Воена академија

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Не знам...
Појавата на воени академии не е многу стара, најстарите академии се од 17. век
Претходно, офицерскиот кадар се пополнувал од благородниците или со воздигнување на војници во офицерски чинови односно во благородници.
Воените академии посебно се развиваата во 19. и 20. век кога армиите се зголемуваат со појавата општата мобилизација.
Денес не воглавно не постојат, такви големи армии пополнети со општа мобилизација,
Некаде читав дека Американската војска една третина од офицерскиот кадар пополнува од воени академии, една третина со напредување на војници во офицери, а една третина со вработување на цивилни стручњаци.
Во секој случај се работи за интересни студии
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
Се мислам да студирам воена академија, не е важно кој смер/род. Туку што мислите, дали има иднина на тој факултет или како да го наречам. Ве молам за помош оти ја по*рав работата. :D
дали си момче физички спремен.. дали се спемаше летово за физичките тестови??
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
15
Поени од реакции
1
дали си момче физички спремен.. дали се спемаше летово за физичките тестови??
Не се физичките тестови она што ме плаши. Ограниченоста е, се чини како да губиш најдобрите 4 години од животот. Или грешам ?
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
Не се физичките тестови она што ме плаши. Ограниченоста е, се чини како да губиш најдобрите 4 години од животот. Или грешам ?
епа сеа види тоа...
треба да си цврсто уверен дека го сакаш тоа за да успееш...
со вакви колебања 3 дена пред уписи ништо нема да направиш

оваа дилема требаше да ти биди разрешена уште во зимото.. па полека полека да се навикнуваш на ваквиот живот..
сепак секој од нас еден ден од дете прераснува во маж...
тој ден за тебе ќе биде денот кога ќе ја положите заклетвата//

сметај на таа психича тортура што ја имаш секој ден.. не од инструкторите... туку гледаш на фб сите студенти се пијанчат па слики од пијанчења.. па на журки.. па статуси за жени.....
ти вкасарна на спиење од 10 и станување во 6...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
епа сеа види тоа...
треба да си цврсто уверен дека го сакаш тоа за да успееш...
со вакви колебања 3 дена пред уписи ништо нема да направиш

оваа дилема требаше да ти биди разрешена уште во зимото.. па полека полека да се навикнуваш на ваквиот живот..
сепак секој од нас еден ден од дете прераснува во маж...
тој ден за тебе ќе биде денот кога ќе ја положите заклетвата//

сметај на таа психича тортура што ја имаш секој ден.. не од инструкторите... туку гледаш на фб сите студенти се пијанчат па слики од пијанчења.. па на журки.. па статуси за жени.....
ти вкасарна на спиење од 10 и станување во 6...
Mислам дека претерано вулгаризираш
сите студенти не се пијанчат, ... журки... статусни жени...
тие што тоа би го правеле никогаш не би завршиле било каков факултет
Второ, во воените науки, воопшто не е доминатна некава „ машкост “ и физичка сила, туку интелигенција и образование.
Најголемиот број славни генерали, воопшто не биле некави „ мажишта “ што можат да направат 50 или 100 склека или да трчаат 100 метри за 10 секунди.... Туку сосема обични луѓе, честопати со подпросечна физичка сила. Таква исклучителна физичка сила е потребна за тепачи и силеџии, а не за офицери
А офицери - мажишта има само во филмовите.
Цезар, болувал од епилепсија
Наполеон имал чир...
Да не набројувам ....
Мислам дека му даваш погрешна насока.
Се работи за наука, а за да се занимаваш со наука треба пред се да ја сакаш....
Нај добро е да ја погледа програмата на студии. Покрај математика, физика, право, економија, компјутери, историја.., на воените академии се студираат и тактика, инженерија и други војни дисциплини
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.114
Поени од реакции
2.278
ako imas vrski ke posle zavrsuvanje na akademijata ke imas nekoe dobro mesto vo ARM ako ne dzabe ti e
Грешка,на секој што ќе заврши воена академија му се гарантира работно емсто,па затоа и воена академија има еднаш во 7/8 год.Вие може да ја бркате академијата со факултетот за одбрана,ама знам за сигурно дека секој што ке заврши воена академија добива работно емсто во армијата или мвр.Не знам дали се сеќавате пред неколку години кога имаше една група што страјкуваа и повеќето до нив гиу вработија како судска полиција тогаш.
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Здраво би сакал некој да ми пообјасни што бараат за да се запишеш во воена академија и дали има секоја год или на периоди ја има таа воена академија. И дали некој од тука бил на таа воена академија на пр. јас сакам да завршам воена акаедмија и да се вработам во арм без разлика какво и да е тоа место. или пак за да влезеш во Арм што треба да се има завршено средно и сл. ќе ве замолам ако има некој да пообјасни би бил благодарен. и секако фала однапред. :)
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Здраво би сакал некој да ми пообјасни повеќе бидејќи планирам да се запишам на воена академија што бараат даи маш завршено средно и што се бара најмногу за да го завршиш дали има некој си смер и сл. :)
--- надополнето: 12 септември 2012 во 21:36 ---
Здраво би сакал некој да ми пообјасни повеќе бидејќи планирам да се запишам на воена академија што бараат даи маш завршено средно и што се бара најмногу за да го завршиш дали има некој си смер и сл. :)
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Видов дека пишува дека се иде во Охрид,тоа значи дека таму се врши обука на вода,нуркање,плување,УЧЕЊЕ НА ТИЕ ШТО НЕ ЗНААТ ДА ПЛИВААТ можеби ?
 
Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
Здраво дечки сега сум јас за 3та ама размислувам после 4та да идам во Воена Академија во Скопје сега е прашанјето колку бодови треба да имаш за да те примат ?
 
Член од
6 декември 2014
Мислења
97
Поени од реакции
6
здраво планирам наредната година да конкурирам за воена академија,бев таму и ми рекоа мора да бидам одличен а ја им викам слаб ми е успехот ама имало шанси во катедра за заштита и спасување од кризи па сеа незнам што се полага за приемен пошто јас учам музичко,ако има некој нека пише за помош позз
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
здраво планирам наредната година да конкурирам за воена академија,бев таму и ми рекоа мора да бидам одличен а ја им викам слаб ми е успехот ама имало шанси во катедра за заштита и спасување од кризи па сеа незнам што се полага за приемен пошто јас учам музичко,ако има некој нека пише за помош позз
Добро е што не си уметничко, нормално е дека ќе ти кажат да бидеш одличен нема сигурно да ти кажат фати си врски и дојди да аплицираш. Шала на страна фаќај си врски ако сакаш таму да влезеш затоа што бројот е строго ограничен, а со средно музичко и без врски можеш само да го свириш посмртниот марш на катедрата за заштита и спасување кога ќе ги вадат давениците.

Еве ти инфо

п.с. и стани badboy па дојди кај нас на полициска, полесно се влага имаме и ние интересни насоки :X3:
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
999
Поени од реакции
2.786
Дали има конкурс за воени пилоти и кога излава и дали до сега некој е студирал таму?
 
Член од
29 март 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, сакав да прашам дали за воено воздухопловство во Воената академија обуката и предавањата се на англиски јазик и дали мора добро да се познава јазикот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom