Воспитување на децата

Член од
31 мај 2006
Мислења
41
Поени од реакции
0
Kotek,ali so merka i od opravdana pricina...a ne kotek vo smisla nervozen sum,ke se isturam na deteto.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Детето гледа розево во животот,а не сиво како и ние!Секоја грешка треба да се исправи со муабет а не со ќотек.
Не е исто да го плеснеш по гз и ќотек како што опиша Никола во неговиот типичен пост!Муабетот вреди повеќе отколку шамари,ластици и што не друго.Децата тепани како Во постот на Никола стануваат исто како него мразач на се живо околу него.
Не смееме силите да ги равнеме со дете од 1 метар и 12 килограми.
Срамота!
@Никола има луѓе кои ја учеле човечката психа!Посети ги не се срамувај!
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Iris напиша:
VMRO na deteto pred se' treba da mu se posveti vnimanie. Shto mislite vie, kje go napravite/rodite i toa samo treba da se oformuva i da osoznava??? :pishtoldz
Deteto ne znae da rasudi shto e dobro, a shto losho. So deteto treba da se pominuva baagi kvalitetno vreme za da mu se objasnuvaat vistinskite vrednosti na zhivotot. Kjotekot kako vospitna merka ne reshava nishto.
Vprochem imam otvoreno edna tema " Zdravo dete vo zdravo semejstvo", prochitajte ili ako smeta moderatorot deka e OK neka gi prenese tekstovite tuka.

Koga kje imam malku povekje vreme kje vi napisham shto veli Alfred Adler (osnovachot na individualnata psihologija) za vospituvanje na dedeto.
:aplauz: :aplauz: :aplauz: :aplauz: :aplauz: :aplauz:
taka e..i jas sum na ova mislenje
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
191
Поени од реакции
0
Никола ми изгледа дека си многу иритиран од децата поточно од родителите,а вака лично прашање а деца имаш?Ти така ги воспитуваш ги маваш со кломпа или му маваш ластегарка во сред кафана додека ручате?Не го оправдувам ова вакво однесување,секој добар родител може уште додека е мало детето да му посвети повеке внимание и да го воспита правилно,но не се сите деца исти има и потемпераментни деца на кои ни кломпи нема да ги опаметат, ниту да ги изолираш од светот,ниту за ланец да ги врзеш и што ке му праиш на тоа дете како ке му укажеш дека тоа негово однесување не е во ред?Според тебе земи утепај го или воопшто не праи деца ако имаш такво размислување.
 

Marata

kinky
Член од
9 мај 2006
Мислења
473
Поени од реакции
3
ДА бе, удри мавај, па после паметна и цивилизирана малдина ќе сме имале.
 
F

FrAnKEnsTEiN

Гостин
Нема човек што ќе ме разубаеди дека деца се воспитувале без ќотек!
Тие што ги оставаат децата демек остај го мало е не разбира и после на глава им се качува!!!Детето се воспитува уште дур е мало дур уште не разбира за кога ќе почне да разбира да сваќа што е дозволено да праи а што не е затоа ќотечето е измислено!!!
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
191
Поени од реакции
0
Никаде не видов во постовите да пишува:Да јас сум родител и од мало детето го кршам од ќотек за да му докажам дека тоа што го прави не е во ред.Дали меѓу вас има некој родител кој така го воспитува детето?
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
FrAnKEInsTEiN напиша:
Нема човек што ќе ме разубаеди дека деца се воспитувале без ќотек!
Тие што ги оставаат децата демек остај го мало е не разбира и после на глава им се качува!!!Детето се воспитува уште дур е мало дур уште не разбира за кога ќе почне да разбира да сваќа што е дозволено да праи а што не е затоа ќотечето е измислено!!!
Vidi deteto i te kako razbira! Toa e i prichinata zoshto ne treba da se tepa! Ajde te molam sega tebe tolkav vozrasen nekoj da zeme da te mlati? Ima opravduvanje- ne! Znachi, so deteto, pak kje povtoram, treba da se ima trpenie, treba da mu se obrnuva vnimanie, treba da se pominuva kvalitetno vreme so nego...
Shto li kje nauchi toa dete od kjotekot?
Najiskreno gi molam site onie koi ne se spremni se' da si zhrtvuvaat za decata- voopshto da ne gi ragjaat. Deteto go gleda svetot od najrana vozrast preku roditelite, znachi ako ne se odnesuva kako shto treba- krivicata treba da se bara vo roditelot!
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Нема несто за физички интервенции од типот на ќотек кај децата при нивното воспитување! Тешко е можеби со зборување да се укаже ако не си доволно речит и незнаеш како на мало дете да му доближиш со зборови каде и зошто греши и не треба така да прави, но никако не треба да се тепаат децата. Најпосле, многу лесно може да се случи дете кое добивало вакви „воспитни” мерки подоцна да израсне во личност која сите конфликти во животот ќе ги решава со примена на физичка сила зашто сфатило дека ако него го тепале за се лошо што сторило или некому сторило, за такво нешто исто да се однесува и кон сите други.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Јас дадов неколку совети како предлог. Мене не ме интересира што се случува со децата дома кога се и родителите што прават со нив, тоа што ме интересира е навечер некое дете да не ми цмиздри кога сакам да спијам, кога ќе излезам надвор да не се дере и трча околу мене и меѓу нозе и слични работи кои го повредуваат моето лично поле .
Исто како што не можам да поднесам некое куче комшишко да се издерува навечер, не можам да поднесам ни некое дете како плаче. Тие неколку саати кои си ги одвојувам дали за сон, дали за излегување на кафе, сакам да бидат непрекенувани од никакви екцеси, а најмалку детски кенкања.

Ако родителите не умеат да си ги воспитаат децата да бидат мирни кога се во моја близина, на било кој начин, или нека ги немаат, или нека не ги шетаат надвор.Мене воопшто не ми е гајле дали го млати или го гали дома, мене ми е гајле и ми пречи кога тоа дречливо дете ќе дојде во опсегот на моите сетила. Тогаш е проблем.
Ако некој пијаница замара или некој друг возрасен човек ми смета можам да го предупредам да престане и ако не го направи тоа да го натепам. Што можам да направам кога истото го прави некое дете?
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Nikola site deca pogotovo bebinja se razlichni. Imash bebinja koi vo prvite 6 meseci imaat stomachni grchevi i plachat i se derat i nikako ne mozhe da im se pomogne (prochitaj literatura za toa- kje vidish). Dali mislish deka na bilo koja normalna majka ne i se kine srceto koga ne mozhe da go smiri svoeto nekolkumesechno bebe??? Isto taka nekoi bebinja mnogu teshko vadat zapchinja. Ima edna pogovorka veli: "Da znae majkata kolku go boli nejzinoto bebe koga vadi zapchinja, kje obleche crno."

E sega za deca nad 2 godini koi sekojdnevno cmizdrat... toa e drug problem, no nikako kjotekot ne go reshava problemot.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Iris напиша:
Nikola site deca pogotovo bebinja se razlichni. Imash bebinja koi vo prvite 6 meseci imaat stomachni grchevi i plachat i se derat i nikako ne mozhe da im se pomogne (prochitaj literatura za toa- kje vidish). Dali mislish deka na bilo koja normalna majka ne i se kine srceto koga ne mozhe da go smiri svoeto nekolkumesechno bebe??? Isto taka nekoi bebinja mnogu teshko vadat zapchinja. Ima edna pogovorka veli: "Da znae majkata kolku go boli nejzinoto bebe koga vadi zapchinja, kje obleche crno."

E sega za deca nad 2 godini koi sekojdnevno cmizdrat... toa e drug problem, no nikako kjotekot ne go reshava problemot.
зошто мене би ме интересирале сите овие работи? мене ме интересира само моментот кога имам конфликт со звуците кои ги издава.;)
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Ти сакаш ЦЕЛА ОКОЛИНА да не излегва надвор оти ТЕБЕ секој звук ти смета ? Значи не е проблемот во околината, туку во тебе.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
JeCILaDy напиша:
Ти сакаш ЦЕЛА ОКОЛИНА да не излегва надвор оти ТЕБЕ секој звук ти смета ? Значи не е проблемот во околината, туку во тебе.
да треба да си има принципи кои луѓето мора да ги почитуваат ако сакаат заемно да живеат и се согласуваат. Непотребни вреви не се меѓу нив.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Никола напиша:
зошто мене би ме интересирале сите овие работи? мене ме интересира само моментот кога имам конфликт со звуците кои ги издава.;)
А зошто пак некој родител да се замара со твојата неприлагодливост кон средината?:bip:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom