Вишок ендорфин?

Член од
31 октомври 2010
Мислења
338
Поени од реакции
58
Имам голем проблем, премногу ендорфин. Да можев да го пакувам и да се продаваше ќе бев билионер-ка.

Што да правам?
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.669
Поени од реакции
11.712
Ендорфин - тоа значи дека се чувствува одлично цело време, за разлика од нас обичните смртници :)
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Ендофрин.........нели го лачеше хипоталамусо како аналгетик при болка или шо ти знам..........или тогај се лачеше само ама за друга причина.Ако кинам зелени не се смејте којзнае нека каже и мене ме интересира.
Цццц увек ја забраам вики......не ми текнува.....Фала магус.Инаку Јасна јас не знам како, ама сигурен сум дека некој ке ти даде корисен одговор и решение.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.669
Поени од реакции
11.712
Ендофрин.........нели го лачеше хипоталамусо како аналгетик при болка или шо ти знам..........или тогај се лачеше само ама за друга причина.Ако кинам зелени не се смејте којзнае нека каже и мене ме интересира.
Така нешто како што разбрав, и дека се стимулирал со редовно вежбање...
 
Член од
31 октомври 2010
Мислења
338
Поени од реакции
58
Абе луѓе го викаат хормон на среќата
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.017
Абе луѓе го викаат хормон на среќата
Две прашања:

1) од кај знаеш дека баш тој хормон ти е вишок?
2) шо ти фали да си среќна? Сакаш да бидеш тажна?

три биле :)
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
И проблем е шо го имаш вишок?? :)
Камоли да сум среќен цело време животов многу поубав ќе беше.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
....луѓето употребуваат хероин за да го покачат ендорфинот....ти го имаш за џабе и пак се жалиш....
...шала на страна...доколку немаш други посериозни здравствени проблеми...вишокот ендорфин не би требало да е проблем....еден од начините природно да го намалиш нивото на ендорфин е сексуална апстиненција и апстиненција од алхохол
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Абе луѓе го викаат хормон на среќата
Не јади чоколадо многу, не се зезам, го потикнува лачењето на ендорфинот. А и најпрво да се прегледаш да видиш дали ти е вишок, откај знаеш дека баш ендорфинот ти е покачен. Може си весела по карактер, не мора баш ова да значи.
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
- имаше една поговорка „Среќниот човек не размислува дали е среќен или не, тој едноставно е среќен!’’
ок е да се чувствуваш среќна, и да не се жалиш, ама некако како оптеретена ми стоиш со среќава, дури се плашам ако некаква ненадејна случка ти ја одземе среќата (пу пу недај боже) да не неможеш да се вратиш во плус, сериозен сум.
мој совет ти е: споделувај ја среќата со сите околу тебе, блиски роднини непознати, дури и на тие што не заслужуваат.
 

TheKoksi

[K]oksi
Член од
7 декември 2010
Мислења
139
Поени од реакции
22
Хормон на среќата е серотонинот. Ако сакаш да го намалиш ендорфинот шо е тесно поврзан со серотонинот, треба да избегнуваш храна шо го активира серотонинот и го поттикнува ендорфинот, поточно намали со јадењето чоколадо, банани, и намали малце со сексот доколку го имаш често. Така, верувај ќе го однема вишокот ендорфин ;) :D
 
V

Vollstandig

Гостин
Маги луѓево почнаа да се сомневаат дека сум во некојам секта. Другарка ми ми вика, што ти е ма, ти во „Хари Кришна да не премина“?
Стварно не знам што ми е.

Многу сум среќна.
Па нормално дека ти љубоморат, валјда секој сака да е среќен, а то шо коа ќе смалиш вишакот и пооарно да не ти дојди? Тогаш запаѓаш во депресии и сл. така да не ти треба смалување;)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Имам голем проблем, премногу ендорфин. Да можев да го пакувам и да се продаваше ќе бев билионер-ка.

Што да правам?
Кај го мерат ова? Да идам да се измерам :vozbud:

Не, озбилно...како иде мерењето и каде се врши?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Колку пати да кажам - ако знаете како да помогнете - пишете, ако не знаете - стојте на страна.

Од моите познавања ендорфинот се стимулира во хипоталамусот и хипофизата. Етимологијата на зборот ендорфин доаѓа од endogenous и morphine, што протолкувани би означувало нешто што се синтетизира во внатрешноста на организмот и има дејство слично на морфиумот.
Односно, ендорфинот на некој начин влијае врз контролата на болката - дејствува директно на невротрансмитерите, па затоа при тешки физички напори, и покрај болката, луѓето (па и животните) се во можност уште да ја извршуваат активноста.

Се поистоветува и со серотонинот затоа што на некој начин, ублажувањето на болката нели се смета за позитивно манифестирање врз организмот. Аналогно на тоа, зголеменото лачење на ендорфинот прави да се чувствуваме убаво.
Нивото на ендорфинот може да се покачи при стресни ситуации и интензивни физички активности.

Нема ништо лошо во тоа да се има високо ниво на ендорфин - едноставно, убаво е:)

--- надополнето ---

Кај го мерат ова? Да идам да се измерам :vozbud:

Не, озбилно...како иде мерењето и каде се врши?
Мерењето се врши со PET (односно, томографска емисија на позиторни) со кои се регистрира нивото на ендорфинот. Не знам дали го има кај нас, ама дефинитивно на тој начин се одредува нивото на ендорфинот:)


p.s. Темата преместена во здравје.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom