нуклеарка во некој амерички град мислиш ли дека тоа ќе е крајот на Америка? Па Њу Орлеанс беше демолиран од ураганот Катрина, па го изградија цел нов град... кога би дошло до тотална војна помеѓу блиски исток и Америка, блискиот исток ќе биде претворен во прав и камења.

И претерувате тука вие некои ванаби борци за демократија и правдина, боље Америка да владее со светот него да се шири радикалниот ислам, па тука да почнуваат онака од разонода да се разнесуваат луѓе. Ден денес вахабизмот се шири и на Балканот, присутен е и во Македонија, па размисли уште еднаш кое помало зло ќе го прифатиш за светска суперсила.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.625
Поени од реакции
4.262
САД не се споредуваат со Германија. Германија на Хитлер немаше контрола ни врз 10% од Европа пред војната, а САД имаат огромно влијание насекаде во светот.
 
M

Muranyi

Гостин
А ти што мислиш, каква е улогата на една суперсила? Што уствари прави една ,,суперсила'' и како може да опстане како таква? Одговорот го имаш во болдот.
Сеуште се смешни муабетите ,,да се обединат против Америка''. Кој има гз да помисли на тоа, кога покрај тоа што САД ја има најмоќната и технолошки најнапредна армија, САД ги има Европските сили позади себе, го има Израел, во една реченица САД ги има едни од најмоќните сојузници во светот, во четири букви НАТО.
Дури и кога би паднала нуклеарка во некој амерички град мислиш ли дека тоа ќе е крајот на Америка? Па Њу Орлеанс беше демолиран од ураганот Катрина, па го изградија цел нов град... кога би дошло до тотална војна помеѓу блиски исток и Америка, блискиот исток ќе биде претворен во прав и камења.

И претерувате тука вие некои ванаби борци за демократија и правдина, боље Америка да владее со светот него да се шири радикалниот ислам, па тука да почнуваат онака од разонода да се разнесуваат луѓе. Ден денес вахабизмот се шири и на Балканот, присутен е и во Македонија, па размисли уште еднаш кое помало зло ќе го прифатиш за светска суперсила.
Според мене токму САД се креатори на вахабизмот,не може никој да ме убеди во спротивното.Факт е дека ниедна религија и ни еден вистински верник не пропагира и не подржува насилство.А без насилство нема војни,не?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom