Воскресение и вознесение на Марија?

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Де вратете се на темата..да не бришам постови..
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Пикасо, а да не беше некој ДРУГ кој со меч ја ширеше својата вера!? Ем си надвор од Црквата, ем коментираш за неа...
А со тоа што го споменуваш Чорбаџијата, тоа само покажува со која друга вера е слична неговата вера...
Abre ushte se drzite za crkvata?
Abre turi mu sol na crkvata bre.

Shto e crkvata? Crkvata e telo hristovo, potocno, e vera rasprostraneta vo tela koi veruvaat. Sledstveno crkva moze da bide i edna koliba, moze da bide avtobus, moze da bide palata. Greshkata vo pravoslavieto e vo toa shto mesto crkvata da stane mesto kade shto covek treba i moze da najde duhovna pocinka, taa stana garant na verata. Ako covek ne odi vo crkva ne pali sveka, ne bakne nekolku ikoni toj ne e vernik...
Pazi ova ne ti dolikuva na farisejstvoto?
Kritikite upateni prema rimokatolicite deka tie kompenzirale grevovi so pari, e samo ushte eden dokaz za vasheto licemerie, koga i vie ste slicni, a ne mora da ste isti.

I shto ostana od crkvite na kraj, samo tulite, malterot, i nekoi krivoverni popovi koj rabotat za plata a ne za vera... Verata kade e? Ne e onamu kade shto treba, a ne se naogja vo crkva... Verata e vo dushata na covekot...

Da go citiram, iako malku anahrono i laicki, no... Hristov vika... Onamu kade shto ste sobrani vo moe, i me slavite mene... VIE FORMIRATE CRKVA...

Ajt sega dosta ti e za denes tebe.

Пикасо, а да не беше некој ДРУГ кој со меч ја ширеше својата вера!?
Ne rekov deka Hristos shireshe so mec, nego deka crkvata toa go praveshe na celo so paganot Konstantin, podocna red drugi surluci nalik nego... Ima razlika...
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
12
Поени од реакции
0
Марија не се вознела, инаку тоа ќе ни беше потврдено од Апостолите.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Марија не се вознела, инаку тоа ќе ни беше потврдено од Апостолите.
„...И многу други чуда изврши Исус пред учениците Свои, што не се запишани во оваа книга...„
„...А овие се запишани за да поверувате дека Исус е Христос, Синот Божји, и верувајќи да имате живот во Неговото име...„ (Јован, 20.30., 20.31)

Во цитатот, Апосотолите на ни јавуваат баш за секој новозаветен настан...Значи, можноста за вознесение на мајката Божја сепак е отворена.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
„...И многу други чуда изврши Исус пред учениците Свои, што не се запишани во оваа книга...„
„...А овие се запишани за да поверувате дека Исус е Христос, Синот Божји, и верувајќи да имате живот во Неговото име...„ (Јован, 20.30., 20.31)

Во цитатот, Апосотолите на ни јавуваат баш за секој новозаветен настан...Значи, можноста за вознесение на мајката Божја сепак е отворена.
Miki ова не се Тарот карти..Се зборува за Божјото слово..отворени можности:nenene:
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
159
Поени од реакции
1
А ти како го толкуваш тоа што го напиша Мики?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
А ти како го толкуваш тоа што го напиша Мики?
Како..како можеби да воскреснала ама можеби и не оти опцијата е отворена..нема записи во Библијата па anything goes...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
„...И многу други чуда изврши Исус пред учениците Свои, што не се запишани во оваа книга...„
„...А овие се запишани за да поверувате дека Исус е Христос, Синот Божји, и верувајќи да имате живот во Неговото име...„ (Јован, 20.30., 20.31)

Во цитатот, Апосотолите на ни јавуваат баш за секој новозаветен настан...Значи, можноста за вознесение на мајката Божја сепак е отворена.
Miki ова не се Тарот карти..Се зборува за Божјото слово..отворени можности:nenene:
Веќе напишав: се работи за успението на мајката Божја, на кое биле присутни и Апостолоите (споменати во цитатот) и Христос (спорменат во цитатот) на кое Христос ја зема душата од мајка си, за да ја поштеди од стравотиите од митарствата. Успението е настан кој во целост е во склад со цитатот: пристуни биле и Апостолите и Христос, лично Он. А успението Богородичино НЕ Е споменато во „...оваа книга...„ (пак согласно цитатот) туку во некоја друга.

Значи, све е во склад со цитатот....
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
159
Поени од реакции
1
Се е во склад, а протестантите не можат да разберат, или се инатат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom