Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.725 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.177
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
abe luge veruvate li vo vakvi gluposti???? vakvi gluposti sum slusal od dokumentarci od nekoi si amerikanski naucnici deka vonzemjani i nlo se pojavile vo kalifornija, vamu-tamu ova amerikancite mislat deka cel svet se vrti okolu amerika pa sirat lazni informacii za vonzemjani i cudovista mislat deka site im poveruva.. vo ovie (kako da kazam) "informacii" samo deca mali mozat da poveruvaat
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Мозокот како физички објект е составен воглавно од атоми. Умот може во некои школи на психологија да биде поделен на conscious, subconscious и unconscious. Тие во никој случај не одговараат на памет, дух и душа, МНОГУ се имаш збунето. Плус, да не случајно го имаш згрешено подфорумот?
Оди читни малку трансперсонална психологија, па врати се да продолжиме :).

А тие у квантната физика се веројатности, па јас би прашал што ги детерминира ?
Далеку од тоа да се само веројатности.

Ама во текстот пишува дека е од галаксија...
И џуџе галасиите се сепак галаксии, ознаките служат за подетално класифицирање и ништо повеќе.

[a][t][k];4180055 напиша:
+ во џуџе галаксиите колку што сум запознаен нема ѕвезди ...

А може и едноставно на тоа пораката е да гледаме да не се уништиме сами :)

Сите
галаксии имаат ѕвезди. Не знам од каде си прочитал дека во џуџињата галаксии немало ѕвезди. Најголемиот дел од тие џуџиња галаксии се остатоци од поголеми галаксии, кои биле "изедени" од Млечниот Пат многу одамна.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Оди читни малку трансперсонална психологија, па врати се да продолжиме :).



Далеку од тоа да се само веројатности.
Јас не го измислив тоа, туку така вика квантната физика.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Јас не го измислив тоа, туку така вика квантната физика.
Ако со веројатности, сакаш да кажеш дека се еден вид, "проекција", на разно разни комбинации, од разно разни други суб-честици, кои како финален резултат, паѓаат во една од неколку категории (протони, неутрони, електрони итн.) - тогаш да.

Ако си мислел на нешто друго, те молам објасни.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Ако со веројатности, сакаш да кажеш дека се еден вид, "проекција", на разно разни комбинации, од разно разни други суб-честици, кои како финален резултат, паѓаат во една од неколку категории (протони, неутрони, електрони итн.) - тогаш да.

Ако си мислел на нешто друго, те молам објасни.
Зборот кванта уствари ја опишува таа дуална природа во атомскиот свет.
Свеста е таа која одредува како ќе "кристализира" да речеме бранот.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Оди читни малку трансперсонална психологија, па врати се да продолжиме :).
Кажи бе пријател што не ти е јасно, па да се разбереме. Кој дел од постот те буни, првиот или вториот? Првиот е чисто терминолошка забелешка. Некој тресна дека мозокот е поделен на conscious, subconscious и unconscious, што е едноставно глупаво. Мора да се направи дистинкција помеѓу мозок (brain) и ум (mind). Значи терминолошки е погрешно да кажеш дека физичка категорија е поделена на психолошки категории. Ова се надевам му е јасно на секој кој знае да брои до 8 и ја знае азбуката. Се надевам дека припаѓаш во таа група.
За вториот дел, се разбира дека conscious, subconscious и unconscious не одговараат на памет, дух и душа. Conscious значи свест што е поширок поим од памет, за кој најблизок превод на Англиски би бил reason. Subconscious е потсвест, и прашање е како е духот потсвест, и што е воопшто дух и дали постои нешто како дух во човекот, тоа бара објаснување, додека unconscious e несвесниот дел од нашиот ум. Душата е исто многу сомнителна категорија, ако ги баталиме религиозните концепти, најблиско објаснување е дека поимот душа одговара на етичко-аксиолошкиот момент во човекот, способноста да се носат морални и вредносни судови. Од тој аспект нема никаква врска со несвесниот дел од умот на човекот.

Сега оди ти читни малку Филозофија на Умот па врати се да разговараме...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.179
Поени од реакции
4.821
Зборот кванта уствари ја опишува таа дуална природа во атомскиот свет.
Свеста е таа која одредува како ќе "кристализира" да речеме бранот.


Не ми одговори на претходното прашање во врска со веројатностите.
 
Член од
10 септември 2010
Мислења
273
Поени од реакции
25
ДОбро бе тоа буржо-капиталистите со таа телевизијата ви ги испраа мозоците во центрифуга... кај сте го виделе вие господ и вонземјани па да тврдите дека постојат (освен на телевизија што сте го виделе и што ви раскажувале некој агенти-капиталисти кој се прествувале како релолуционери), вистинската револуција не видела господ бе, ниту марсовци, ај нека ви е на помош космосот ах проклета нека е љубовта во мене кон човекот.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.823
Поени од реакции
18.490
Ова е убедливо најдоброто видео за вонземјани кое што сум го видел на јутјуб. Можеби е лажно, но тој што го правел видеото го направил ептен професионално


Како и да е, за сите што се интересираат за Area 51 би ги интересирало исто за подземните бази кои наводно постојат во Dulce, New Mexico. Случајно пред година дена налетав на еден тип по име Фил Шнајдер, тој тврди дека учествувал во изградбата на тие подземни бази кои биле наменети за вонземјани и кои ги граделе во соработка со владата. И човеков зема да набројува кои раси на вонземјани биле застапени и дека во таа база се извршувале најразлични експерименти врз луѓе и животни. И не само што учествувал во изградбата на базите тој тврди дека имало и пресметка помеѓу Aliens Gray и луѓето во која и тој самиот учествувал, во тие борби наводно загинале 66 луѓе, а само тројца преживеале меѓу кои и тој самиот. За останатите двајца не сум сигурен, за едниот кажуваше дека извршил самоубиство (што е докажано) а другиот бил ментален случај. Тврди дека застрелал двајца вонземјани и дека тој бил погоден од некое нивно оружје кое било радиоактивно и му предизвикало рак. Е сега она што ме заинтересира е тоа што човеков навистина се борел со ракот и навистина има повреди по телото, мислам дека му недостасувале и прсти. Тој во 95 та мислам дека почнал да држи говори за оваа база иако бил предупреден да не го прави тоа. Еве го видеото, другите видеа ви се исто на јутјуб


Ова ќе беше стварно добра приказна и основа за сценарио на сф филм но сега доаѓа најинтересното. Тој по некое време одкога почнува со предавањата умира. При што официјална причина за смрт е самоубиство. Се тврди дека човеков се удавил сам со гума, е сега проблемот е тоа што било невозможно сам да се удави бидејќи му фалеле прсти на рацете и имал проблеми со движењето на рамената.
А еве ги и сомнежите на неговата бивша жена дека тој навистина се самоубил
http://www.apfn.org/apfn/ex_wifephil.htm
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
ахаа да да, верувам. вчера додека си пушев цигара на тераса, слета еден и ми се придружи, после и кафе му свариф, па си замина...озбилно :pos2:
заебавај се ти.. само необразован може да мисли дека сме сами во галаксијава
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Кажи бе пријател што не ти е јасно, па да се разбереме. Кој дел од постот те буни, првиот или вториот? Првиот е чисто терминолошка забелешка. Некој тресна дека мозокот е поделен на conscious, subconscious и unconscious, што е едноставно глупаво. Мора да се направи дистинкција помеѓу мозок (brain) и ум (mind). Значи терминолошки е погрешно да кажеш дека физичка категорија е поделена на психолошки категории. Ова се надевам му е јасно на секој кој знае да брои до 8 и ја знае азбуката. Се надевам дека припаѓаш во таа група.
За вториот дел, се разбира дека conscious, subconscious и unconscious не одговараат на памет, дух и душа. Conscious значи свест што е поширок поим од памет, за кој најблизок превод на Англиски би бил reason. Subconscious е потсвест, и прашање е како е духот потсвест, и што е воопшто дух и дали постои нешто како дух во човекот, тоа бара објаснување, додека unconscious e несвесниот дел од нашиот ум. Душата е исто многу сомнителна категорија, ако ги баталиме религиозните концепти, најблиско објаснување е дека поимот душа одговара на етичко-аксиолошкиот момент во човекот, способноста да се носат морални и вредносни судови. Од тој аспект нема никаква врска со несвесниот дел од умот на човекот.

Сега оди ти читни малку Филозофија на Умот па врати се да разговараме...
Кој те лажеше бе чедо ?
Абе како пишуваш овде за свест а ни с од свест нема кај тебе да се најде ?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Кој те лажеше бе чедо ?
Абе како пишуваш овде за свест а ни с од свест нема кај тебе да се најде ?
Длабочината на твојата медитативно дијалектичка личност која изброи 2% религиозни луѓе во Германија пред втората светска војна ме спречува да ти противречам...
:pos:
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Длабочината на твојата медитативно дијалектичка личност која изброи 2% религиозни луѓе во Германија пред втората светска војна ме спречува да ти противречам...
:pos:
Фала за одговорот :helou:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.179
Поени од реакции
4.821
Игоре, прашањето со веројатностите, ќе ми одговориш?

На банални постови без проблем ми одговараш, за ова се мислиш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom