Воздухопловно моделарство

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
674
Поени од реакции
1
Сте се занимавале ли некогаш со воздухопловно моделарство? Знаете ли некои клубови? Јас се занимавав еден дооолг период и лани престанав. Иначе одев во Народна Техника Скопје ама нажалост и тоа не е веќе она што беше.
 
Член од
4 август 2006
Мислења
41
Поени од реакции
5
Секако, тоа е уште активно во некои аеро клубови. Овде имаш доста инфо за таа тема: forum.avijacija.com.mk Поздрав
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
674
Поени од реакции
1
сум читал, знам за сајтот/форумот
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
674
Поени од реакции
1
Интересно, но ова се само скици, нема детални цртежи(кој ти дава беспари:))
 

Necrophilia

GSM Модератор
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Имав еден добар другар што се занимаваше со ракетно моделартство, исто така многу интересно.
Иако имам видено и Воздухопловно моделарство еднака купив и една интересна макета се ставаше на чатал и го оптегнуваш чаталот и леташе.
Али знаете многу е полесно кога ке купиш макета и сам си ја составуваш оти е како лего коцки, сум видел некои за да напраат една макета им требаат понекогаш и повеке од 6-7 месеци.

п.с. моделите летаат на ист принцип како што објаснив на чатал или со помош на мотор?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.699
VORTEX напиша:
Интересно, но ова се само скици, нема детални цртежи(кој ти дава беспари:))
Ima mnogu sajtovi so besplatni detalni modeli, duri i vo .dwg format, pobaraj na Google.

Mnogu se interesni modelite od hartija, koi se otpecatuvaat vo boja, se kasiraat na karton i potoa se rezat i sklopuvaat. Ima neverojatno dobri. No toa poveke spaga vo maketarstvo :):) kako i modelite od limenki za pivo ili cola :)!!
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
674
Поени од реакции
1
Хехе. Алал да ти е за ова, баш ќе си побарам и ќе склопам нешто кога ќе имам време само незнам како да ги барам пошто сум барал на времето ама тоа више немам ни линкови ништо, ако знаеш некој сајтови тури ги или по пп прати ми линкови.
 

GUN

Член од
3 мај 2007
Мислења
9
Поени од реакции
0
i jas se zanimavam so mdelarstvo vozduhoplovno i raketno momentalno pram vozduhoploven model A-1
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
674
Поени од реакции
1
Каде ги набавуваш материјалите?? Го купи како кит или сам го правиш од почеток?? Колку пари те кошта до сега??
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Jas porano se zanimavav so raketarno modelarstvo,bev na regionalniot natprevar,ama odkoga svativ deka se` e so vrski(vnukmu od toj od narodna tehnika go osvoi natprevarot,iako jas imav poslozen i popravilno izgraden model na avion),se otkazav i od toa....
 
Член од
7 јуни 2007
Мислења
106
Поени од реакции
26
Се занимавав со воздухопловно моделарство во народна техника-Прилеп...Одев едно 2 години и на крајот го затворија клубо заради финансиите...МНогу ми е жал за клубот од него произлегоа многу славни воздухопловци...Можеби сте слушнале не знам...
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
20
Ке ви постирам некои мои plastic models, за повеќе од тоа многу слабо со материјали е кај нас, може и сам од нула се да се направи, ама ќе ти побеле косата и .......

Никогаш не сум бил во народна техника, се сум си работел сам, ни во аероклуб.

Но сепак има разлика од RC-Models и статични модели.

Повеќе во наредните постови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom