Воспитување на децата

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Еден текст од редицата на текстови кои ќе им помогнат на идните и постоечките родители за воспитување на нивните деца....


Што се децата? Едни од оние суштества кои знаат да ти го направат денот неподнослив.
Би ги стрелал сите родители кои не знаат да си ги држат децата зауздани.

Исто како и со кучињата, децата знаат да прикажат неверојатен дисриспект кон оние околу нив, да плачат, лаат, се превртуваат на земја, скокаат на непознати, душкаат, чепкаат се наоколу, немаат осет за приватноста и спокојството на другите, се дерат во 3 сабајле, се на се, не се за да бидат оставени во рацете на неодговорни родители. Од таму логичниот заклучок дека, децата треба да се чуваат дома во звучно изолирани простории, во кои ќе можат да ги малтретираат само оние кои се околу нив. Секое излегување на детето на улица, донесува огромен ризик и за него и за останатите луѓе.
Совети за родителите

Застрашување – детето и кучето треба да знаат дека ако нешто погрешат, истото ќе им се врати и удри по глава, или задник, али буквално.

Детето треба да се плаши од вас, кучето треба да се плаши од вас, треба и двајцата да знаат дека ако не се однесуваат добро, нема да добијат храна, место за спиење, дом.

Само така ќе имаат желба да ве напуштат кога ќе наполнат 15-16 години, детето во самостоен живот, кучето другаде.

Нема што да си правите муабети со децата, да им раскажувате прикаски, зошто тоа го направи, дај да работиме на надминување на истото. Единственото решение во случајов е врзување на една наопаку, или пуна сеедно, мавање на детето со кломпа, ако ви е надвор од досег, а ве мрзи да станувате (пазете да не скршите нешто кога фрлате, а умешноста во фрлање се стекнува само со многу вежбање) и слично.
Ако не можете да го затепате вашето дете кога тоа ќе го заслужи, вие сте лош родител. И вашите деца ќе израснат импотетни, неспособни за живот и нема да ве остават на раат и од плаќање за нив дури и кога ќе наполнат 30+ години.

Ако некое дете замара со кенкање, кога сте излегле на вечера, ручек некаде надвор и сте сакале некој саат мир – кога и после второ предупредување кон детето да престане, истото не го направи тоа, имате секакво право да ги превземете работите во свои раце и да му дадете неколку педагошки шамари, ластици, чврги или едностгавно да му се издерете.

Никој не знае зошто, но таткото на детето во тој момент станува и сака физички да се пресмета со вас. Затоа е нужно да бидете посилен од него и да го исплескате и него, бидејќи тој тоа го заслужува со тоа што не си го воспитал детето да му биде мирно. Постои опасност и мајката да скокне на вас и за тоа ќе биде потребно да го имате научено моето упаство за справување со агресивни жени, од кое втор дел ќе излезе набргу.

Што кога ќе ви дојдат на гости со дете – наједноставно решение е да избегнувате вакви ситуации. Нема ништо полошо од гнасно дете како се качува по вашата гарнитура, претура по работите, скрши нешто и слично.

Во пролет дрвата пуштаат нови гранчиња, кои се неверојатно добри за швргање на детето. Излезете со детето на прошетка и можете на лице место да изберете која ластегарка најубаво и пасува на вашата рака и која може да има најдобар ефект врз вашето дете, или во неопходна ситуација, децата на другите.
Поздрав и запомнете, бидете силни, одговорни родители, не се плашете да замавнете, бидејќи верувајте со тоа правите добро на вашето дете. И кога ќе пораснат, бидете сигурни дека ќе ви благодарат.
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Да фрлиш со кломпа по детето?! Да го маваш со ластегарка ?! Е ај затвори го во фрижидер..
 
Член од
31 мај 2006
Мислења
41
Поени од реакции
0
Hehehehe...more poarno ne go tepaj koga e malo,oti ke ti vrati koga ke porasnes,a ti ke ostaris
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
girl_85 напиша:
Hehehehe...more poarno ne go tepaj koga e malo,oti ke ti vrati koga ke porasnes,a ti ke ostaris
си чувам јас пиштол, за секоја прилика.. ќе му пукам во колено ако се курчи:)
се шегувам, детето ќе знае дека нема како да се заебава со мене, преголем е ризикот..
плус јас ќе го обучам и научам да биде човек на место..
со ќотек ако треба да:)

http://www.bljesak.info/down/Udri_Brus_Li.mp3
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
girl_85 напиша:
Hehehehe...more poarno ne go tepaj koga e malo,oti ke ti vrati koga ke porasnes,a ti ke ostaris
Ke vrati, ama ke dadam se na starski dom a toj ke dobie kurac, pa ako smee neka tepa.
 
Член од
31 мај 2006
Мислења
41
Поени од реакции
0
A be kako sakate ama decata pamtat....a vratkata sledi koga najmalku ocekuvas...so kotek ne znam dali ke go naucis da te postova ili da ti vrati...koga nema da mozes ti da mu vratis...bidejki znam i za takvi slucai (Be nice to your kids,they choose your home when you are old :))) )
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
girl_85 напиша:
A be kako sakate ama decata pamtat....a vratkata sledi koga najmalku ocekuvas...so kotek ne znam dali ke go naucis da te postova ili da ti vrati...koga nema da mozes ti da mu vratis...bidejki znam i za takvi slucai (Be nice to your kids,they choose your home when you are old :))) )
што знае дете што е право воспитување?
Родителот треба да знае и родителот треба да го научи ..
и да ќотекот си има голем дел во него..
без ќотек децата ќе ви станат безобразни, збеснати и можете утре да ги најдете како се дупат со некое геј другарче..
би го сакале тоа?:)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Одлична тема, ако ја затвори некој - ќе го мавам со кломпа.
Продолжете со дискусијата, се извинувам за оф-топикот.
 
Член од
31 мај 2006
Мислења
41
Поени од реакции
0
Nema vrska...se zavisi od deteto...ama so kotekot bas kontra-efekt se vospituva...za inaet deteto ke go napravi toa sto mu se zabranuva

Jas izrasnav vo fina i vospitana licnost,a nikogas vo zivotot ne me istepale moite...so dete treba samo so trpenie i dobra volja,a ne so kotek
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Vidi girl, zavisi i kakov kotek ke mu dades. Fala bogu deka nema da go udiras so sto ke ti dojde do raka. Eve primer moite komsii tuka vo Sofija. Deteto e na tri godini i dete kako dete koga ke si zamisli nesto da ostvari saka po negovo da bide i kraj. Majka mu ke mu kaze nemoze toa, ovoj ama jas sakam, ovaa pak ne moze, ovoj pak ama jas sakam i taka ide dodeka popusti majkata. Zosto? Zatoa sto koga ke i rece dva pati "sakam, sakam" da mu dade edna preku usta i da vidis kako posle toa ke zakuti i nema da bara nisto, ama deteto itro gi naucilo taka i tie sega mu popustaat, a toj si znae deka ke go dobie toa.
Znaci ne zboruvame za krvnicki kotek.
Btw...ednas zemal se kacil na stolot, sakal da go otvori prozorot da videl kako se dvizele kolite. I kako da ne go kaznis za toa nesto? Ako ne go udris i da mu kazes deka toa necini, toa dete so zbor nema da razbere zatoa sto ti kazav taka e nauceno.
Na kraj kraeva, kotekot e od rajot izlezen.
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Abe na deteto treba da mu se kazi so ubavo sto treba a sto ne treba da se pravi..do kade mozi da odi.A ne so kotek.Mislam nekogas ke go manis ako epten preteralo ama toa e sepak NEKOGAS
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
VMRO se slozuvam za primerov so go kaza..toa e opasno i treba za toa koteke,se razbira ne krvnicki.Ama treba na ubav nacin da mu se objasni...na primer ako deteto neki da gi mie zabite i sega ne treba majkata da mu vika ke gi izmies i tocka.Treba da mu reci ako ne gi mies tzabite ke ti se rasipat,ke nemas zabi i taka nesto slicno
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
VMRO напиша:
Vidi girl, zavisi i kakov kotek ke mu dades. Fala bogu deka nema da go udiras so sto ke ti dojde do raka. Eve primer moite komsii tuka vo Sofija. Deteto e na tri godini i dete kako dete koga ke si zamisli nesto da ostvari saka po negovo da bide i kraj. Majka mu ke mu kaze nemoze toa, ovoj ama jas sakam, ovaa pak ne moze, ovoj pak ama jas sakam i taka ide dodeka popusti majkata. Zosto? Zatoa sto koga ke i rece dva pati "sakam, sakam" da mu dade edna preku usta i da vidis kako posle toa ke zakuti i nema da bara nisto, ama deteto itro gi naucilo taka i tie sega mu popustaat, a toj si znae deka ke go dobie toa.
Znaci ne zboruvame za krvnicki kotek.
Btw...ednas zemal se kacil na stolot, sakal da go otvori prozorot da videl kako se dvizele kolite. I kako da ne go kaznis za toa nesto? Ako ne go udris i da mu kazes deka toa necini, toa dete so zbor nema da razbere zatoa sto ti kazav taka e nauceno.
Na kraj kraeva, kotekot e od rajot izlezen.
VMRO na deteto pred se' treba da mu se posveti vnimanie. Shto mislite vie, kje go napravite/rodite i toa samo treba da se oformuva i da osoznava??? :pishtoldz
Deteto ne znae da rasudi shto e dobro, a shto losho. So deteto treba da se pominuva baagi kvalitetno vreme za da mu se objasnuvaat vistinskite vrednosti na zhivotot. Kjotekot kako vospitna merka ne reshava nishto.
Vprochem imam otvoreno edna tema " Zdravo dete vo zdravo semejstvo", prochitajte ili ako smeta moderatorot deka e OK neka gi prenese tekstovite tuka.

Koga kje imam malku povekje vreme kje vi napisham shto veli Alfred Adler (osnovachot na individualnata psihologija) za vospituvanje na dedeto.
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Мајката го чува по цел ден. Не е тоа работата, малку котек не е на лошо кажав јас, ама не крвнички котек се разбира, онака малку за да го заплашиш. Кој и да тука да се прави светец на форумов ке дојде време или веке дошло кога и вие ке кренете рака на вашето дете.
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
VMRO напиша:
Мајката го чува по цел ден. Не е тоа работата, малку котек не е на лошо кажав јас, ама не крвнички котек се разбира, онака малку за да го заплашиш. Кој и да тука да се прави светец на форумов ке дојде време или веке дошло кога и вие ке кренете рака на вашето дете.
Edno e da chuvash dete- sosema drugo e da mu obrnuvash vnimanie.
Pravish razlika?????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom