Воен Удар во Турција

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ова е почеток на крајот на Ердоган.
ова може да е почеток на новото отоманско царство, замена на секуларниот врв на армија со оние кои го подржаваат исламизирањето на турција
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.080
Поени од реакции
6.701
Ова е почеток на крајот на Ердоган.
вчера навидум можеше да биде крајот на Ердоган(кои игри се изиграа уште не ни е јасно точно што се случи,дали имаше државен удар или е сценарио на Ердо да се оттараси од неистомислениците и конечно да добие апсолутна власт), сега едно е јасно Ердоган е посилен од било кога, секуларна Турција е доведена во прашање и ако остани Ердо сигурно ќе згасне

Ердо веќе се докажа како голем играч,воопшто не ми е чудно да ги држи конците в раце од сево ова што се случува
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
Ова е почеток на крајот на Ердоган.
Напротив, ова е прилика за додатно да ја зацврсти власта. Еве 1/3 од судиите летнаа од работа, речиси сите секуларисти во војската (која е бастион и чувар на секуларизмот на Турција) или ќе се разбегаат или ќе заршат по затвори и мртви.
Демографската битка веќе долго време ја имаат добиено исламистите и тоа е тоа . Во принцип тоа е и единствената битка што треба да ја добиеш, после тоа сите останати со тек на време ќе дојдат.


Го сведочиме почетокот на новата Отоманска Империја.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.593
Поени од реакции
23.512
Какви потурици се Фиромјаните мајко мила. Кај она шошонското мутанче Зекири, што глуми демократ, ставаат лајкови, срциња. Племе ви ебам, инцестоидно ви наебам, сите Турци и Шипаpи ќе станете за 24 саата, на чело со пастирот Нилхан Грујотоглу. Тргни го ВМРО од името на партијата копиле турско, крв плукал некој за тие четири букви маму ти ебам монголска дегенеричка. Све рак да фатите племе ви ебам, у најголеми болки да умрете и вие и децата ваши.
Некој глава изгубил пред 200 години за идните генерации да живеат слободно ,а идните генерации му се мочаат на гробот.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
А добро кој стои зад сето ова? Кој бил главен? Овој воениот обвинител или друг?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.593
Поени од реакции
23.512
Вкупно 297 деца од неколку основни училишта од тетовско до недела се во извиднички камп близу Анкара.

Македонското министерство за надворешни работи за ТВ Нова
ја потврди оваа информација, воедно информира дека децата се на безбедно,
лоцирани се далеку од немирите во Анкара и ноќта ја минале мирно.

Ова е прва група на деца која летува во извидничкиот камп во Турција,
а од понеделник, беше предвидено, втората група на ученици да замине на летување во камп близу Анкара.

http://www.press24.mk/300-dechinja-od-makedonija-se-najdoa-srede-hororot-vo-ankara


Знае ли некој од надлежните какви се тие "извиднички кампови" ???
Планинарски за потготовка за на Шар Планина.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Сега се ќе си признаат шарените во Турска, којшто се не повеќе од десетина илјади на 100 милиона народ. Многу лесно се знае кого финансират USAID, Гулен и останатите структури. Сега имаат фатено и доста живи јазици, малку ќутек, обработка со клешти и летлампа и се ќе си признаат.
Дај боже цела ЕУ и Македонија се ослободат од ова ропство на ционистите и нивната пета колона.
Ќе дојде денот, ќе те упознаам у шалвари и со фес на тоа главурдата. Од што си инает и глуп кило сол би изел.
Тој што му го љубиш гзиштето на форумов, паторот им даде џеваири, аџибадеми, тав, мав, болници, школи, патарини, све што треба и не треба...и уште ги браниш у комплет двајцата мајмуни. Киднапираното ВМРО од дпмне е формирано да се истераат тие тирани монголи од овде, а не твојот пастир да не распродава на нив после 100 години пошто-зашто.
Да има некоја космичка правда, ќерка ти за чорбаџија да ја даеш, муфљуз ниеден!
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.785
А добро кој стои зад сето ова? Кој бил главен? Овој воениот обвинител или друг?
Скоро и да нема пуч без благослов на САД, една од целите на НАТО е тоа, божем обука во САД и таму ги врбуваат. Доста наши македонски луѓе од службите го признаваат тоа, на секоја средба, обука или некаква соработка, дали некаква размена на НАТО, полиција, армија или ДБК предлагаат пари за "соработка". Тој принцип е во цел ЕУ.
Американската армија во склоп на НАТО има две цели, при вистинска револуција да го заштити вазалниот режим или ако режимот не е 100% послушен да помогнат за негова смена, дали атентат или паравоени структури од типот сиви волци во Турска или со дел од агентурата во армијата и другите структури да направат пуч, како што и стана во Турција, во мали и слаби држави НАТО направо ја презема власта , но Турска е силна и САД не играа на таа карта.
Ако до ден два не се отцепи некој регион со пучисти од Турска и американска армија, Ердоган ќе си го врати суверенитетот и полека ќе го напушти НАТО.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.416
Поени од реакции
42.475
А добро кој стои зад сето ова? Кој бил главен? Овој воениот обвинител или друг?
toa e momentot, ne se znae : ))), voen udar vrsat, se spomenuvaat soopstenija od televiziski kukji koi bile pod nivna opsada, a nikade ne iskoci nekoj general, voeno lice, politicar be, seedno, sto ke se istakne kako lider na ovoj voen udar ...

Ima nekolku nelogicnosti, netipicni za voenite udari, a ovoj e eden od niv, ostanatite veke se spomnati tuka, kako amaterskiot pristap, niza golemi greski, raboti koi od start go osuduvaat na propast voeniot udar.
Bas me interesira edna paralela da se napravi, za toa kako funkcioniral posledniot voen udar vo Turcija i ovoj, so ogled deka stanuva zbor za zemja, poznata po (uspesnite) voeni udari.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Се Ригел ќе напраи една паралела, познатиот стручњак за средување на државно уредување, вчера со аватарот од Ататурк сепак не успеа да ја врати демократска Турција и да ја избави од рацете на происламистичкиот тиран и лидер Ердоган.

Истотака и во Шпанија активно се бори за независност на Каталонија.
 
Член од
15 јули 2016
Мислења
43
Поени од реакции
8
Пуч во Турција. Да?, Ок. Некој пробал па се усрал. Крај на приказната неуспешна.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
@Бачето @Syn тој обвинителот и генералите (анонимни ваљда никој не знаеме кој се) сигурно се фатени и јадат ќотек сега...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.050
Поени од реакции
14.937
Добро да прашам вие кои го подржувате пучот (и јас сум против Ердоган но не на ваков начин).....

Кој гарантира дека генералите се секуларисти ??????

Кој гарантира дека ова не го прават за некој интерес(личен, туѓ...)

Кој гарантира дека ако успееше немаше да биди суспендиран уставот и воведено шеријатското право(дирекно а не замаскирано како тоа на Ердоган)?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
А добро кој стои зад сето ова? Кој бил главен? Овој воениот обвинител или друг?
Тешки прашања поставуваш. Ова ти е на пример како да прашаш - на кои тоа странски служби мислел паторот кога лажел кој прислушкувал овде (конкретно од која земја)? Или за каква цел групата од Диво насеље изрока 8 џандари лани? Тоа се случува кога во вакви монтирани сценарија не е битно кој пробал да го симне од власт, туку дека тој, Ердоган е најјак во државата и дека народот стои позади него. Таквите "јунаштва" и "патриотски" приказни се полни со дупки во сценаријата, ама тоа не е толку битно, затоа што се наменети за глупа, неинтелигентна публика (читај националисти и исламисти).
Сега ќе го нападнат оној Ѓулен, кој му беше прв соработник, а сега е практично во бегство во Америка, означен како најголем терорист што е за чудење затоа што и самиот е религиозен лидер, со некои извитоперени ставови околу турскиот секуларизам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom