Возраст за прв сексуален однос

  • Креатор на темата city
  • Време на започнување

љубов,секс,петинг.


  • Вкупно гласачи
    109

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
После средно-најдобро,значи 19.
Отприлика си созреан/а,знаеш што сакаш,имаш одредени сфаќања за животот и гледаш од друга перспектива за разлика од 13 годишници...
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
na 13 godini coveckiot organizm e dovolno zrel za sex!!!!!!
Да бе "ептен" e погоден за секс.Некој на 13 години уште ја нема добиено ни првата менструација.А па за неразвиеноста на органите да не зборам.
А што ке се случи таа 13 годишна девојка ако остане бремена? Што дете дете ке чува? Не е само работа да се исполни задоволството и желбите треба малку и да се подразмисли за последиците.А не при првото завривање на хормоните директно да се рипне во кревет.Мислам дека треба човек да стапи во полови односи во момент кога ке се почуствува сигурен и доволно зрел и да знае да се сноси со последиците што можат да го снајдат.Иналу лично мислам најдобар период после 18 година:toe:
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
Јас мислев дека ќе ме сметате за заостаната:) Колку што видов на почетокот сите се за 16-17години. Јас сум со вас за над 18:pipi:
 

kam

kamikaza
Член од
16 април 2009
Мислења
62
Поени од реакции
4
Живејте го животот детството никогаш не се враќа а за секс има време понатаму.
Шо детство си поминал ако на 13 години почниш да се сексаш или со куклите в раце и количината и че се сексаме.
Денес младинава сака само да порасне ама кога ќе порасне ќе свати колку работи пропуштиле кои неможат да ги вратат никогаш.
Дефинитивно сум за секс после 18години, а посебно ако се работи за женско.
За сите кои се за порано да се има секс, нека си замислат дека имаа ќерка и некој да му ја секса на 13 години. :nenene:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
na 13 godini coveckiot organizm e dovolno zrel za sex!!!!!!
Кај кого како , физички можеби , ама психички далеку од зрел.
Додуше индивидуално.
Инаку зашто токму 18? Полнолетство? До тогаш е сосема развиен организмот ? Nonesense .
Организмот се развива и менува цел живот. До 21-22 години се развива тотално , а потоа само се менува.
А стабилна граница за која човекот може да биде подготвен психички и физички варира од 15-16 години (стабилни личности , со изграден став и карактер.Донекаде.) па според некој „модерни“ прописи до 21-22 (нали , после тоа Стара мома , макар да нема везе).
 
O

Out Boy

Гостин
И никогаш нема да разбереш...
И фала богу што е така. Детството го минав во играње фудбал, а не со испробување пози со некоја 13-годишна цурица. А ваквите коментари се само охрабрувања младите да си го скратат детството заради секс без емоции, што е рамно на нула.
Па после се чудиме што се’ повеќе имало несакана бременост кај децата.

na 13 godini coveckiot organizm e dovolno zrel za sex!!!!!!
А сексот, за тебе, е само чисто телесна и нагонска ствар. Емоциите немаат врска со него. Нели...?
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Ја на 17 ипол, иако и пред тоа се чувствував зрела и спремна... Ме кочеа малограѓански ставови дека ,,на 18 години" тогаш се е поинакво и розите се црвени. Јеа рајт... Правилно време да имаш секс е според мене кога тоа ќе го сакаш и кога ќе знаеш да се заштитиш. Двете заедно.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Оној принцип - пред 18, не- е пуштен во употреба со вистинска причина: за да ги спаси девојките без 5 грама мозок но со 5 кила booty од крцкање наоколу, кое ќе повлече лоши последици.
Мене лично ми беше на 16ипол, не размислував премногу како што тоа обично се прави, бев само сигурна дека сакам и дека сум свесна што правам, и никогаш не зажалив, ми беше едно од најубавите искуства зашто беше спонтана и несовршена ситуација. Имам најдобра другарка во комшилук која има 19 и е девица, и сеуште не се чувствува спремна бидејќи е зафатена со планирање колку рози треба да има на креветот. И тоа е сосема во ред.

Битно јас пак да посолам: секој со своето, еј. :smir:
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Ma kakvi 14 godini pa devojcinjata seuste ne se razvieni ko sto treba a ne za seks da mislat.Jas igrav lastik na ulica do 16 godini a ne da mislam na seks,pa duri i na 17 godini mislam deka ne treba da se bide seksualno aktiven, ama mozebi kaj denesnive mladi hormonite se budat mnogu porano nego li vo minatoto,generaciska razlika:pipi:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Сеа не претерувајте и вие, над 19 некој пишал.:uvo: Не е убаво ни премногу да се чека очекувајќи многу, и на крај девојката да биде разочарана. А ако е премногу касно може да мавне на психата и после е лошо. Од 17-19 е нормално според мене.
 
J

JOEY JORDISON

Гостин
абе ако не се даде до своја 18 година после комотно нека иде у манастир
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
абе ако не се даде до своја 18 година после комотно нека иде у манастир
Ма немооој? Молам? МОЛАМ? Извини, ама на кој начин можеш ти така да зборуваш за девојките кои немале секс а имаат над 18 години?
Знаеш како викаат - МОЕ тело, МОЈА одлука. Ако девојка не се осеќа спремна и ако не нашла некој со кој сака и е спремна да има секс, и ако тоа не се случило до/по нејзината 18та година, ниту значи дека е ретардирана, ниту дека треба да иде манастир.
Ти се молам, големите фраери, си мислите дека вие можете да давате суд што треба да прават девојките што немале секс и после 18тата година.
Бравос. Ама баш бравос.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
абе ако не се даде до своја 18 година после комотно нека иде у манастир
:(:(:(

Жалосно. Крејзи ин Лав, бриши ме слободно ако сакаш, морав да искоментирам вака.
 
J

JOEY JORDISON

Гостин
Ма немооој? Молам? МОЛАМ? Извини, ама на кој начин можеш ти така да зборуваш за девојките кои немале секс а имаат над 18 години?
Знаеш како викаат - МОЕ тело, МОЈА одлука. Ако девојка не се осеќа спремна и ако не нашла некој со кој сака и е спремна да има секс, и ако тоа не се случило до/по нејзината 18та година, ниту значи дека е ретардирана, ниту дека треба да иде манастир.
Ти се молам, големите фраери, си мислите дека вие можете да давате суд што треба да прават девојките што немале секс и после 18тата година.
Бравос. Ама баш бравос.
извини
:(:(:(:(:(:(:(:(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom