Воен Удар во Турција

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
@Бачето ти обезбедив материјал за д*кање. Welcome to Islamic Republic of Turkey
Патем Сивите Волци и вахабистите беа на страната на Ердоган што јасно може да се види на сликите..

Cnc8r4pVIAAlKdV.jpg

turkey-coup-attempt-istanbul-ankara-14.jpg

CnfdGsIWYAAmVBr.jpg

CnfNv10W8AUX08d.jpg

CnfchdtXgAAtfDr.jpg

Cnfjj5nWIAALmv4.jpg

ddd.jpg

gggg.jpg

ssss.jpg

Ете вака се брани власта и лидерот на партијата, а не ко вас лигуши...
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
1.088
Од пусти страв да не завршат по затвори или во некои долови.Си го знаат Ердо што будала е.
Па не би рекол, тие секој ден очите си ги ваѓаат. Неколку пати се степаја во парламентот. Но овој пат поддршка му дадоја.[DOUBLEPOST=1468682382][/DOUBLEPOST]
Тоа е логично. Кој ќе подржи такво нешто се впушта во потенцијална граѓанска војна утре или пак да го пикнат в затвор за предавство и стрелаат.
Да беше нашиот Зајко опозициски лидер во Турција. Сега денес граѓанска војна ќе имаше таму. :icon_lol:
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
1.801
Ердоган ја блокира базата на НАТО Инџирлик, исклучена им е струјата и се опкружени, дозволено е да слетуваат авиони од мисии но не да излетуваат.
Многу е јасно на сите кој е организаторот на операција Гладио на НАТО, кој координира и каде ќе пробаат да избегаат шарените во Турска или евентуално некоја непозната дивизија зелени човечиња од Инџирлик да им удри рамо на пучистите.
Зашто пучот не успеа, дали бил предвреме дигнат поради разоткривање или толку им била силата незнам.
Силите на САД намалуваат после не успешната операција во Сирија или неуспешниот пуч во Казакстан овој месец или сега во Турска. Од сега натаму САД само ќе губи од окупираните територии, се додека не се распаднат.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.808
Поени од реакции
6.307
@Бачето ти обезбедив материјал за д*кање. Welcome to Islamic Republic of Turkey
Патем Сивите Волци и вахабистите беа на страната на Ердоган што јасно може да се види на сликите..

Прегледај го приврзокот 152468

Прегледај го приврзокот 152469

Прегледај го приврзокот 152470

Прегледај го приврзокот 152471

Прегледај го приврзокот 152472

Прегледај го приврзокот 152473

Прегледај го приврзокот 152474

Прегледај го приврзокот 152475

Прегледај го приврзокот 152476

Ете вака се брани власта и лидерот на партијата, а не ко вас лигуши...
Страшно. Тоа е ``силната`` турска армија со преплашени деца извадени од касарни кои завршуваат тепани со каиш од забрадените. Брука.

Остави бачето, замисли Шкорпион колку ќе се возбуди ако го види ова :)
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Бреј, сликиве, колку се црни у пичку матер.
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Седи мирен. Група од стотина демонстранти излезени на протест, лежат доле сега оти распукаа војниците.
kollku ispadnaa druzhe stotina, ili stotina iljadi?[DOUBLEPOST=1468682784][/DOUBLEPOST]
@Бачето ти обезбедив материјал за д*кање. Welcome to Islamic Republic of Turkey
Патем Сивите Волци и вахабистите беа на страната на Ердоган што јасно може да се види на сликите..

Прегледај го приврзокот 152468

Прегледај го приврзокот 152469

Прегледај го приврзокот 152470

Прегледај го приврзокот 152471

Прегледај го приврзокот 152472

Прегледај го приврзокот 152473

Прегледај го приврзокот 152474

Прегледај го приврзокот 152475

Прегледај го приврзокот 152476

Ете вака се брани власта и лидерот на партијата, а не ко вас лигуши...

Druzhe, neznam dali sakash da bidesh sarkastichen, ali ako nekoj saka da prevzeme vllast so silla na legitimno izbran lider so gllasovi na narodot, shto se vide i po vcherashnata izlezenost na narodot na ulica, mora da ima posledici, ovie vojnici se krivi za 50tina llugje shto zaginaa, shto pravime za toa?
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
kollku ispadnaa druzhe stotina, ili stotina iljadi?[DOUBLEPOST=1468682784][/DOUBLEPOST]


Druzhe, neznam dali sakash da bidesh sarkastichen, ali ako nekoj saka da prevzeme vllast so silla na legitimno izbran lider so gllasovi na narodot, shto se vide i po vcherashnata izlezenost na narodot na ulica, mora da ima posledici, ovie vojnici se krivi za 50tina llugje shto zaginaa, shto pravime za toa?
Друже јас не сакам да бидам саркастичен, саркастична е реалноста. Ти и неколку други овде изгледа не знаете дека имено демократијата во својата најизвитоперена форма може да доведе до диктатура.
За каква демократија зборуваш ти во Турција?? Демократија не се само избори, демократијата е многу повеќе/
 
V

viktora

Гостин
kollku ispadnaa druzhe stotina, ili stotina iljadi?[DOUBLEPOST=1468682784][/DOUBLEPOST]


Druzhe, neznam dali sakash da bidesh sarkastichen, ali ako nekoj saka da prevzeme vllast so silla na legitimno izbran lider so gllasovi na narodot, shto se vide i po vcherashnata izlezenost na narodot na ulica, mora da ima posledici, ovie vojnici se krivi za 50tina llugje shto zaginaa, shto pravime za toa?
Има суд!А не да ги тепаат војниците како кучиња.Мене сликиве ми личат како од Ирак или Сирија каде што џихадистиве ги тепаат и колат заробениците на улици.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Го сведочиме почетокот на новата Отоманска Империја.
Не мислиш дека малку го преценуваш тикварот исламистички ? Земја која има конфликти со соседите (Сирија), внатрешно е етнички поделена не само на Турци vs Курди, туку и на Турци vs Турци покажува дека државниот апарат нема сила докрај да ги држи под контрола тие конфликти и прескапо ја плаќа унитарноста и конвертирањето во исламска република.

Плус еден куп утнати потези на надворешно политички план како рушење на рускиот авион. Со вакви проблеми може само да сонува дека ќе ја воскресне Отоманската Империја или ќе возобнови некаков турски калифат.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.653
Поени од реакции
36.621
turcija_-_01a.jpg turcija_-_10.jpg

Од институција со најголем престиж, страв и трепет од Балканот па се до Иран и Блиски Исток и чувар на Уставот стигнаа Ердоганови муџахедини да ги тепаат со каиши на улица.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
1.801
@Бачето ти обезбедив материјал за д*кање. Welcome to Islamic Republic of Turkey
Патем Сивите Волци и вахабистите беа на страната на Ердоган што јасно може да се види на сликите..

Прегледај го приврзокот 152468

Ете вака се брани власта и лидерот на партијата, а не ко вас лигуши...
Жал ми е за невините војничиња, отишле да ја бранат татковината а ги искористиле за сценарио за пуч. Турската армија е многу построга од бившата ЈНА и ако командувањето распореди да заземеш некоја зграда си должен да исполниш, иако после излегувањето на народот на улица повеќето се предадоа и поминаа на негова страна.
Суверенитетот го дава народот, ако некој е диктатор излегува мнозинството и ја презема власта, тоа е револуција и е легитимна и во САД и во Скопје и во Анкара, но ако група шарени, некаква пета колона со тенкови во Турска или вибратори во Скопје без подршка на народот проба насилно да ја преземе власта тоа пуч, поле поливање на невина крв казната за тоа е само смрт, а повеќето нормални војничиња одма им ги предадоа пушките на народот и им нема ништо, со некој мали исклучоци ако убивале граѓани, а за командирите и шарените сигурно живи ги дерат во моментов.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.932
Поени од реакции
18.643
Жал ми е за невините војничиња, отишле да ја бранат татковината а ги искористиле за сценарио за пуч. Турската армија е многу построга од бившата ЈНА и ако командувањето распореди да заземеш некоја зграда си должен да исполниш, иако после излегувањето на народот на улица повеќето се предадоа и поминаа на негова страна.
Суверенитетот го дава народот, ако некој е диктатор излегува мнозинството и ја презема власта, тоа е револуција и е легитимна и во САД и во Скопје и во Анкара, но ако група шарени, некаква пета колона со тенкови во Турска или вибратори во Скопје без подршка на народот проба насилно да ја преземе власта тоа пуч, поле поливање на невина крв казната за тоа е само смрт.
За буричкање по вреќи со гласачки ливчиња, за претепување на луѓе на ден на избори и издавање на лични карти на луѓе чија адреса ја делат 100 души за каква казна е?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
ако група шарени, некаква пета колона со тенкови во Турска или вибратори во Скопје без подршка на народот проба насилно да ја преземе власта тоа пуч, поле поливање на невина крв казната за тоа е само смрт
Како Илинден 1903 кога пробаа да превземат власт шанкуриња без народна подршка
 

Kajgana Shop

На врв Bottom