Воздухопловно моделарство

Член од
17 ноември 2011
Мислења
25
Поени од реакции
29
Odlicen proekt! :)

Se nadevam ke postiras i natamu
Фала, фала :) Имам некој слики од самиот почеток,како изгледаше планот и се тоа,да ги најдам ќе ги постирам и нив :)
--- надополнето: 12 октомври 2012 во 18:56 ---
Одлично, кога ќе го фарбаш да викаш :D.
Хехе има уште многу до фарбање ама чим стигнам до таму те викам :D
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.699
..што материјал користиш..., ми личи на некаков екструдиран полистирен?? Овој Сухојов ќе лета или е само макета??
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Мислам дека забележав 5-милиметарски депрон(таа црната табла потпрена на ѕидот) т.е. претпоставувам дека е депрон :)

Овде има скромни информации за набавка на депрон во Скопје и Битола
http://forum.avijacija.mk/viewtopic.php?f=8&t=6917
 
Член од
17 ноември 2011
Мислења
25
Поени од реакции
29
Да, депрон е материјалот 5 милиметарски.Го има карши соборна,не ми текнува точно како се викаше продавницата.Иначе Сухоито ќе лета,не е макета,модел е,само има уште мнооооогу работа на него
--- надополнето: 13 октомври 2012 во 17:32 ---
Еве едно просто моделче, имав вишок време па си викам да го искористам некако :) И ова исто е su 37 само многу прост и едноставен за правење и ќе ми служи за да вежбам летање, зошто прв пат ќе летам jet модел
 

Attachments

Член од
12 јануари 2010
Мислења
87
Поени од реакции
23
Да, депрон е материјалот 5 милиметарски.Го има карши соборна,не ми текнува точно како се викаше продавницата.Иначе Сухоито ќе лета,не е макета,модел е,само има уште мнооооогу работа на него
--- надополнето: 13 октомври 2012 во 17:32 ---
Еве едно просто моделче, имав вишок време па си викам да го искористам некако :) И ова исто е su 37 само многу прост и едноставен за правење и ќе ми служи за да вежбам летање, зошто прв пат ќе летам jet модел
А каков мотор ќе користиш за сухоито?
П.С јас летам А2 или Ф1А никогаш не сум летал RC.минатата година почнав една RC безмоторна едрилица ама не стасав да ја довршам/
 
Член од
17 ноември 2011
Мислења
25
Поени од реакции
29
А каков мотор ќе користиш за сухоито?
П.С јас летам А2 или Ф1А никогаш не сум летал RC.минатата година почнав една RC безмоторна едрилица ама не стасав да ја довршам/
И двата планирам да ги летам со истиот мотор, само различни елиси.Иначе моторов ми е 300W, мислам дека довлно е и за едрилица таков мотор.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_listCategoriesAndProducts.asp?idCategory=59еве тука имаш различни модели на мотори :)
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Јас на гумењаци сум навлечен :)
Моментално работам на елисата за Corsair-от од Фиљон.
 
Член од
17 ноември 2011
Мислења
25
Поени од реакции
29
Продавам 3 канална Hitec станица сосе батерии 2 серва и ресивер. 1700 ден
 

Attachments

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.020
Поени од реакции
12.050
draganbt не сум упатен многу во овие работи а ме интересираат макети на автиони, па ме интересира дали пример деловите за макетата што ја правиш се купуваат или сам си ги правиш ?
И ако се купуваат може ли некој да ми каже каде може во Скопје да се купат деловите па ја сам после да си ги склопувам ?
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Утвата на сликите нема да биди макета, туку слободнолетечки воздухопловен модел со гумен мотор :)

Макетите се стационарни(освен ако не ги мрдаш со рака :D ) детаљни размерни реплики од воздухоплови. Се купуваат готови, или како китови па си ги склопуваш, лепиш, китираш, шмирглаш, фарбаш, детаљираш, па уште детаљирање па декали па детаљи детаљи детаљи па да ти седи на биро.

Јас за мојот модел користев балса(1мм и 3мм дебели табли/ленти) купена од аероклубот во Битола. Планот го цртав сразмерно со Утва-75, со мали промени.


За купување, зависи дали сакаш да купиш макета или модел :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom