Воена академија

M

.:makedonec:.

Гостин
За доброволно служење на воен рок во АРМ нема конкурс, согласно Законот за одбрана право е на секој граганин на РМ доброволно да се пријави за служење на воен рок, нормално доколку ги исполнува условите предвидени во Законот, се пополнува апликација и се поминуваат задолжителни лекарски прегледи. Се служи три месеци во Командата за обука во Велес. Може да се пријавиш во оделението за одбрана во твојата општина каде што живееш :)

Војниците добиваат месечна војничка плата во износ од 7% од моменталната просечна плата во РМ или окулу 1050 - 1200 ден.
Одлично ... одлично, значи завршувам 4 год. и чао регаци ...то е то ;) (y)
 
M

.:makedonec:.

Гостин
и после 4та војниче :)
Да да ... ќе ми биде чест да служам иако сегашнава и претходната власт веќе ја погазија честа на армијата одамна (со не набавување на поквалиетно оружје, и друга посовремена технологија и механика) али сепак јас ,каква и да е многу ја почитувам АРМ ...сепак да не заборавиме каква таква таа е фактор на стабилноста на оваа држава ! (y)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Да да ... ќе ми биде чест да служам иако сегашнава и претходната власт веќе ја погазија честа на армијата одамна (со не набавување на поквалиетно оружје, и друга посовремена технологија и механика) али сепак јас ,каква и да е многу ја почитувам АРМ ...сепак да не заборавиме каква таква таа е фактор на стабилноста на оваа држава ! (y)
Браво! Баш ми е драго да прочитам вакво размислување :) па може после воениот рок и воена академија :)
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Браво! Баш ми е драго да прочитам вакво размислување :) па може после воениот рок и воена академија :)
Ќе видиме ... учењето и не ми е некоја дора страна ... иако сум во Гимназија ... али знаеш гимназиите не се како што беа, па така да опстанувам некако ;)

P.S - Али се е можно , прво да завршам со школото !
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
15
Поени од реакции
1
Се мислам да студирам воена академија, не е важно кој смер/род. Туку што мислите, дали има иднина на тој факултет или како да го наречам. Ве молам за помош оти ја по*рав работата. :D
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.304
ako imas vrski ke posle zavrsuvanje na akademijata ke imas nekoe dobro mesto vo ARM ako ne dzabe ti e
 

TheGeneral

Арогантно копиле
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
583
Чини/не чини треба да ти каже некој шо знае, шо е учил или уче там, оти јас как шо гледам државата појма нема шо е тва Воена Академија. А можда е и подобро така. Тва нее просто прашање шо може да се одговоре со два збоора, ама ај ќе ти одговорам, ЧИНИ.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
15
Поени од реакции
1
Чини/не чини треба да ти каже некој шо знае, шо е учил или уче там, оти јас как шо гледам државата појма нема шо е тва Воена Академија. А можда е и подобро така. Тва нее просто прашање шо може да се одговоре со два збоора, ама ај ќе ти одговорам, ЧИНИ.
Затоа и прашав овде, се надевам ќе има некој што навистина знае како е.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Чини и тоа многу многу, имам 2 братучеди таму и планирам едниот факултет/академија да ја завршам таму (планирам 2) :)
Само да те постетам дека бараат многу учење така да спреми си ја работава..:)
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
15
Поени од реакции
1
Чини и тоа многу многу, имам 2 братучеди таму и планирам едниот факултет/академија да ја завршам таму (планирам 2) :)
Само да те постетам дека бараат многу учење така да спреми си ја работава..:)
А кај не бараат многу учење? На нива. :D
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Сепак одиш да учиш, не да пиеш. :D А кога веќе викаш дека вреди, зошто и да не учиш ?
Само сакав да ти укажам дека е строго и дисциплинирано што мене искрено многу ми се допаѓа :)
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Не бараат многу учење туку битно е да положуваш се.
Бараат дисциплина што е одлика на Воена....А за таа дисциплина што они ја бараат ти треба добра психичка спрема за да го издржиш сето тоа. Посебно не идењето дома две недели, секое утро постројување, учење само во ноќевите, станување во 6, местење кревет под конец, викање, трчање, одење, вежби, не излегување од таму или излегување одредени денови што се добиваат по заслуга најкасно до 10 или ако бараш од некој си повисок чин да потпише дека те пуштил да се видиш со дечкото и тоа најкасно до 12, а ако не го почитуваш тоа време да закасниш 5 мин после не добиваш никогаш излез итн....за се тоа треба многу да си стабилен за да го издржиш зашто може да се пореметиш.
Ти треба и добро физички да се спремиш и не само за време на учебната година да вежбаш туку кондиција треба да одржуваш и во текот на летото кое трае кратко затоа што се оди на вежби криволак и во Охрид. Ама не смееш да се залежиш.
Да не бладам мн мн, вредеше да се запишеш ако си бил во генерацијата пред три години или две, сега не вреди зашто веке ке бидат зафатени работните места од оние што веке дипломирале. Ама ти ако имаш врски, тргај и не се мисли (сем ако мислиш дека не можеш да го издржиш погоре наведеното)

Поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom