Воздухопловно моделарство

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
ракетно моделарство да ,
воздухопловно малку , бидејќи кога ме интересираше немав многу средства да купам серва за последниот модел.
 

Ш Т Е Т Н И К

Досадија
Член од
18 февруари 2008
Мислења
633
Поени од реакции
25
Се занимавам со воздухопловно моделарство 5 години во аеро клуб прилеп имам изработено повеке А-1 модели и 2 А-2 модели. Сум бил на повеке такмичења имам извадено резултати. Сега сум во изработка на А-2 модел карбон кевлар со вертикално прачкање. Се надевам ке постигнам резултати во следнава 2009 година. Бај да веј кој беше на последното такмичење во прилеп?
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
http://plans.aerofred.com/


линков би требало да ви помогне
мене лично не ми помогна оти мерните единици никако неможам да ги сватам
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Јас сум воздухопловен моделар веќе 7-8 години, во Дом на Народна Техника Кавадарци. Моментално сум зафанат со школо и за жал немам многу време да посветам на моделите... А еве што правам дома, во лето кога имам слободно време
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
28
Поени од реакции
0
i jas se zanimavam intenzivmo so vozduhoplovno modelarstvo inace se zanimavam 5-6 godini i ne e modelarstvoto kako porano sto bese porano sea ako sakas da ised 1 mesto kupi si model ete ti go ima zagarantirano ama jas si mislam deko to e pogresno so e napraeno taka:tapp:
 

Ш Т Е Т Н И К

Досадија
Член од
18 февруари 2008
Мислења
633
Поени од реакции
25
На купо кавадарци F1A освоиф трето место, а на државното 2008 во битола прво
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
а моделарство од материјали достапни за секоја? :)

ионака нас ни се прилично недостапни балса материјали, карбон бум со кевлар и ултралесни електромоторчиња и пропелери...

ке постирам некоја слика јас од еден мој модел напраен од школски прибор... со 44 см распон на крилата, би-крилен
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
крилата и Т-опашката се напраени на часови, арно ама немав добар труп, па морав да се снајдам... и се снајдов :)

искористив стебло од шамак, дури и се изненадив ко видов колку е цврсто и лесно ко ке се исуши

крилата ги напрајв од корица од папка за тетратки и ги лепев со УФО (за нигде е лепилото)

а за пропелер, е душата ми излезе. Перките се сечени од шише од кисела вода, и ги споив со спајалици (и си ги искасапив прстите)

еве некоја слика, па од око, кажете некоја забелешка ако имате
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Ако има некој шема за Cessna 172 нека постира :vozbud:
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
28
Поени од реакции
0
На купо кавадарци F1A освоиф трето место, а на државното 2008 во битола прво
More mladen ne se fali so ona cockine koe mesto si izvajl haha:D:D
Ali nema vrska i toa e uspeh jas imam 2 i 3 mesto dvete mi se na drzavni prvenstva edno vo prilep i edno vo bitola i taka:D:D:D
 
R

RAYTHEON23

Гостин
и јас да ама ракетарство....али јбг откажав:jaj:
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Еееее...ко че ми текни за тие поминати времина Коњари (Прилепско) на аеродром по цели недели....Членував од '97 до '02. После имав други обврски,а и нешто многу почнаа таму да драпаат,па после разбрав дека клубо го зел Пеливан (сопственик на спортски авион) и на крајот ко разбрав дека наставник го клале Коло шо ПОЈМА нема од воздухопловство,се гледа и по чоеко дека е нетука(господе прости ми) не планирав пак да се вратам. Иначе сум изградил доста модели F-1-H или A-1 едно 5 6 парчиња,којзнае можда ако појдам пак во народна техника че си ги најдам таму :)) Учествував секоја година на државните првенства ама не пристапував некако сериозно,појче ми беше за дружење за љатифе одколку за постигнување на резултати.Пред се најбитна беше дружбата.

Некој ако е активен член во Прилеп нека ме извести кога има часови,баш би сакал да го посетам клубот,па ако имам време да напрам една А-2ка за летово,ако не за летово па за другото,здравје :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom