Војната во Либија

  • Креатор на темата oon
  • Време на започнување

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
10.982
Поени од реакции
2.879
Според мене токму САД се креатори на вахабизмот,не може никој да ме убеди во спротивното.Факт е дека ниедна религија и ни еден вистински верник не пропагира и не подржува насилство.А без насилство нема војни,не?
Не се САД креатори на вехабизмот. Вехабизмот има корени многу наназад во историјата.
 
T

Tetro

Гостин
Niksicani su juce dali citulju u Podgorickim vijestima!
"U nasim srcima uvijek ces ostati BRAT VODJA i kralj kraljeva.Neka tvoja dusa pociva u carstvu nebeskom a ime odjekne u hodnicima buducnosti"

 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.283
слави народот на Либија - од социјализам преминува во модерен капитализам.........народите на бивша ЈУ ден денес не може да си ги врати условите за живот од социјализмот - не знам за овие:tapp:
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.528
Поени од реакции
1.551
Русите со критички осврт кон Гадафи за грешките што го чинеа живот. Го спомнуват мешањето во разните конфликти како тој во Чад, незадоволството меѓу офицерите во либијската војска, мекоста во ситуација да сака да развива нуклеарно оружје, итн.

Едно ми падна во очи, велат без против-воздушна одбраа - нема шанса да се војува денес. А имал доволно време откако му лупнаа санкции во 2004.година да се спреми.

Одним из клјучевых моментов, обусловивших начало агрессии, стало поразительное невнимание Каддафи к нуждам своих вооруженных сил. По сути, оснаштение ПВО осталось на уровне середины 1980-х годов. И это несмотрја на то, что на глазах Каддафи происходили нападенија на Ирак и југославију, которые наглјадно продемонстрировали значимость современној системы ПВО.

http://www.pravda.ru/world/restofworld/africa/24-10-2011/1096125-kaddafa-0/

.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.283
Гадафи седеше,јадеше,пиеше заедно со оние што пред 8 месеци да го нападнат........можеби мислеше нема да му треба ПВО,а и да го имаше пак истото ќе му се случеше
 
М

Мартин`

Гостин
Експлозија на резервоар за нафта денеска во Сирт, повеќе од 100 мртви а околу 50-тина повредени.

Почна демократијата, мед и млеко од денеска :rolleyes:
 
M

Muranyi

Гостин
И повторно САД во улога на Лудјебезбуњеног како демек они не знаеле дека ќе дојде до ова,а всушност се работи за очекуван и посакуван епилог од војната.Мислам дека е време да ја сменат пропагандната тактика,вака се чувствувам навреден.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.439
Поени од реакции
18.275
Им сметаше Гадафи, го убија ко куче "дикаторот" од кој си земаа нафта. Направија граѓанска војна да гинат луѓе, племињата се тепаат за кој да владее. Денеска прочитав дека си ја иселија амбасадата од Либија. Тоа е таа америчка "демократија"
 
M

Mario Gómez

Гостин
Имам другарче од Полска што работи за Polish oil and gas у Либија и кажува колку е небезбедно моментално. И за се тоа се знае кој е крив.

 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.522
Поени од реакции
2.511
Во Либија граѓанската војна, за жал, не е завршена, иако светските медиуми воопшто не известуваат за тоа што се случува после инсталирањето "демократија" од страна на Западот.

Libya's largest oil port ablaze after rebels launch rocket strikes amid warnings the country could descend into chaos

Commanders of armed groups operating in Libya have been warned they could face prosecution for possible war crimes including execution and torture.

The United Nations claims hundreds of civilians have been killed in fighting since late August, when Libya Dawn seized control of the capital Tripoli.

The North African country is struggling with fighting on several fronts as brigades of former rebels who battled side by side to oust Muammar Gaddafi in 2011 now clash for political power and a share of oil revenues.

The conflict has driven at least 120,000 people from their homes and caused a humanitarian crisis, said a joint report by the U.N. human rights office and U.N. Support Mission in Libya that also documents shelling of civilian areas.

The toll includes an estimated 100 people killed and 500 wounded in fighting between rival armed groups in Warshefana, an area near Tripoli 'perceived to be harbouring many Gaddafi supporters as well as common criminals', between late August and early October.

A further 170 were killed and hundreds injured in fighting in the Nafusa mountains to the southwest, it said.

Some 450 people have been killed in Benghazi since fighting escalated in mid-October. Hospitals there have been shelled or occupied by armed groups.

And since mid-October, the Libyan army and forces loyal to former general Khalifa Haftar have been waging a war to retake the eastern coastal city, held by Islamist groups.


После сите случувања во Ирак, Либија, Египет, Сирија, мислам дека западните лидери се должни да ги објаснат резултатите на од нивна страна дебело спонзорираната и поддржана "арапска пролет".

За жал, изгледа дека ништо подобро не ја чека ни Украина.
 
На врв Bottom