Владина измама со новиот закон за царинење возила

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.294
Поени од реакции
5.034
Пријателе, мислам дека џабе се обидуваш да укажеш на некои работи:smir: Оној кој не сака да разбере нема ни да разбере.
Мислам кога ќе помине првиот бран и кога ќе почнат поплаките од граѓаните што биле среќници ќе сфатат колку е добро да увезеш вакви коли.
Mislam deka ne go razbra tekstot.Mnogu jasno pisuva deka glavnata cel poradi koja vladata go donese ovoj zakon e da se legaliziraat site vozila so stranski tablici no problemot e vo toa sto edno pisuva vo zakonot a sosema drugo se primenuva vo praksata pa ne cudno celava rabota da bide promasena.A lugeto dali ke bidat zadovolni od kupenite vozila ili ne toa e sosem druga rabota.Se dodeka importerite prodavaat novi vozila so marza i do 50% za mene uvozot na polovni vozila e opravdan!
 
?

..........

Гостин
Хаха ќе се просветлиш за некој месец сам:smir:

Мислиш дека ако купиш кола стара 15 години за 1000 евра си направил добар deal?
Не, не мислам така.

Туку ајде просветли не, што не чека полошо од југо старо 15 години а кошта 1500 евра.?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.294
Поени од реакции
5.034
Хаха ќе се просветлиш за некој месец сам:smir:

Мислиш дека ако купиш кола стара 15 години за 1000 евра си направил добар deal?
Podobro stara kola otkolku nova sto ima realna cena 5000 jas da ja plakam 7500 samo za da mu go polnam bugetot na importerot.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ајде да ви кажам пример что се случи со мојот комшија. Требаше да го земе калосот од мене за 3 500 евра. (28 илјади поминати, јули 2005, прв газда, основен модел без серво значи, го возела сопругата само). Пред две недели се договори да му донесат опел од германија директно за 4200 денари со сите давачки. И бидна човекот стварно донесе корса ја однесе на машински помина се како што треба, ја однесе и на механичар ја прегледаа туто комплето и рекоа дека е топ за таа цена. И јас истото го реков. Арно ама пред 3 дена доаѓа плаче отишла бош пумпата и сеа помагај некако.
Он немаше среќа за жал.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.294
Поени од реакции
5.034
Kolku zarabotuvaat nasite importeri na novi vozila?Poglednete gi nivnite kuki kade sto ziveat pa po nekoja logika mozete da pretpostavite kolkav im e karot.Eve vi nekoi precizni brojki na poedini vozila:
Toyota Corolla sto cini kaj nas 16000 evra istiot model so istata oprema vo Kanada cini nesto poveke od 9000 evra a vo Amerika malku poevtina.
Uvozna faktura na Opel Corsa Esentia 1.2 e 4580 evra.Na taa cena koga ke se stavat site davacki doaga do 6800 evra.Prodaznata cena vo avtosalon e 10800 evra.General Motors na ova vozilo refundira na kompanijata sto go prodala 350 evra.Znaci importerot od edna prodadena Corsa zarabotuva cisti
4350 evra!Godisno neka se prodavaa po 300 vozila vo prosek.Cista godisna zarabotuvacka iznesuva okolu 1300000 evra samo od prodadeni Corsi.
Uvozna faktura na Chevrolet Spark e 2950 evra.Na ovaa cena koga ke se stavat site davacki izleguva 3900 evra.prodazna cena vo avtosalon e 5800 evra i pazete ovaa cena ako ste primetile vo vesnicite bese so 900 evra popust!Znaci krajnata cena bila 6700 evra!.Za ova vozilo General Motors refundira 100 evra sto znaci od eden Spark importerot zarabotuva cisti 2000 evra!Godisno neka prodavaa po 400 vozila izleguva deka karot e 800000 evra godisno!Kade e karot na godisno nivo od prodadeni Aveo,Captiva i ostanatite modeli koj e vo prosek od 3000 do 5000 evra od vozilo?Prodazbata na novi vozila e samo 35% od vkupniot prihod na importerot a 65% od vkupnite prihodi se ostvaruvaat preku servis i prodazba na rezervni delovi sto znaci deka importeror zarabotuva skoro dvojno poveke od servisot i prodazbata na rezervni delovi vo odnos na prodadeni novi vozila.Da ne zboram kakvi dalaveri se pravat vo servisite po istekot na garancijata.Zatoa ne kupuvajte novi vozila od kaj nas dokolku ne sakate nekoj da ve pravi budala vo zdrav mozok.Site ovie informacii se dobieni od doverlivi izvori.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Podobro stara kola otkolku nova sto ima realna cena 5000 jas da ja plakam 7500 samo za da mu go polnam bugetot na importerot.

Значи тоа е поентата ДА СЕ НАМАЛАТ цените на новите автомобили, а тоа ќе допринесе за поквалчитетни коли на старо да се купуваат.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.294
Поени од реакции
5.034
Значи тоа е поентата ДА СЕ НАМАЛАТ цените на новите автомобили, а тоа ќе допринесе за поквалчитетни коли на старо да се купуваат.
Koj da gi namali?Importerite?Kako da gi namalat koga go imaat monopolot vo nivni race bidejki se zastiteni od bilo koja partija sto ke dojde na vlast zatoa sto se edni od glavnite sponzori na site kampanji za parlamentarni i lokalni izbori.
 
?

..........

Гостин
Ајде да ви кажам пример что се случи со мојот комшија. Требаше да го земе калосот од мене за 3 500 евра. (28 илјади поминати, јули 2005, прв газда, основен модел без серво значи, го возела сопругата само). Пред две недели се договори да му донесат опел од германија директно за 4200 денари со сите давачки. И бидна човекот стварно донесе корса ја однесе на машински помина се како што треба, ја однесе и на механичар ја прегледаа туто комплето и рекоа дека е топ за таа цена. И јас истото го реков. Арно ама пред 3 дена доаѓа плаче отишла бош пумпата и сеа помагај некако.
Он немаше среќа за жал.
Па 3500 евра си му го давал шевролетот, а тој си земал опел за 4200 денари и да рикнала пумпата за нафта пак е во ќар и 300 евра нова да си купи.
А кој е механичарот кој рекол дека се е во ред со колата за после да рикне пумпата?:vozbud:
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Kolku zarabotuvaat nasite importeri na novi vozila?Poglednete gi nivnite kuki kade sto ziveat pa po nekoja logika mozete da pretpostavite kolkav im e karot.Eve vi nekoi precizni brojki na poedini vozila:
Toyota Corolla sto cini kaj nas 16000 evra istiot model so istata oprema vo Kanada cini nesto poveke od 9000 evra a vo Amerika malku poevtina.
Uvozna faktura na Opel Corsa Esentia 1.2 e 4580 evra.Na taa cena koga ke se stavat site davacki doaga do 6800 evra.Prodaznata cena vo avtosalon e 10800 evra.General Motors na ova vozilo refundira na kompanijata sto go prodala 350 evra.Znaci importerot od edna prodadena Corsa zarabotuva cisti
4350 evra!Godisno neka se prodavaa po 300 vozila vo prosek.Cista godisna zarabotuvacka iznesuva okolu 1300000 evra samo od prodadeni Corsi.
Uvozna faktura na Chevrolet Spark e 2950 evra.Na ovaa cena koga ke se stavat site davacki izleguva 3900 evra.prodazna cena vo avtosalon e 5800 evra i pazete ovaa cena ako ste primetile vo vesnicite bese so 900 evra popust!Znaci krajnata cena bila 6700 evra!.Za ova vozilo General Motors refundira 100 evra sto znaci od eden Spark importerot zarabotuva cisti 2000 evra!Godisno neka prodavaa po 400 vozila izleguva deka karot e 800000 evra godisno!Kade e karot na godisno nivo od prodadeni Aveo,Captiva i ostanatite modeli koj e vo prosek od 3000 do 5000 evra od vozilo?Prodazbata na novi vozila e samo 35% od vkupniot prihod na importerot a 65% od vkupnite prihodi se ostvaruvaat preku servis i prodazba na rezervni delovi sto znaci deka importeror zarabotuva skoro dvojno poveke od servisot i prodazbata na rezervni delovi vo odnos na prodadeni novi vozila.Da ne zboram kakvi dalaveri se pravat vo servisite po istekot na garancijata.Zatoa ne kupuvajte novi vozila od kaj nas dokolku ne sakate nekoj da ve pravi budala vo zdrav mozok.Site ovie informacii se dobieni od doverlivi izvori.

Батка вака се што напиша горе доле е така кај нас. Меѓутоа живеев и работев во ПАриз 3 години и можам да ти кажам следнава работа Да имаш кола таму е луксуз, а тука сите сакаат да возат тојоти мерцедеси и слично за без пари. Прво и да ја купиш таа кола без карот на имортерот од 2000 евра него за негов ќар од 500 евра само таа кола треба да и ставиш бензин и да ја возиш, а ако споредуваме со запад тогаш треба задолжително каско и со секој прекршок направен ќе ти се зголемува осигурувањето како ризичен учесник во сообраќајот. Значи не е толку едноставно како што ти го прикажуваш.
Немаме ние стандард за да секој вози кола од висока класа!!!

Па 3500 евра си му го давал шевролетот, а тој си земал опел за 4200 денари и да рикнала пумпата за нафта пак е во ќар и 300 евра нова да си купи.
А кој е механичарот кој рекол дека се е во ред со колата за после да рикне пумпата?:vozbud:
Хаха ок тоа е твое мислење :smir:

Koj da gi namali?Importerite?Kako da gi namalat koga go imaat monopolot vo nivni race bidejki se zastiteni od bilo koja partija sto ke dojde na vlast zatoa sto se edni od glavnite sponzori na site kampanji za parlamentarni i lokalni izbori.
Точно е и тоа :smir: Арно ама овој закон не ја подобрува состојбата на обичниот граѓанин , ни треба стандард да се покачи а после сами ќе знаеме што и од кај д акупиме нели ?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.294
Поени од реакции
5.034
Zar Chevrolet Spark za tebe e vozilo od visokata klasa?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Zar Chevrolet Spark za tebe e vozilo od visokata klasa?
Кој спомна сега Спарк ?

Miki1976 напиша:
Кој спомна сега Спарк ?
И да неговата цена на нов е иста како некој 10 години стар автомобил од повисока класа и сите трчаат да ги купат стариот!!
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.294
Поени од реакции
5.034
Кој спомна сега Спарк ?



И да неговата цена на нов е иста како некој 10 години стар автомобил од повисока класа и сите трчаат да ги купат стариот!!
Normalno koga stava visoka marza namesto nov Spark ke kupi 10 godisen od povisokata klasa.Aj razmisli kolku od onie sto kupile polovni vozila do 4000 evra ke kupele nov Spark dokolku prodaznata cena bi bila 4300 evra.
 

mamba

UNITED MACEDONIA
Член од
13 декември 2009
Мислења
93
Поени од реакции
3
Просечна цена на Вектрата е некаде околу 1500 па се до 2000, добра и здрава кола. Фокусот се движи скоро со истата цена па дури и за некои 100-200 евра поскапо.
Оние цени кои ги гледаш од по 1000 евра се за коли со по над 200000км издрнкана и исчукана!

Башка колите ке бидат во Скопје а не во Словенија, додај 200 евра пат.
Dobro kazano izgleda duduk gi nema provereno cenite vo slovenija pokraj toa kolite ne se udirani kako sto se poveketo vo bugarija i imaat pominato 160000-170000 km a vo bugarija duplo pa i poveke km.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
166
за королата... во австралија е иста цена како кај нас, а другите им се малку поевтини :)
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Хаха ќе се просветлиш за некој месец сам:smir:

Мислиш дека ако купиш кола стара 15 години за 1000 евра си направил добар deal?
А ти мислиш дека е “добар deal“ да си купеш Застава 128 стара 20-25 години за 1500 евра?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom