Воспитување на децата

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Абе шо ми е брига за мирот на Никола?
Ако на моето дете му се плаче нека си плаче тоа е и здраво:icon_lol:му се шират и гради можи еден ден и певалец да стане,па сега јас ќе се секирам за Никола пифф...
Има и соби гумирани каде никој нема да му пречи!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Никола напиша:
Еден текст од редицата на текстови кои ќе им помогнат на идните и постоечките родители за воспитување на нивните деца....


Што се децата? Едни од оние суштества кои знаат да ти го направат денот неподнослив.
Би ги стрелал сите родители кои не знаат да си ги држат децата зауздани.

Исто како и со кучињата, децата знаат да прикажат неверојатен дисриспект кон оние околу нив, да плачат, лаат, се превртуваат на земја, скокаат на непознати, душкаат, чепкаат се наоколу, немаат осет за приватноста и спокојството на другите, се дерат во 3 сабајле, се на се, не се за да бидат оставени во рацете на неодговорни родители. Од таму логичниот заклучок дека, децата треба да се чуваат дома во звучно изолирани простории, во кои ќе можат да ги малтретираат само оние кои се околу нив. Секое излегување на детето на улица, донесува огромен ризик и за него и за останатите луѓе.
Совети за родителите

Застрашување – детето и кучето треба да знаат дека ако нешто погрешат, истото ќе им се врати и удри по глава, или задник, али буквално.

Детето треба да се плаши од вас, кучето треба да се плаши од вас, треба и двајцата да знаат дека ако не се однесуваат добро, нема да добијат храна, место за спиење, дом.

Само така ќе имаат желба да ве напуштат кога ќе наполнат 15-16 години, детето во самостоен живот, кучето другаде.

Нема што да си правите муабети со децата, да им раскажувате прикаски, зошто тоа го направи, дај да работиме на надминување на истото. Единственото решение во случајов е врзување на една наопаку, или пуна сеедно, мавање на детето со кломпа, ако ви е надвор од досег, а ве мрзи да станувате (пазете да не скршите нешто кога фрлате, а умешноста во фрлање се стекнува само со многу вежбање) и слично.
Ако не можете да го затепате вашето дете кога тоа ќе го заслужи, вие сте лош родител. И вашите деца ќе израснат импотетни, неспособни за живот и нема да ве остават на раат и од плаќање за нив дури и кога ќе наполнат 30+ години.

Ако некое дете замара со кенкање, кога сте излегле на вечера, ручек некаде надвор и сте сакале некој саат мир – кога и после второ предупредување кон детето да престане, истото не го направи тоа, имате секакво право да ги превземете работите во свои раце и да му дадете неколку педагошки шамари, ластици, чврги или едностгавно да му се издерете.

Никој не знае зошто, но таткото на детето во тој момент станува и сака физички да се пресмета со вас. Затоа е нужно да бидете посилен од него и да го исплескате и него, бидејќи тој тоа го заслужува со тоа што не си го воспитал детето да му биде мирно. Постои опасност и мајката да скокне на вас и за тоа ќе биде потребно да го имате научено моето упаство за справување со агресивни жени, од кое втор дел ќе излезе набргу.

Што кога ќе ви дојдат на гости со дете – наједноставно решение е да избегнувате вакви ситуации. Нема ништо полошо од гнасно дете како се качува по вашата гарнитура, претура по работите, скрши нешто и слично.

Во пролет дрвата пуштаат нови гранчиња, кои се неверојатно добри за швргање на детето. Излезете со детето на прошетка и можете на лице место да изберете која ластегарка најубаво и пасува на вашата рака и која може да има најдобар ефект врз вашето дете, или во неопходна ситуација, децата на другите.
Поздрав и запомнете, бидете силни, одговорни родители, не се плашете да замавнете, бидејќи верувајте со тоа правите добро на вашето дете. И кога ќе пораснат, бидете сигурни дека ќе ви благодарат.
Ах што не си ми ти мене дете, не тепам деца, ама за тебе би земал канџија (мачорот со девет опашки. ). Жими се.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Интересна е една случка од неодамна. Едни родители имаа дете 6 месеци не престана да плaче. Имам голема куќа, можам да спијам каде сакам во неа, но најпријатен ми е северниот дел, сега со горештиниве е поладничок и попријатен а баш тој дел е залепен до нивната куќа.
100 пати им спомнав дека ми пречи детето и да си го средат. Ништо не се промени. Се јавив во полиција и пријавив злоупотреба на деца. Споменав како родителите се караат и најверојатно поради тоа детето плаче цело време. Дојдоа и од социјално и пред нив дадов изјава дека треба да се има респект кон чувствата на другите и дека сметам дека родителите го малтретираат детето и затоа плаче.
Од тогаш поминаа месец дена, не сум слушнал никаков звук од тогаш, нит карање нит плачење на детето. Се се може кога се сака.
Инаку имам пријавувано комшии поради лаење на кучиња, не сакам да го трујам или слично, полицијата одлично си ја врши работата. Исто и кога сум во Охрид, во близина на дискотека,кафич некој бидејќи имам и во центар куќа. Секоја чест, одма ги затвараат и сонот и задоволството е само мое (и на бабите во близина кои живеат).:)

Во Финска туширањето во згради после 10 часот е забрането, бидејќи може да ги вознемири и им го наруши мирот на останатите во зградата. За музика и кучиња да не правам муабет. Треба да се водиме од вакви и слични примери. Спокојството и мирот е најважното нешто. Ако сакате да се забавувате си има журки по полјани и ливади, да одиме таму.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Никола, да ме пријавиш мене во полиција или социјално дека малтретирам дете само затоа што тебе ти се дреме, а моето дете ти пречи веднаш му се јавувам на командант Аруша од Арачиново и бидејќи ми должи услуга ќе те барам курбан за некоја куќа која се гради.
Ова ти ветувам.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Garfield напиша:
Никола, да ме пријавиш мене во полиција или социјално дека малтретирам дете само затоа што тебе ти се дреме, а моето дете ти пречи веднаш му се јавувам на командант Аруша од Арачиново и бидејќи ми должи услуга ќе те барам курбан за некоја куќа која се гради.
Ова ти ветувам.
Кај тебе дете ќе ти се дере, ти немаш појма од него, не си прибран дома;)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Без разлика, пријател мој нека е, комшија, некој.

Затоа што за твојот мир нечија среќа растураш заслужуваш вечен спокој.

Поздрав

П.С. Колку сум надвор, повеќе сум дома, а мое дете е воспитано, не се дере, но, сепак, ниедна твоја акција не е мерлива освен со шизофренометар.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Garfield напиша:
Без разлика, пријател мој нека е, комшија, некој.

Затоа што за твојот мир нечија среќа растураш заслужуваш вечен спокој.

Поздрав

П.С. Колку сум надвор, повеќе сум дома, а мое дете е воспитано, не се дере, но, сепак, ниедна твоја акција не е мерлива освен со шизофренометар.
Што има шизофренијата со желбата за мирен сон и нормален живот?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Само жизофреник или некој друг умоболен може да пријави некое смејство во социјално и во полиција за пренебрегнување обврски кон и за малтретирање дете само за да дремне напладне. Тоа. Малку, нели?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Garfield напиша:
Само жизофреник или некој друг умоболен може да пријави некое смејство во социјално и во полиција за пренебрегнување обврски кон и за малтретирање дете само за да дремне напладне. Тоа. Малку, нели?

Очигледно тие кај кои го пријавив случајот не се сложуваат со тебе.
И не е напладне, навечер е.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
И навечер да е.
А тие кај кои си пријавил не прашуваат, одат.
Имаш среќа, не си ми мене сосед. Верувај.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Garfield напиша:
И навечер да е.
А тие кај кои си пријавил не прашуваат, одат.
Имаш среќа, не си ми мене сосед. Верувај.
Пеер да бевме комшии или ќе се испотепавме меѓусебно, или ќе станевме многу добри пријатели..нема друго;)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Е така е. Или едно или друго, средина нема.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Мислам дека треба на Николче да му се даде еден 6 месечен "ротфајлер" за да си го гали и воспита.
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
Сеуште немам деца .. пу пу пу рано ми е ..
Али имам во глава како да ги воспитам .. ЌОТЕК ..
Знам дека сум воспитан дома убаво .. Знам да ги почитувам моите .. Знам како да им се обраќам .. И големо фала за ќотекот што го имам јадено ..
Ако моите можеле да ме воспитаат со ќотек .. Можам и јас моите деца .. Знам дека ако само му викам .. Тешко .. у секој случај .. дете како дете на 2-3-4-5-6 години е мутаво .. Ако му зборам нема да ме сфати .. Ама ако го боли ќе сфати дека не треба да го прави тоа ..
Сигурно нема да му пуштам крв од нос со секој ќотек .. Ама сигурно нема да го шлапнам по газенцето искакано и да му речам .. Не Денис Јуниор .. Тоа не е убаво .. Немој веќе да го правиш тоа ..
И нема да ме ебе 2% ..
Знам многу другари што не биле чепнати од дома .. Па сега на татко му у уста му сере на некој начин ..
Немам страв од татко ми .. Ама он има голем респект од мене ..

Секако .. Кога ќе ми рече тато сакам ова сакам она сакам тоа сакам вака сакам така .. дека нема да биде ни вака ни така туку онака т.е. по мое ..
Нема да добива кеш за да се глупира по улица .. Нема да добива секакви играчки .. Едноставно нема да биде по негово .. Како ќе каже тато така ќе биде ..
Знам какви се денешниве деца што добивале и сега добиваат што сакаат .. едноставно ме иритираат и ги МРАЗАМ !
Несакам и моето да биде такво ..

Го видам со цигара - му ја гасам од чело ..
Го видам со вино во рака .. шишето од глава му го кршам ..
Го видам со трава во рака .. Го затварам у WC 2 недели ..
Го видам да се тепа со деца .. добива кеш да ја части симпатијата
Го видам како го тепаат .. Ќе го дотепам ..
Да слушнам дека го малтретира некој поголем од него .. му заебав мамата .. (на големиот)

Ќе го држам строго и ќе го челичам .. несакам детето да ми биде пичка у маало ..


Е ова ќе го применувам додека се помали .. 4-то .. 5-то ..па и 6-то нека биде .. После .. Веќе е голем ..
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Како би ги воспитувал? Па вака... Прво: Би имал 2 деца. Сепак ке се научат дека во животот не треба само за себе да се мисли. Би бил дарежлив кога они би ги завршиле своите обврски на време. Во случај на непослушност на мали години (3-4) малце по газето, а во подоцнежните години (7-12) казнување. Казната ке се сведува на одзимање на привилегии привремено (излегување надвор, гледање телевизија итн.) За супер извршени задачи ќе следуваат екстра поени во привилегиите (истотака привремено).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom