Влијанието на интернет трендовите врз децата, ризици и начини за заштита

Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.689
Поени од реакции
4.964
ја ти кажав, не можеш да направиш сите да го праат ти што го правиш. Све се решава од корен кога се средува работата. Тикток гледам разгледувале да го укинат нашиве што е за респект.
Видела жабата дека коњот го потковуваат, па дигнала и она нога.
„Нашите“ прават само што ќе им се рече, а тоа не е за респект...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.891
Поени од реакции
35.720
Дел од идеите за превенција:

 • За почеток повеќе внимание од страна на родителите
 • - кога родителите се на работа а децата во школо или на улица... КАКО?
 • (тоа се 9 часови на ден, остануваат уште 15, 7 спиење, значи имаат 8 часови да разговараат и да посветат време на детето, дополнително наведов методи како може да филтрираат што ќе смее да гледа на неговиот телефон, и мониторинг доколку нашло начин да отвори и други страни)
 • Aктивирање на "Parental Controls" на сите уреди каде е возможно, и внимавање што гледаат и самите родители од истите IP адреси/уреди со цел да се намалат рекламите
 • - децата денешни повеќе се разбираат во модерната техника од родителите... КАКО? Има 2 опции, првата наместо да гледаат ретардирани серии на ТВ, или глупости, ќе седнат и ќе си отворат јутјуб. Имаш how to, за секоја работа што ја пишав, малку да се потруди било кој ќе ги исконфигура самиот. Втората, наместо да фрлаат пари по кафиња и кафеани, ќе си ангажираат професионалец да им ги среди уредите дома.
 • Намалување на пристап до социјални мрежи, доколку е возможно и да не им се дозволуваат особено не каде немате баш контрола што се може да следи.
 • - во секое кафуле или железничка имаа отворен безжичен пристап... КАКО?
 • И тоа се контролира, дете ако му дозволиш ќе кисне по кафиња на 10-12 години, ако не ќе си доаѓа право дома.
 • За помали деца има и опции за child-friendly search engine (Kiddle, KidRex), кога ќе пораснат малку ќе најдат начин да ги сменат
 • - сам си одговори затоа ќе се едуцираат и вработените, или ќе си ангажираш некој што разбира
 • Апликации за филтрирање на содржина (OpenDNS, Kaspersky Safe Kids, Norton Family...)
 • - повеќето родители не знаат да се снајдат...прочитај погоре
 • Едукација на децата колку што е можно да распознаваат што е лошо/што е добро, да не кријат доколку некој им пришол/ги контактирал, да не кријат доколку некој ги малтретира.
 • - Па самите власти и институции ги „подучуваат“ на перверзии и „шарени кралици“ – затоа треба муабет дома, ти ќе ги учиш контра и ќе се поставиш на авторитет кој ќе биде почитуван. Ако дозволиш детето да има поголема почит кон професорите, од таа кон тебе, пиши пропало.
 • Едукација на родителите од технички аспект.
 • - младо прле се учи, а не старо магаре, а башка не има и обични аргати, технички неспремни – прочитај погоре, ќе си најдеш некој што разбира, а ќе скратиш на нешто друго.
Јас лично сум најмногу за едукација на детето, да разбира што е добро, а што е лошо, да има работна навика и грижа на совест, и најбитно да го познаваш добро и да процениш доколку се случува нешто невообичаено.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.053
Поени од реакции
9.712
Влијанието на интернетот го видовме оддамна, штетните последици ги осетивме, ни остана само како да се заштитиме! Мислам дека ке треба да се размислува да се отвараат посебни амбуланти, болници, центри, како ли да се крстат, за лекување од зависноста од соц.мрежи, од гледањето во мобилни.
Оваа генерација ми делуваат како ноеви, се се со главите удоле, дали дома, во автобус, во кола, па дури и кога возат точак бленат во екран.

А зависна станав и јас, ке ми треба очигледно и мене мала помош.
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
503
Поени од реакции
328
Nema civilizirano resenie za ova, edino da napravime ko Severna Korea i da ziveeme vo tehnoloski mrak,pa i nie sme Severna moze da se izvedi ova
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
3.720
Nema civilizirano resenie za ova, edino da napravime ko Severna Korea i da ziveeme vo tehnoloski mrak,pa i nie sme Severna moze da se izvedi ova
Па и нема да биде технолошки мрак ако државата направи едно сериозно ограничување на достапноста на интернет а посебно достапноста на одредени содржини. Зошто ке биде технолошки мрак ако ги скинеш фб, инстаграм, снапчат, тикток... и ред други срања кои служат само за да некоја покаже дека си ја обричила п или некој манијак да дрк. на сликици...? шо ке бидат последиците ако некој нема каде самиот да си ја честита новата кола и да напише ,,со среќа да си ја воземе,,? Што ке бидат последиците ако ги снема порно сајтовите? Ако ги снема горанаведените срања тогаш за очекување е дека и народот ке се тргне од интернет а за оној што го интересира нешто корисно или му треба интернетот за некоја работа, нека повели....
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.689
Поени од реакции
4.964
Па и нема да биде технолошки мрак ако државата направи едно сериозно ограничување на достапноста на интернет а посебно достапноста на одредени содржини. Зошто ке биде технолошки мрак ако ги скинеш фб, инстаграм, снапчат, тикток... и ред други срања кои служат само за да некоја покаже дека си ја обричила п или некој манијак да дрк. на сликици...? шо ке бидат последиците ако некој нема каде самиот да си ја честита новата кола и да напише ,,со среќа да си ја воземе,,? Што ке бидат последиците ако ги снема порно сајтовите? Ако ги снема горанаведените срања тогаш за очекување е дека и народот ке се тргне од интернет а за оној што го интересира нешто корисно или му треба интернетот за некоја работа, нека повели....
Многу побогати и технолошки поразвиени земји од Македонија го пробале ова, па не успеваат.
Тоа гадовите наоѓаат дупки по интернетот и упикуваат секакви гадости и трујат млади и неоформени личности.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.237
Поени од реакции
39.988
Многу побогати и технолошки поразвиени земји од Македонија го пробале ова, па не успеваат.
Тоа гадовите наоѓаат дупки по интернетот и упикуваат секакви гадости и трујат млади и неоформени личности.
Другарче бумерче, кога не би имало фб, ти не би можел антиваксерска пропаганда да тераш. Само овде на некој форум кај што никој не те чита би можел тоа да го правиш. Затоа има разлика. Социјални медиуми се превише информации за многу луѓе, посебно луѓе што не знаат да филтрираат работи како деца.
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
503
Поени од реакции
328
Па и нема да биде технолошки мрак ако државата направи едно сериозно ограничување на достапноста на интернет а посебно достапноста на одредени содржини. Зошто ке биде технолошки мрак ако ги скинеш фб, инстаграм, снапчат, тикток... и ред други срања кои служат само за да некоја покаже дека си ја обричила п или некој манијак да дрк. на сликици...? шо ке бидат последиците ако некој нема каде самиот да си ја честита новата кола и да напише ,,со среќа да си ја воземе,,? Што ке бидат последиците ако ги снема порно сајтовите? Ако ги снема горанаведените срања тогаш за очекување е дека и народот ке се тргне од интернет а за оној што го интересира нешто корисно или му треба интернетот за некоја работа, нека повели....
Vo red ti e napisanovo ama covek taka ke treba da misli so svoja glava sto ne im odgovara na nikoj sto ima odredena mokj
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Не ми се верува дека луѓе од 21 век своеволно бараат диктатура, спроведување на надзор, укинување на слободи и права, сериозно ограничување на достапност на интернет и слични глупости ... 21 век сме, еј! Диктатурата, забраните и ограничувањата не решаваат ништо, само ќе создадат нови проблеми.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.689
Поени од реакции
4.964
Другарче бумерче, кога не би имало фб, ти не би можел антиваксерска пропаганда да тераш. Само овде на некој форум кај што никој не те чита би можел тоа да го правиш. Затоа има разлика. Социјални медиуми се превише информации за многу луѓе, посебно луѓе што не знаат да филтрираат работи како деца.
Другар, господине, брат, пријателе...
Вчудовиден сум од твојата видовитост и моќ на запазување. Ако може уште да ми ја кажеш мојата лозинка за фејсбук и да ме подучиш за животот.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
Влијанието на интернетот го видовме оддамна, штетните последици ги осетивме, ни остана само како да се заштитиме! Мислам дека ке треба да се размислува да се отвараат посебни амбуланти, болници, центри, како ли да се крстат, за лекување од зависноста од соц.мрежи, од гледањето во мобилни.
Оваа генерација ми делуваат како ноеви, се се со главите удоле, дали дома, во автобус, во кола, па дури и кога возат точак бленат во екран.

А зависна станав и јас, ке ми треба очигледно и мене мала помош.

nemoj i ti da ne iskpukas nekoj :facepalm:

make love not war
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.689
Поени од реакции
4.964
Порнографски и насилни содржини мора да се отстранат од социјалните платформи на кои деца имаат пристап,
но одговорноста е и на давателите на услуги (мора власта тоа да го спроведе), не само на корисниците.
На сите нас ни е јасно дека во денешно време не може да се направи комплетна заштита од тоа зло,
многу човекови права би се нарушиле, можеби тоа е повеќе проблем на општеството.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.353
Поени од реакции
35.880
...мобилниот телефон е за телефонски разговор и толку,
....а не книга за читање, фотоапарат за сликање, енциклопедија, апарат за мерење притисок, чекори, стрес, допишување, скенирање на цени, филмотека, видеотека, блоготека, музикотека, порнотека, ебанотека, апликации за курооздравје, апликаци за реклами, ковид пас сертификат и што уште не,
.... без контрола примена на тој свестран апарат денешен мобилен, кога се вози : автомобил, автобус, велосипед, тротинет, бебешка колица, загрозувајќи го сопствениот живот, на блиските, на познати на непознати од околината, на сите луѓе, намерно направен за таква зависност и отупување на младите генерации, ништо не е случајно и све е тоа програмирано да биде така, самоуништување на све што е човечка вредност.
П.С.
... никогаш нема да ја направат батеријата на вечна издржливост на овие мобилни, напротив секогаш ќе биде пречка за овој демонски изум!
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2023
Мислења
432
Поени од реакции
1.743
На децата им се сервираат дегенерици како бака прасе, кристијан голубовиќ, им се сервираат програми и филмови како јужни ветар, парови, задруга, подкасти на кои им се дава простор на курви што објаснуваат како имале однос со преку 100 мажи и се претставува дека тоа на некој начин е empowering, флексање, кило злата око врата, дрога, оружје, документарни филмови за масовните убиства во америка, тик-ток глупи трендови, лгбт пропаганда, тогаш што очекувате да се случи? Нешто убаво да произлезе од се тоа? Ние растевме со чук чук стојанче, во светот на бајките, ѕвон, оправдано присутни, македонски народни приказни со колозов, не викам дека у мојава генерација нема психопати ама ниеден не излезе да убива по школи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom