Властодршците против штрајкови и протести

Член од
14 мај 2011
Мислења
374
Поени од реакции
388
На сите ни предавале и ни предаваат и млади и стари, и искусни (со постојаниот увоз на западни новитети, овој збор го губи поранешното значење) и неискусни, и строги и попустливи, и дотерани и скромни - ги има во сите бои и големини, што се вели.

Е сега, за жал, од 5-6 часа на училиште, има ученици кои ги виделе само грешките, или само тангата и деколтето. Аман луѓе, во кое холивудско училиште одите? Ги гледате само шмизлите и партиските војничиња? Другите не се доволно атрактивни? Премногу се обични. Премногу се како нас. Тие се невидливи.

Со нив не би се менувале. Само со првите.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Колку невработени наставници има запишани во Агенцијата ?
Утре коа ќе почне штрајкот и ќе почне да се заменуваат наставници 100% ќе се заменат штрајкувачите ?
Претпоставувам не, и значи пак ќе треба да се прават промени со цел нели учениците да не губат часови. Може наместо ваков потег со замена на штрајкувачи, предизвикување револт кај нив и разводенување на правото на штрајк да се направат некои измени во Законот за основно и средно образование кои ќе викаат дека да речеме 50% од штрајкувачите мора да работат за да обезбедат одржување на настава, зошто и со замени пак ќе треба да се прават некои промени.
Да не збориме за тоа што бар 50% од замените ќе бидат такви како што ги спомна @Mondonico и ќе паѓа квалитетот на наставата за време на штрајкот. Место да им се помогне на учениците со неквалитетна настава само ќе им се одмогне.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.105
Поени од реакции
17.952
@Lurtz

Јас немам ништо против ново примен кадар ако тој се прима како што веќе реков. По квалитет, по просечен успех на факултет, по работно искуство и по различни други способности.

100% си во право кога велиш дека системот е оној кој треба да го изгради авторитетот. Епа токму тој систем денеска наставниците и професорите ги прима на работа по партиска или роднинска линија. Тие свесно стапуваат во работен однос по тој пат и сами си го сносат последиците од тоа. Дури верувај ми дека и не ги кријат своите политички определби и на часот често зборуваат за тоа. Немам време сега, после ќе напишам неколку работи кои лично со свои очи и уши ги имам видено и слушнато, работи кои не може на еден професор да му обезбедат авторитет.

@gvinevra

Сите професори/наставници примени во последните 15 години се партиски војници. Не знам како ги правиш малцинство кога се и те како големо мнозинство.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.139
Поени од реакции
21.776
Добро, бидејќи по „ трет пат “ ме прашуваш, ќе ти одговорам на ова хипотетичко прашање.
Ако премиерот ме постави за министер за образование и штрајкувачкиот одбор на учителите побара од мене да обезбедам учителска плата од 4000 илјади евра месечно, јас вака би постапил:
Веднаш ќе ги примам представниците на штрајкувачкиот одбор на чело со председателот на нивниот синдикат, ќе ги понудам со кафе и локум и ќе ги прашам кои им се барањата?
Тие ќе речат ( она што ти хипотетички прашуваш ): Сакаме плата на учител да изнесува 4000 евра месечно.
Јас ќе речам: Добро.... Јас сум министер, а не сум волшебник и такво барање не можам да исполнам.
Она што јас можам да го исполнам е следно:
1. Ќе укинам зонско и сите средства со кои општините ги „ субвенционираат “ зонашите ќе усмерам во учителски плати
2. Во секое училиште ќе направам котларница и наместо училиштата да им плаќаат на криминалците од Топлификација 80 илјади евра годишно, греењето ќе чини 10 илјади евра, а вака заштедените пари ќе ги усмерам во учителски плати.
3. Ќе ја укинам одредбата на лепотаните од регулаторна според која училиштата плаќат струја по поскапа „ индустриска “ тарифа и во иднина училиштата ќе плаќаат струја по иста тарифа како и граѓаните. Овака заштедените средства ќе ги усмерам во учителски плати.
Со овие заштеди вашите плати ќе се зголемат за 50%
И ќе речам: Ете тоа е она што јас како министер можам да го сторам. Одете сега дома, размислете и повторно, за ден два дојдете да ми кажете дали го прифаќате мојот предлог.
Ако го прифатите јас ова ќе го исполнам, а ако не го прифаќате јас ќе поднесам оставка, а председателот на вашиот синдикат ќе го предложам за министер, па тој нека ви обезбеди плата од 4000 евра месечно.
Со други зборови ти ке си дадеш оставка од министер а професорите ти отидоја во штрајк. Мудро и дипломатски нема што.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Со други зборови ти ке си дадеш оставка од министер а професорите ти отидоја во штрајк. Мудро и дипломатски нема што.
Не...
Ќе ја прифатат мојата понуда, бидејќи е реална
А подоцна ќе ме изберат за премиер
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.139
Поени од реакции
21.776
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Во Охрид се случува нешто кое покажува како властдршците се борат против штрајкови
На сите Ви е познато дека за 29 септември е закажан штрајк на учителите.
Но се сучило нешто друго
Огранокот на синдикатот од Охрид, одлучил да не учествува во штрајкот
Еве како за тоа извести Телма
http://telma.com.mk/vesti/previranja-vo-sonk-ohrid
Еве и видео на А1 он
http://a1on.mk/wordpress/archives/385089

Ова е класична метода.
Властодршците поткупуваат одредени штрајкувачки лидери, кои го саботираат штрајкот. Ова го користеше и Маргарет Тачер во борба против штрајкот на рударите
Штрајкувачите многу тешко можат да се спротивстават на овој метод
Своевремено во САД, синдикатите соработуваа со мафијата која ги „ тргаше “ вака поткупените лидери, но кај нас нема таква можност
Ќе следиме како штрајкувачите ќе се справат со поткупените лидери
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Денес во Грција има штрајк на државните службеници
Од таму нема вести за корумпирани синдикални лидери како кај нас но има судови кои им судат на штрајкувачите
„Според грчки суд овој протест е незаконски и штетен и го повика Синдикатот на државните службеници АДЕДИ да не протестира.“
http://tocka.com.mk/1/137804/deneska-strajkuvaat-drzavnite-sluzbenici-vo-grcija
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Во врска борбата со штрајкот на учителите, македонските властодршци покажаа „ инвентивност “
Барале од учителите да потишат изјави дека нема да учествуваат во штрајкот - За ваква метода до сега не сум слушнал.
http://faktor.mk/archives/124898?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=sonk-na-nastavnicite-im-se-baraat-potpishani-izjavi-deka-nema-da-shtrajkuvaat#
Првиот човек на СОНК Јаким Неделков тврди дека од наставниците се бара да потпишат изјави со кои потврдуваат дека в понеделник нема да излезат на штрајк.

„Доколку не потпишат изјави, им се закануваат со казни од 1.000 евра. Навистина не знам според кој закон се овие казни. Притисоците не престануваат, дури се и поинтензивни и понагласени“, вели Неделков.

Министерот за образование Абдилаќим Адеми демантира дека властите вршат притисок за неодржување на штрајкот. Сепак е категоричен дека в понеделник настава ќе има, а општините ќе треба да обезбедат спроведување на новите законски решенија со кои се овозможува ангажирање на привремени наставници за замена на штрајкувачите.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Штрајкот на учителите е ставен во „ мирување “, јавија повеќе медијуми. Еве како извести Телма
http://telma.com.mk/vesti/shtrajkot-na-nastavnicite-staven-vo-miruvanje

Ова јас го толкувам дека штрајкувачите капитулираа пред притисокот на властодршците
А зошто се случи ова, веројатно во наредните денови ќе слушнеме коментари
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Jas bi gi sutnal site od prv do posleden, ima najmalku 50.000 potencijalni kandidati sto dodeka trepnes moze da gi smenat i da se raduvaat i na upola poniska plata nego sto ja lapaat sega tie komunisticki gadovi.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Се покажа уште еднаш „паметот“ на овој беден народ и недемократското лице на властодршците, со овој народ овие ќе тераат барем уште 50 години.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Се покажа уште еднаш „паметот“ на овој беден народ и недемократското лице на властодршците, со овој народ овие ќе тераат барем уште 50 години.
Ne be prijatelju, ne sme vekje vo socijalizmot. Neka gi stavat nivnite rabotni mesta na licitacija. Cista ekonomija i kapitalizam. Znaci na kogo ne mu se svigja papa. Eve ima sega mega stranski investicii i tamu neka si ja probaat srekjata ako ne im e arno vo obrazovanieto.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.436
Поени од реакции
4.935
Кога ги гледам тие наместени *граѓани* кога се интервистираат од владеачкиве телевизии ми се сере, демек не сакам моите деца да изгубат настава...[DOUBLEPOST=1411935627][/DOUBLEPOST]
Ne be prijatelju, ne sme vekje vo socijalizmot. Neka gi stavat nivnite rabotni mesta na licitacija. Cista ekonomija i kapitalizam. Znaci na kogo ne mu se svigja papa. Eve ima sega mega stranski investicii i tamu neka si ja probaat srekjata ako ne im e arno vo obrazovanieto.
Што викаш и на пратенициве да им предложиме со помали плати да работат, ако нејќат сигурно ќе има други...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
U osnova jas bi stavil zakon da pratenik ima najvekje 2X prosecna plata vo drzavata. Ama problemot e so e vlasta vo nivni race, ne znam dali ova bi bilo izvedlivo da se predlozi na referendum.
Pratenikot posle mandatot teoretski moze da ostane i na ulica, a na ovie komunistickite pijavici vo obrazovanieto foteljata im e sigurna do penzija. Plus rabotno vreme realno nemaat nitu 10% od nekoj prosecen godisen republicki prosek koga ke se zeme vo predvid letniot i zimskiot raspust.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom