Водич за после купувањето на мобилниот телефон

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.899
Поени од реакции
7.570
Темава како што и насловот кажува не е за тоа каков телефон треба да купите или не треба да се купува, кој е подобар, кој е побрз и слично туку за се она што треба да го купите како додаток за вашиот телефон, да инсталирате од апликации, да внимавате и слични други работи.


Мора да се купи / стави / мали совети
- Заштитно стакло - додатна пластика на екранот која го штити самото стакло од гребење
- Заштитна силиконска маска - заштита доколку несакано ви падне телефонот а и ќе го штити од гребење задниот дел.
Напомена:
Избегнувајте ги футролите кој се затвараат или оние за женските кој се со многу циркони, камчиња и сличен украсен детал. Доколку најдете малку подебела силиконска маска тоа ќе е најдобро бидејќи ќе биде добра заштита при несакан пад на телефонот

- Micro SD картичка - за повеќе меморија во телефонот

Не мора но сепак е добро да се има
- Power Bank - Доколку често патувате, додатен полнач во моменти кога нема штекер во близина


Апликации кој мора да се имаат / да не се инсталираат / совети
- CCleaner или некоја слична апликација со која ќе може да бришете непотребни фајлови, кеш меморија и други непотребни работи.
- Социјалните мрежи Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat, Pinteres, Viber, WhatsApp инсталирајте ги само оние на кој веќе имате профил.за да не го оптеретувате телефонот додатно и ви троши меморија со апликации кој не ги користите .
Напомена :
Не инсталирајте секакви апликации игри, и ред друго. Ќе повторам тука пак само ќе ви зафаќаат простор а можеби и самите апликации да се преполни со многу реклами кој ќе ви трошат додатно интернет. Најдобро е да се инсталира она кое има доста многу оценки и добри коментари на Play store, аpple store (или како и да се викаше на IOS) и оној на Windows.


Доколку некој знае подобро нека пише :)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
На ниеден смарт телефон не сум купил маска или screen protector. Грди се, телефонот можам и сам да си го заштитам.

CCleaner и слични апликации (+ АНТИВИРУС!) исто ми се непотребни. Кеш може да се избрише и преку settings.

Социјални мрежи преку browser користам. Како што рече "за да не го оптеретувате телефонот додатно и ви троши меморија". Истата работа ми ја врши и Google Chrome.


+ исклучете автоматски update. Не секогаш новата верзија е подобрa од старата, а генерално повеќе меморија ќе зафаќа.
Обично штом дојдам до верзија што ми брка работа, ги има сите потребни функционалности, си работи ок, не крешнува, завршувам со аптејти за истата.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
На ниеден смарт телефон не сум купил маска или screen protector. Грди се, телефонот можам и сам да си го заштитам.

CCleaner и слични апликации (+ АНТИВИРУС!) исто ми се непотребни. Кеш може да се избрише и преку settings.

Социјални мрежи преку browser користам. Како што рече "за да не го оптеретувате телефонот додатно и ви троши меморија". Истата работа ми ја врши и Google Chrome.


+ исклучете автоматски update. Не секогаш новата верзија е подобрa од старата, а генерално повеќе меморија ќе зафаќа.
Обично штом дојдам до верзија што ми брка работа, ги има сите потребни функционалности, си работи ок, не крешнува, завршувам со аптејти за истата.
За се те поддржувам, освен за социјалните мрежи на броусер. Преку броусер се многу поспори и понепрактични.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Поспори и повеќе интернет ќе троши преку browser.

Но мене како корисник ми и е по практично. Истовремено сум вклучен и на Кајгана и на уште некоја страница, па полесно ми е да менувам табови на Гугл Хром, отколку од една апликација да преминувам на друга. На еден клик ми е и гугл пребарувачот. Од таа гледна точка и побрзо ми е.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.899
Поени од реакции
7.570
На ниеден смарт телефон не сум купил маска или screen protector. Грди се, телефонот можам и сам да си го заштитам.
Поради тоа што знам многу луѓе кој го имаат изгребано позади или искршено стаклото затоа јас ставив маска и заштитно стакло. Мала замерка е што маската силиконска често ако ја вадите се разлабавува и потоа тешко да се намести.

Screen protector или заштитно стакло е добро затоа што многу пати ми има паднато телефонот, заштитното стакло пукна а стаклото од самиот телефон без гребнатинка. Сега се мислам ново заштитно стакло да ставам.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Маска обавезно, бар за мене, несмасен сум и телефонот стално ми паѓа, на бетон обично или на паркет, ламинат. Исто така и заштитно стакли, но никогаш досега не сум залепил прецизно темперед глас, секогаш ми се појавува меурчиња. од страните кога претискам по маската за отклучување на телефонот или да појачам глас. Маската треба да изгледа нешто како ова:
http://www.ebay.com/itm/New-Luxury-Bumper-TPU-Soft-Rubber-Case-Cover-For-Huawei-Ascend-Mate-7-/281866110629?var=&hash=item41a08786a5:m:mmMUIpXRCQkbyEKiRNqFNcA
И немате гајле како и да ви падне нема ништо да му биде на телефонот гарантирано, треба да има такви испакнати како на сликата на рабовите. Значи рабовите на маската треба да излегуваат над екранот така да кога ви паќа директно на таа страна на екранот, ќе удри во маската.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас имам маска ама скрин протектор немам, никогаш не сум ни имала а екранот ми е како нов, т.е. има една неприметна рецка а и таа не ја направив јас туку дебилите од Видео Дата. Едноставно не го ставам во ист џеб каде што имам клучеви/метални пари и во ташна е во посебна преграда каде што е само тој.
 

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.801
Поени од реакции
8.600
Јас имам маска ама скрин протектор немам, никогаш не сум ни имала а екранот ми е како нов, т.е. има една неприметна рецка а и таа не ја направив јас туку дебилите од Видео Дата. Едноставно не го ставам во ист џеб каде што имам клучеви/метални пари и во ташна е во посебна преграда каде што е само тој.
Тачно у џеп никако , ко мачки да го гребеле е мојов нема ни 2 месеца кај што го шетам.:ROFLMAO:
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Vo leto ziva voda mi stanuva telefonot, bidejki mnogu se potam i koga zboruvam moram da go drzam podaleku od liceto. Pa zatoa pozelno e da imam nekakva zastita.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.899
Поени од реакции
7.570
Маска обавезно, бар за мене, несмасен сум и телефонот стално ми паѓа, на бетон обично или на паркет, ламинат. Исто така и заштитно стакли, но никогаш досега не сум залепил прецизно темперед глас, секогаш ми се појавува меурчиња. .
Jaс кога купував заштитно стакло самиот продавач ми го стави. Во пакувањето има марамче влажно за стакло, го избриша убаво и потоа полека го залепи али јас малку несакајќи го одлепив останаа меурчиња некој ги снема одреден период но некој останаа. Среќа не се во средина на екранот.

И дајте доста веќе за маските и стаклата, пишете и за други работи што вие мислите дека се неопходни да се имаат. Јас се мислам да купам Power bank некогаш. Колку е цената од прилика на тоа знае некој ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Jaс кога купував заштитно стакло самиот продавач ми го стави. Во пакувањето има марамче влажно за стакло, го избриша убаво и потоа полека го залепи али јас малку несакајќи го одлепив останаа меурчиња некој ги снема одреден период но некој останаа. Среќа не се во средина на екранот.

И дајте доста веќе за маските и стаклата, пишете и за други работи што вие мислите дека се неопходни да се имаат. Јас се мислам да купам Power bank некогаш. Колку е цената од прилика на тоа знае некој ?
Не можеш да отвориш тема за што после купување мобилен телефон и после 3 поста да викаш ајде доста за тоа. За пауер банк јас имам Филипс од Нептун земено, 1500 негде беше, 4000 mAh, за две и нешто полнења, таман колку што ми треба.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.899
Поени од реакции
7.570
Јас исто имам читано дека не треба да се чека целосно да се испразни батеријата па тогаш да се става на полнење туку да се има некоја средина пример кога ќе дојде до 30 или некоја друг процент. Јас така почнав да правам последни неколку месеци, али не знам колку е ова добро.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Поради тоа што знам многу луѓе кој го имаат изгребано позади или искршено стаклото затоа јас ставив маска и заштитно стакло. Мала замерка е што маската силиконска често ако ја вадите се разлабавува и потоа тешко да се намести.

Screen protector или заштитно стакло е добро затоа што многу пати ми има паднато телефонот, заштитното стакло пукна а стаклото од самиот телефон без гребнатинка. Сега се мислам ново заштитно стакло да ставам.
Не велам дека не е добра превенција, но сепак примарно треба сам да знаеш да си го заштитиш телефонот.

Обично новиве телефони имаат Gorilla Glass така да од нормално користење нема шанси грепки по екран да има. Како што кажа и Ilumious клучеви, монети и слично настрана од телефонот се носат.

Маските ми се габаритни, а и го уништуваат изгледот на телефонот :D
Фала богу ми нема паднато ниту еднаш телефонов во овие 2 ипол - 3 години. Сега сум во план да го менувам и не помислувам ни на новиот дополнителни заштити да му ставам :D

Јас исто имам читано дека не треба да се чека целосно да се испразни батеријата па тогаш да се става на полнење туку да се има некоја средина пример кога ќе дојде до 30 или некоја друг процент. Јас така почнав да правам последни неколку месеци, али не знам колку е ова добро.
Што и да и правиш, со тек на време ќе си изгуби од капацитетот батеријата. Кај секоја батерија.
Ете и акумулаторите кај колите.

Додека и дојде крајот на неа, обично и телефонот е "излезен од мода" и е време за нов :D
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.899
Поени од реакции
7.570
Не велам дека не е добра превенција, но сепак примарно треба сам да знаеш да си го заштитиш телефонот.

Обично новиве телефони имаат Gorilla Glass така да од нормално користење нема шанси грепки по екран да има. Како што кажа и Ilumious клучеви, монети и слично настрана од телефонот се носат.

Маските ми се габаритни, а и го уништуваат изгледот на телефонот :D
Фала богу ми нема паднато ниту еднаш телефонов во овие 2 ипол - 3 години. Сега сум во план да го менувам и не помислувам ни на новиот дополнителни заштити да му ставам :D
Јас каков сум трапав м знае да ми падне телефон од раце понекога а некогаш заборавам и баш во џебот каде ми се клучевите ќе го ставам па ќе ми текне одма и го преместувам во другиот празен џеб.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.855
gledav dosta testovi so stakla i poveketo od staklata sto se lepat ne nudat nikakva zastita, vo golem del od slucaite puka stakloto na ekranot a ne toa zastitnoto, taka da osven zastita od grebenje ne nudi nesto mnogu, dovolno e obicna folija da se zalepi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom