Владина измама со новиот закон за царинење возила

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.114
Поени од реакции
4.621
Bidejki administratorot mi zabrani da pisuvam za ovaa izmama na veke otvorenata tema zatoa otvaram nova a od koi pricini ne znam no se somnevam deka ima partiski vojnici na forumov koi ocigledno ne dozvoluvaat da se pisuva protiv vlasta pa zatoa i mi zabranile da pisuvam iako celo vreme zboruvav vistina deka ova so kolite ke bide golem grabez na narodot.Vecerva kaj Janko vo emisija se javi dilerot na polovni vozila koi bese povikan vo vladata da dade negovi idei za izmeni vo zakonot za carinenje i akcizi i koi golem del bea prifateni pa blagodarenie na toj diler zakonski davackite drasticno se namalija.Arno ama covekot vecerva javuvajki se vo emisija gi predupredi graganite deka davackite ne tie sto se kazani vo javnosta nego mnogu pogolemi i deka kola uvezena od stranstvo so site davacki ke cini isto kako od tuka da e kupena.Se zalese na golemite krazbi kaj spediterite i carinata i se somneva deka se povrzani megusebno.Za sekoe vozilo barale po 300 evra dopolnitelni transportni trosoci iako na primer voziloto sami ste si go donele vo drzavata.Ima mnogu skrieni raboti sto ne se kazuvaat vo javnosta na sto Janko ostana bez zborovi.Istive raboti pred dve nedeli mi gi imase kazano spediter koj 10 godini raboti so koli i toj mi garantirase deka ova ke bide samo edna izmama na koja mnogu luge ke se izgorat.Koj ne veruva vo ova sto go pisuvam neka ja gleda reprizata na NASA TV utre sabajle i odokolu neka se rasprasa kako pominale tie sto veke gi carinile kolite.
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
Чудно чудно можи да е некоја измама да го полнат буџетот и да стават споменици кај нас се се можи.:toe:
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
која измама бре?! СЕ е јасно кажано во врска со давачките и потребната документација,факт е дека има олеснување,но не како очекувањата од нас-обичниот граѓанин...факт е дека на половно возило од странство ќе заштедиш околу 500-1000 евра(порадиразно-разните давачки кон државата) ништо повеќе....одлично би било кога би се зголемил стандардот на граѓаните и кога сите би земале НОВИ автомобили,макар и на кредити,така да би немало потреба од донесување на вакви закони и полемики од ваков тип
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
Кењате безвезе само бе упм ,ништо не ви зема оваа влада ама баш ништо и пак не е добра бе ,не бранам никого и не сакам да ми се даде политичка етикета ,ама стварно срам да ви е на сите што ќе проговорите било што против оваа влада
СРАМОТА !
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Никој не ти тера луѓето со сила да купат кола од Немачка :toe:

Ти гарант си некој од дилерите на половни автомобили, сакаш да ги заплашиш луѓето да не одат сами да си ја купат колата туку тебе да ти ја дадат провизијата :tv:
 
?

..........

Гостин
Bidejki administratorot mi zabrani da pisuvam za ovaa izmama na veke otvorenata tema zatoa otvaram nova a od koi pricini ne znam no se somnevam deka ima partiski vojnici na forumov koi ocigledno ne dozvoluvaat da se pisuva protiv vlasta pa zatoa i mi zabranile da pisuvam iako celo vreme zboruvav vistina deka ova so kolite ke bide golem grabez na narodot.Vecerva kaj Janko vo emisija se javi dilerot na polovni vozila koi bese povikan vo vladata da dade negovi idei za izmeni vo zakonot za carinenje i akcizi i koi golem del bea prifateni pa blagodarenie na toj diler zakonski davackite drasticno se namalija.Arno ama covekot vecerva javuvajki se vo emisija gi predupredi graganite deka davackite ne tie sto se kazani vo javnosta nego mnogu pogolemi i deka kola uvezena od stranstvo so site davacki ke cini isto kako od tuka da e kupena.Se zalese na golemite krazbi kaj spediterite i carinata i se somneva deka se povrzani megusebno.Za sekoe vozilo barale po 300 evra dopolnitelni transportni trosoci iako na primer voziloto sami ste si go donele vo drzavata.Ima mnogu skrieni raboti sto ne se kazuvaat vo javnosta na sto Janko ostana bez zborovi.Istive raboti pred dve nedeli mi gi imase kazano spediter koj 10 godini raboti so koli i toj mi garantirase deka ova ke bide samo edna izmama na koja mnogu luge ke se izgorat.Koj ne veruva vo ova sto go pisuvam neka ja gleda reprizata na NASA TV utre sabajle i odokolu neka se rasprasa kako pominale tie sto veke gi carinile kolite.
Навистина многу убедлив текст си склопил.
А наместо да гледаме емисија на некој си Јанко и некоја Наша ТВ, нели е подобро да прашаш некој кој веќе земал, донел кола од странство?
Прашај паталец не гаталец, тројца познаници зедоја коли од Германија, викаа дека било многу поефтини давачките од предходните закони.:toe:
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
гледаме кои се партиските војници:pos2:
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Кењате безвезе само бе упм ,ништо не ви зема оваа влада ама баш ништо и пак не е добра бе ,не бранам никого и не сакам да ми се даде политичка етикета ,ама стварно срам да ви е на сите што ќе проговорите било што против оваа влада
СРАМОТА !
Да, ме убеди дека не си политички обоен! :uvo:
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.114
Поени од реакции
4.621
Никој не ти тера луѓето со сила да купат кола од Немачка :toe:

Ти гарант си некој од дилерите на половни автомобили, сакаш да ги заплашиш луѓето да не одат сами да си ја купат колата туку тебе да ти ја дадат провизијата :tv:
Gresno mislis.Ne rabotam so koli tuku so polovni kompjuterski delovi od Pentium 3 i Pentium 4 od prvite modeli.

Навистина многу убедлив текст си склопил.
А наместо да гледаме емисија на некој си Јанко и некоја Наша ТВ, нели е подобро да прашаш некој кој веќе земал, донел кола од странство?
Прашај паталец не гаталец, тројца познаници зедоја коли од Германија, викаа дека било многу поефтини давачките од предходните закони.:toe:
Nemam potreba da prasam dali nekoj kupil kola.Zet mi e carinik veke 12 godini a negov blizok drugar e spediter i raboti so koli veke 10 godini i ovie raboti mi gi kaza uste pred dve nedeli a vcera dovolno se uveriv koga covekot po cija zasluga se olesnija davackite kaza deka ima neviden kriminal,mito i korupcija kaj spediterite i carinskite skladista.Vo sekoj slucaj treba da se poceka dali nesto ke se smeni.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Bidejki administratorot mi zabrani da pisuvam za ovaa izmama na veke otvorenata tema zatoa otvaram nova a od koi pricini ne znam no se somnevam deka ima partiski vojnici na forumov koi ocigledno ne dozvoluvaat da se pisuva protiv vlasta pa zatoa i mi zabranile da pisuvam iako celo vreme zboruvav vistina deka ova so kolite ke bide golem grabez na narodot.
Audiofil, на форумов не постои подфорум за политика. Имате мал милион медиуми и форуми кои третираат политика. Бујрум таму.

А за проблеми од секојдневието кои ве мачат, слободно можете да си кажете и тука, и да си отварате теми, кои нема да бидат низ призма на политика и меѓупартиски пресметки, туку на конкретен проблем.

Појасно е? Појасно е.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.114
Поени од реакции
4.621
Zaboraviv da napomenam deka swacke katalogot po koj gi priznavaat cenit ne im e od 2010 godina tuku 2008 ili 2009 so sto cenite na denesnite polovnite vozila togas bile povisoki od sega i na tie ceni presmetuvaat davacki.Ova posebno se primetuva koga se carini ponovo vozilo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom