Ви се случила некоја натприродна работа?

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Еве и јас, иако џедај, да се вклучам накратко:
пред неколку години ме натераа а одам кај еден фиљан чоек (почина човекот) да ме видел, ај отиов. Да не должам, меѓуфругото откако си напрајвме муабет и ме распипа за глава, ми кажа дека ќе ми се јават на 20-ти тој месец за работа и никако да не ја одбијам биејќи ќе ми ги отвори сите врати. нормално, како секој скептик не му поверував, навистина ми се јавија, ја прифатив работата иако беше опасна, потоа ми тргна се нагоре, секаде каде што посакав ме примија, работев по светов, заработив бајаги. Уште неколкупати одев кај него, други луѓе носев, на сите им испокажа работи што им се случија, покрај тоа што на сите ни изнакажа нешта кои само ние ги знаевме.
Не наплаќаше ништо, ако некој остави кафе, итни пари, на иконата кај него од богородица, в ред, ако не никому ништо. велеше дека не смее пара да земе, така му било наложено. Од кого не знам.
Знам само дека еднаш на верски рпазник кога го видов личеше на смрт, како терминално болен. подоцна разбрав дека починал на верски празник.
Може некој од вас го знае. Диме од Охрид.
Не лажам, вистина.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Форчн, да да сенки се тие, сега ми текна и пак се наежив ... мене Скопје коа бев ми се случи нешто слично како твоето ... со тоа што некој кошмар сонував, и онака уплашена се разбудив ... нормално така уплашена природна реакција ми беше да скокнам од кревет да палам светло и у дневна на цигара ... ама неможев да станам ... не осеќав тежина (така викаат за сенките, дека ги осеќаш како ти тежат по цело тело) ама неможев ни прст да мрднам, а ни да викнам ... траеше може 1-2 мин ... и кога станав неможев да се вратам во нормала, се преплашив :?

Друга грда случка ... касно навечер, јас гледам тв, маж ми спиеше ... наеднаш слушнав како врисна прегласно ... се истрчав да видам што е ... беше блед и препотен и ми го кажа тоа дека осеќал тежина и неможел никако да викне и да стане. Нареден ден пак си легнува без гајле ... јас нешто се мотав во wc-то што беше зид до зид со спалната ... наеднаш зад мене осетив како да поминува нешто, па слушнав како шушкаат кесите што беа до зид ... буквално како некој да оди во спална ... и после некоја минута пак истото, маж ми врисна ... Страшни ми се овие работи, и секако верувам во нив па како сакате викајте ги :?
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Дивајдер, мислам дека сум слушнала за него ... сега од муабетов ми е многу криво што починал ...
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Divider напиша:
Еве и јас, иако џедај, да се вклучам накратко:
пред неколку години ме натераа а одам кај еден фиљан чоек (почина човекот) да ме видел, ај отиов. Да не должам, меѓуфругото откако си напрајвме муабет и ме распипа за глава, ми кажа дека ќе ми се јават на 20-ти тој месец за работа и никако да не ја одбијам биејќи ќе ми ги отвори сите врати. нормално, како секој скептик не му поверував, навистина ми се јавија, ја прифатив работата иако беше опасна, потоа ми тргна се нагоре, секаде каде што посакав ме примија, работев по светов, заработив бајаги. Уште неколкупати одев кај него, други луѓе носев, на сите им испокажа работи што им се случија, покрај тоа што на сите ни изнакажа нешта кои само ние ги знаевме.
Не наплаќаше ништо, ако некој остави кафе, итни пари, на иконата кај него од богородица, в ред, ако не никому ништо. велеше дека не смее пара да земе, така му било наложено. Од кого не знам.
Знам само дека еднаш на верски рпазник кога го видов личеше на смрт, како терминално болен. подоцна разбрав дека починал на верски празник.
Може некој од вас го знае. Диме од Охрид.
Не лажам, вистина.
Диме од Охрид?
Дали тоа значи дека е охриќанец, а не живее во Охрид?
Ако е така јас знам еден ист таков во Зелениково мислам дека живее и таму луѓето одат кај него.. исто се што кажа како него да ми го опишуваше. Ако не е истиот тогаш.. потполно те разбирам, ист случај се.
Човекот од Зеленикво бил фанатик.. со слика и маица од личноста ти кажувал се за него. Само недела мислам дека гледа, клку ќе му оставиш толку.. ако сакаш и не му оставај пари. Некој што не верува (Ејсид :) ) нека појде.. ќе се замисли.. богами ќе се замисли!!
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
humanoid напиша:
Ти Форчн, под итно кај бајачка да одиш- ако не си била до сега. Може звучи смешно, но нема друг излез. :D
Ma nikogash ne sum pomislila da odam na bajachka, shto znam... Glupavo mi e da mi bae :D Se nadevav so tek na vreme deka ke mi pomine :) Aj vecherva ke si legnam vo temnica... Stravot moze da se trgne, samo ako go pravish ona koe te plashi :) Ke vidi temnicata so koj si ima rabota! :D
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Senki na svetlo ne se pojavuvaat ... ostavaj nekoja mala svetlina vo sobata za svaki slucaj ... barem taka znam :wink:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
divine напиша:
Senki na svetlo ne se pojavuvaat ... ostavaj nekoja mala svetlina vo sobata za svaki slucaj ... barem taka znam :wink:
Sega i brat mi spie vo sobata, no i pokraj toa ne mozam da spijam vo temno i ostavam prigusheno svetlo... :)
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
FortunE напиша:
Gizo напиша:
fortune поради твојот пост за сенката ноќеска спиев со запалено светло, ама по некое време собрав храброст, си пуштив радио и заспав
Ama ti kako na majtap da go imash zemeno mojot post a? :D :D :D
Aj nema da pisham vekje za toa, samo i samo ti da mi nemash koshmari i stravovi :D
не не озбилно, така и како мал, кога ке гледав некој страшен филм, обавезно се тресев после тоа у кревет, до пред 2 две години се плашев од темница
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
gerard напиша:
Диме од Охрид?
Дали тоа значи дека е охриќанец, а не живее во Охрид?
Ако е така јас знам еден ист таков во Зелениково мислам дека живее и таму луѓето одат кај него.. исто се што кажа како него да ми го опишуваше. Ако не е истиот тогаш.. потполно те разбирам, ист случај се.
Човекот од Зеленикво бил фанатик.. со слика и маица од личноста ти кажувал се за него. Само недела мислам дека гледа, клку ќе му оставиш толку.. ако сакаш и не му оставај пари. Некој што не верува (Ејсид :) ) нека појде.. ќе се замисли.. богами ќе се замисли!!
Ејсид не оди. Герард, еднаш повеќе од радозналост (дека истото го слушав по Скопје), а и многу несоници имав се решивме со една другарка да одиме кај него. Знаевме дека нема како да закажеме и дека гледа само во недела и на еден куп снегови се забравме до таму. Чекавме 2 саати може, и цели бевме запрепастени од гужвата па мислевме дека стварно е така. Кога влегов јас внатре со маж ми, не праша човекот све општо за нас, кој сме како сме што сме, па кога не праша дали имаме деца и колку години сме во брак сам си донесе заклучок дека треба за тоа да ни збори. Почна да наоѓа болести де кај мене, де кај маж ми ... да ни опишува какви сперматозоиди има, како да се лечи ... општа катастрофа! Кога излегов надвор другаркава ме гледа и се чуди што ми е ... се гушев од смеење ... ама и реков нека си види сама ... истото и таа кога излезе беше ... по пат незнам колку пцуевме, дека цели бевме жива вода, колата ни се заглави по снеговите .... абе хаос! Ако дотогаш паѓав на такви муабети, повеќе не ... ми треба многу убедување за да верувам во такви луѓе ... не дека мислам дека ги нема, туку едноставно 90% се лажговци.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
divine напиша:
Ејсид не оди. Герард, еднаш повеќе од радозналост (дека истото го слушав по Скопје), а и многу несоници имав се решивме со една другарка да одиме кај него. Знаевме дека нема како да закажеме и дека гледа само во недела и на еден куп снегови се забравме до таму. Чекавме 2 саати може, и цели бевме запрепастени од гужвата па мислевме дека стварно е така. Кога влегов јас внатре со маж ми, не праша човекот све општо за нас, кој сме како сме што сме, па кога не праша дали имаме деца и колку години сме во брак сам си донесе заклучок дека треба за тоа да ни збори. Почна да наоѓа болести де кај мене, де кај маж ми ... да ни опишува какви сперматозоиди има, како да се лечи ... општа катастрофа! Кога излегов надвор другаркава ме гледа и се чуди што ми е ... се гушев од смеење ... ама и реков нека си види сама ... истото и таа кога излезе беше ... по пат незнам колку пцуевме, дека цели бевме жива вода, колата ни се заглави по снеговите .... абе хаос! Ако дотогаш паѓав на такви муабети, повеќе не ... ми треба многу убедување за да верувам во такви луѓе ... не дека мислам дека ги нема, туку едноставно 90% се лажговци.
Дивајн, за истиот збориме? Ако збориме за истиот (јас не сум бил) така ми кажа другар.. тој човекот не зборел, т.е. зборел нешто нејасно, а ќерка му зборела за да може да го разбереш. Ти не му кажуваш зашто си дојден, ништо не му збориш он сам си почнува. Мислам дека не збориме за истиот..
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Jas mislam deka zborime za istiot, istovo sto mi go kazuvas ti go slusav, zatoa i pojdov ... epten go falea, i od Zelenikovo e ... osven ako ima dvajca od tamu ... ama mnogu isti raboti mi se poklopija ... i jas isto cekav da pocne sam da si zbori, ama pocna da prasuva sam ... bas onaka me zacudi, prasuvase epten detali. Pari ne zemase isto. Ako ne si bil nemoj da odis, t.e. sto znam moze ne e ist so site, vidi si :lol: :P
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
ај ќе препрашам, па ќе ти кажам точно каде е.. ќе ти го опишам па ќе ми кажеш дали е истиот
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Нормално дека не верувам и дека нема да одам по такви глупости.

А објаснување за случката со Форчн - си имала кошмар.
:roll:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Acid напиша:
А објаснување за случката со Форчн - си имала кошмар.
:roll:
Епа како тогаш вратата беше отворена кога станав? Баш ги прашав моите, тие ми рекоа дека никој не ја отворил... Сето тоа се случуваше во рок од 15 минути...
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Пред некој ден ми се случи нешто слично ко на FortunE..
беше негде 12:30 поручек .. ( си иам навика коа не сум на скул да спијам до касно.. ) одма до креветот ми е системот.. а до него регалот .. сонував нешто не знам баш што и наеднаш осетив дека некој ме тресит и ми пискат нешто на уво.. не можев да се помрднам ... а камоли глас да пуштам..
наеднаш станав од ништо никаде.. во собата немаше ама баш никој.. помислив дека е сестра ми.. или некој од моите.. во куќата немаше никој освен брат ми.. кој спиеше.. ја затворив вратата и легнав пак да спијам.. мислев дека имам сонувано нешто.. кога легнав.. да речам скоро заспав.. слушнав како некој го пушта системот и како ја отвора вратата од регалот.. осетив! како ме фаќа за раце и ме тресе повторно.. слушнав смеење.. гадно смеење сатанистичко :?
повторно станав .. вратата од регалот беше отворена.. а системот пуштен..
се измив добро со ладна вода и долго се гледав во огледалото мислев дека сонувам нешто .. и се јавив на другарка ми и кажав се шо ми се деси.. таја ми рече демек сум сонувала нешто.. за момент и јас така помислив.. му кажав на дечко ми за истото и тој ми рече дека сум сонувала нешто..
заборавив на тоа.. исто како да не се десило.. се додека не го прочитав постот на FortunE .. :(
сега ми е стварно страв :cry:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom