Владина измама со новиот закон за царинење возила

Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Така ако гледаш не треба да купуваме коли воопшто, затоа што по 10 години може нема ни на отпад да ти ја земат.
Друго, кога веќе ќе дојде до купување половно возило сакаш да кажеш дека илјадарка е малку да заштедиш? Значи по твое најдобро е да одиш на плац кај нас, да му натплатиш возило за кое ќе те убедуваат дека е како ново само за да не се гњавиш на шалтери. Што знам... И друго е кога јас ќе одберам од таму возило, а друго е кога ќе ми донесат овде којзнае што. Мада во ова време се што се донесе е катастрофа (т.е. колку пари толку музика). Убавите возила се секаде поскапи.
за потцртаното:
ако не ти се свига цената не го купуваш и секако не му натплатуваш на никого за ништо. имаш право на избор и си бираш, а всушност тоа е бизнис.. он тија носи, ја купува, плака, царини, давачки, ддв, срања глупости и разликата во цената од што ти ја продава му е ќар... значи тоа е бизнис а не надплатување... ти ја донел и ти ја сервирал на тацна, ти само треба да ја земеш...

за болдираното:
ке си земеш мајстор со себе да ја види колата што си ја пикирал... не да го шеташ со себе да барате, туку ти ке бараш и кога ке си најдеш ке го донесеш. и пак е дека никој ништо не те присилува а избор има... тоа што е донесено кај нас е донесено од таму кај што ке идеш и ти да го земеш за да ушпараш некое евро... ако во МК нема плацови за коли, незнам кај има.. кај да се свртиш на секој ќош се продаваат коли... иди види и одбери...

тој што донел тука не му се разликува цената повеке од 500 евра ( а и помалце) од тоа што ти таму ке си одбереш и платиш за да ја легализираш тука до таблици на МК...
и се ова што го пишувам е за да си го кажам своето мислење дека јебанијада од 2 месеци за да земеш таблици не се исплати за да ушпараш 500 па и помалку евра... нејкев да му крашам атер на берет, со здравје да си ја вози лагуната од 2003г. и да и помина милион километр без никаква мака... друже само гориво да и тураш и кеиф да си правиш... ама ако сакаш сега да ја продадеш, мало теже што ке и земеш 7.000 евра... 6.000 е врвот и на коњ да си каен со таа цена...
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Се сложувам со твоето мислење :) Мене ми е само битно јас да го одберам возилото, а дали биле 300, 500 или 1000 тоа не може да каже никој. Битно е тие пари после да не ги дадеш по поправки, затоа што дефинитивно возилото кое некој би го донел за себе нема да биде исто со некое од плац кај нас или од Бугарија.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Се сложувам со твоето мислење :) Мене ми е само битно јас да го одберам возилото, а дали биле 300, 500 или 1000 тоа не може да каже никој. Битно е тие пари после да не ги дадеш по поправки, затоа што дефинитивно возилото кое некој би го донел за себе нема да биде исто со некое од плац кај нас или од Бугарија.
Се сложувам 100%.Возило ако нарачуваш друг да ти го донесе,рачунај веднаш дека:

а.
Ќе ти донесе некоја канта која таму ја зел поевтино за да може после тебе да ти ја продаде со поголем ќар(минимумот е 500 евра, тоа е проверено)
б.Кога одиш сам по возилото,нормално е дека ќе дадеш повеќе пари за некој посочуван модел,бидејќи колата ја купуваш за себе а и плус сам си ја проценуваш во поглед на квалитет и истрошеност.
в.Немој да одиш во Бугарија да земаш кола од авто-плацевите,80-90% се тешки кршеви,иако не се приметуваат однадвор.Тоа што бугаринот сака да ти го продаде е тежок крш кој го зел багателно од германија,го поднашминкал и сега бара некој кој ќе попуши.Тоа најдобронамерно ти го кажувам.Кај останатите 10% од колите што ги спомнав, можеш да најдеш нешто добро,ама тие се над 3000 евра,значи и таму поквалитетното се плаќа.
Поздрав :smir:
 
T

Tetro

Гостин
Истекува рокот за увоз на постари половни автомобили


Петти август е последниот рок за пререгистрација на возилата со ЕУРО 1 стандардот. Крајот на септември пак, истекува рокот за пререгистрација на сите возила со странски регистерски таблици.



Можност за пролонгирање на законот засега нема. Затоа царината апелира граѓаните кои возат половни автомобили постари од 10 години, да побрзаат со постапката. Потоа ќе можат да се увезуваат автомобили само според ЕУРО 2 стандардот.

Министерството за внатрешни работи вчера апелираше до граѓаните кои возат автомобили со странски таблички, и тоа најчесто бугарски, да се пререгистрираат. Најавија зачестени контроли и акции после рокот, како и одземање на возилата кои немаат македонски таблици.

http://www.mkfondovi.com/mk_MK/news/17795-.html
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
ne istekuva rokot..... rokot e prodolzen do 30ti septemvri... dopolnitelni 2 meseci ekstra, a mozda (i naj verojatno e) deka ke go prodolzat ushte ednash ili nekolku pati, se dodeka ne se smeni neshto vo zakonot so koj ke odzimaat koli koi se so stranski tablici podolgo do 6 meseci vo drzavata...
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
Законот си е во ред.
Од друга страна ова е офтопик ама е класичен пример на измама:
Гледав Голф 3ка дизел, кај нас и во сло/бг за да видам што цени држат.

http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=856981
http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=3855856&show=1

Овој кај нас скратил само 100.000км. Нашите надалеку познати трговци со автомобили.
Пазете што купувате.
:salut:
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Голф тројче со 130.000 ? Ма немој, не знам што мислел тој што ја враќал километражата.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Голф тројче со 130.000 ? Ма немој, не знам што мислел тој што ја враќал километражата.
Жена го има возено или пензионер ја има гаражирано :tv: :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Законот си е во ред.
Од друга страна ова е офтопик ама е класичен пример на измама:
Гледав Голф 3ка дизел, кај нас и во сло/бг за да видам што цени држат.

http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=856981
http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=3855856&show=1

Овој кај нас скратил само 100.000км. Нашите надалеку познати трговци со автомобили.
Пазете што купувате.
:salut:
a zashto mislish deka e istiot?
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
Па еве, спореди по сликиве. Двата потекнуваат од LJ.


Надворешно се идентични, плус иста комбинација на раткапни, внатрешноста е иста.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Чудно чудно можи да е некоја измама да го полнат буџетот и да стават споменици кај нас се се можи.:toe:
ako e izmama togas zakonot nega gi gone(se znae deka se stitat)
iance ako si bila vo nekoj evropsi glaven grad london,paris,berlin....ke zabelezes spomenici i ke se slikas itn.
ne e loso so postavuvaat spomenici,proektot 2014 e perfekten ako ispade ospzicijata togas ce neam puls.
p.s sum prtiv izmama i kradenje i ne treba da s e mesaat spomenicite,tia luge go zasluzuvaat toa a i plus toa ostava beleg na metropola i ukras na gradot.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
ako e izmama togas zakonot nega gi gone(se znae deka se stitat)
iance ako si bila vo nekoj evropsi glaven grad london,paris,berlin....ke zabelezes spomenici i ke se slikas itn.
ne e loso so postavuvaat spomenici,proektot 2014 e perfekten ako ispade ospzicijata togas ce neam puls.
p.s sum prtiv izmama i kradenje i ne treba da s e mesaat spomenicite,tia luge go zasluzuvaat toa a i plus toa ostava beleg na metropola i ukras na gradot.
Ќе те замолам темата да не ја носиш во погрешен правец.... политика не бистриме тука, туку разговараме за автомобили.

И се нервирам кога има 15 милиони евра за скопје 2014, а нема 15 милиони евра за реконструкција на автопатот, изградба на 40 километри железничка пруга од Кичево -> Струга -> Охрид... па да си возам нормално и 180 километри да ги врвам за 2 сати наместо за 3 и пол, или да фатам воз од Скопје, да отидам Охрид, да се измочам во енѕероно и да се вратам.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Па еве, спореди по сликиве. Двата потекнуваат од LJ.


Надворешно се идентични, плус иста комбинација на раткапни, внатрешноста е иста.
osven shto se ista boja,isti ratkapni i dvata poteknuvaat od ljubljana, drugo nishto ne dokazuva deka se raboti za istata kola... da te potsetam deka ljubljana e 10 pati pogolem grad od skopje i koja e verojatnosta da ima 100 golfovi so ista boja i isti ratkapni? ne vikam ne, mozno e i ova, mozno e da e bash toj golf, ama zakluckot ne ti e relevanten

--- надополнето ---

ako e izmama togas zakonot nega gi gone(se znae deka se stitat)
iance ako si bila vo nekoj evropsi glaven grad london,paris,berlin....ke zabelezes spomenici i ke se slikas itn.
ne e loso so postavuvaat spomenici,proektot 2014 e perfekten ako ispade ospzicijata togas ce neam puls.
p.s sum prtiv izmama i kradenje i ne treba da s e mesaat spomenicite,tia luge go zasluzuvaat toa a i plus toa ostava beleg na metropola i ukras na gradot.
moze li ovoj muabet u soodvetna tema da g pravish a ne spomenici ovo ono u tema za avtomobilizam? aj ziti se ne ja smoruvaj temava so politicki gafovi..

MODERATOR KE PREVZEMESH TUKA KONTROLA I DA BRISHESH NEPOTREBNOTO?
 
?

..........

Гостин
osven shto se ista boja,isti ratkapni i dvata poteknuvaat od ljubljana, drugo nishto ne dokazuva deka se raboti za istata kola... da te potsetam deka ljubljana e 10 pati pogolem grad od skopje i koja e verojatnosta da ima 100 golfovi so ista boja i isti ratkapni? ne vikam ne, mozno e i ova, mozno e da e bash toj golf, ama zakluckot ne ti e relevanten

--- надополнето ---



moze li ovoj muabet u soodvetna tema da g pravish a ne spomenici ovo ono u tema za avtomobilizam? aj ziti se ne ja smoruvaj temava so politicki gafovi..

MODERATOR KE PREVZEMESH TUKA KONTROLA I DA BRISHESH NEPOTREBNOTO?
Не е истиот автомобил се познава по предниот десен жмигавец..
Инаку Љубљана ако е десет пати поголема од Скопје, тогаш цела Словенија е Љубљана. :)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Не е истиот автомобил се познава по предниот десен жмигавец..
Инаку Љубљана ако е десет пати поголема од Скопје, тогаш цела Словенија е Љубљана. :)
dobro primeteno... ne zedov da studiram, ke najdev ushte neshto sigurno za da dokazam deka ne e toj istiot... a koga rekov pogolema, mislev po ziteli a ne po povrshina...

--- надополнето ---

eve ushte neshto... retrovizorot na toj od pazar 3 e so vnatreshen mehanizam, a na onoj drugiot e so nadvoreshen zglob...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom