Вистинскиот основач на Христијанството

Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Добро де луге што ви е вас,што сакате да докажете со ова.Дека ние треба да смениме вера,да веруваме дека тој ваш Алах е единствен бог,над сите е и дека Исус,нашиот бог е само Алахов ученик.Така му доага целава работа......
Другар , никој никого не може присилно да го натера да смени вера , но треба да се согледаат фактите и еднаш засекогаш да се свати дека немаат повеќе Богови , како можеш така да помислиш , Бог е Еден и Единствен а Исус (Иса а.с ) е Негов претеник а не Бог .

Вие верувате дека Алах е единствен бог дека е ваш бог.......
Ние веруваме дека Исус е единствен бог дека е наш бог и не можеш да ме побиеш дека не е така.
Вие си го имате Алах,ние го имаме Исус,ајде со здравје и пријатно./quote]

Пред да ми кажеш пријатно дај изненадиме со твоите факти дека Аллах не е Единствениот Бог и дека како што ти тврдиш Исус е вашиот Бог , незнам од каде таа твоја идеја дека Исус е Бог кога и самиот Исус јасно ви кажува дека Бог е Еден и дека тој е испратен од Бога , и не ми е јасно зошто толку ги негирате заповедите на Исус кои јасно ви укажуваат кој е Бог а кој Пратеник , па ако не е ова точно тогаш дај ти се молам за да не ме смееш ти мене биди уќтив и доставими контра аргументи да се уверам во спротивното , но жалам што нема да најдеш таков доказ .

Викаш дека и Мојсеј,Давид,Соломон,Исак,Ное биле испратени од тој Алах???
-Ма дај ти се молам,жити се не ме смеј......
Токму така , а пред да се смееш достави контра докази .

Имињата им ги менувате како ви одговара вас или на некој како му одговара,на пример на авторот на таа книга од кај што црпите лажни информации.
Информациите не се лажни , а имињата се сменети од авторот Павле кој си нашминкал како што тој сакал по негова мерка .:toe:

Добро , еве јас сум христијанин и силно верувам дека сите ама баш СИТЕ луѓе одговараме пред еден Бог.
Значи , дали ти го нарекуваш Алах , дали јас јас го нарекувам Бог, а како го нарекуваат будистите,или припадниците на други поминорни вери е сосема ирелевантно.?
Точно така , Аллах е Еден а има разлика кој како го вика .



Две работи ме интересираат да ве прашам.

Прва,
Дали со само тоа дека сум се родил христијанин , а Јао Минг (од Houston Rockets) будист , не прави "неверници" и како такви , сигурни патници у Џенем? /quote]

А кој ти рекол дека си се родил како христијанин ??

Друга,
Па ок, ај нели Исус (Иса , како што го кажувате - нешто како Иса Кадриу , бивш фудбалер на Приштина , а?) е пророк испратен од Алах?
Па добро , јеби га , вие верувајќи во тоа и пропагирајќи тука, ве прави поголеми христијани од Папата лично , според мене.
По некоја хронолошка логика , Исус бил пратен бајаги време пред Мухамед. Па што толку бе Мухамед , па Мухамед? Ако не друго , бар по време на појавување и проповедање (на истата вера , така?) , Исус(Иса де) заслужува да има два пати поголемо место во вашите срца , одколку второпојавениот (веќе виденото) Мухамед?

Е вака сега , Исус нели бил 6 века пред Мухаммед а.с. , после Исус цели 6 века владеело незнаење и залутаност , владееле фараони и некои си идеолози како Павле кои си наметнувале различни вери и богови . И затоа другар е испратен и последниот Аллахов Пратеник Мухаммед а.с. да ја продолжи мисијата започната од Неговите предходници т.е. Пратеници .

Патем , па нели и Исус во Библијата споменува дека тој мора да си оди за да дојде другиот кој ќе ги упатува ? (се мисли на Мухаммед а.с.) Но незнам колку ја толкувате и разбирате Библијата или пак не сакате да ја разберете и прифатите вистината ???
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Hasan, за православните вернци, една работа (меѓу сите други) е СОВРШЕНО јасна-дека после Исуса Христа, после Неговото вознезение на Небесата, ќе дојде Светиот Дух, а во последните времиња, ќе владее антихристот...
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Не ми мешајте баби - жаби и сега не можете на никој христијанин така да му докажете како што викате......ЕЈ ИСУС ВАШ БИЛ ПРАТЕН ОД АЛАХ!!!
-Прво со кој памет тоа не знам,кога Исус пропрагирал христијанство многу години пред Мухамед и Алах.Повеке луге на светов има што се христијани отколку муслимани,и ајде сега ке им мењаме вера и ке ги правиме сите муслимани само затоа што вие верувате во некој пишан текст дека били така.
Секој сега почнува да не краде,Грците името ни го крадат,Србите не ни признаваат црква,Бугарите каде-каде не не признаваат,тој некој си Ахмети не знам како се викаше излезе со теза дека Александар Македонски бил Албанец(лооооол),вие сега излегувате со некоја теза што никој ни ја знае ни ја познава само вие неколку души,и мислите дека е така.
Ајде за некој ден и Американците направете ги Кинези дека се......:tapp::tapp:
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
@ everybody : Жална е состојбата на религиозното познавање кај покето од вас так да морам како атеист со интересирање за религиозни текстови да просветлам бар покето од вас !
@ Алахов роб и Hasan el Basri :
As-Salāmu `Alaykum морам да признам дечки дека ме фасциниравте со вашето познавање на христианските свети текстови ... Да беа пола од христианите толку запознаени со исламот и пола од муслиманите толку запознаени со библиата ке бевме цел свет многу по срекни .
Него да се вратам на темата .
Да бидиме сериозни за многу од работите кои ги кажавте сте во право ... Значи тоа кое сега е познато како библиа е создадено као зборник на религиозни текстови во никеа во 412 година од страна на патриарси и монаси повлиаени најповеке од павловото учење кое во тоа време е само еден од правците на христианството .
Али историски гледано најблиско до оригиналното исусово учење го имала ерусалемската црква која исус го сметала за само голем пророк а не син божји . Иначе оригинален предводник на оваа црква по сите историски податоци е Јаков кој е во некаква фамилиска врска со самиот Исус или како јас што сакам да си го викам Јесуе . Само што ова црква била забранувана од римските власти бидејки римјаните ги сметале за евреи ( а поради бунтот на евреите во 2 в.н.е) бидејки : јаделе кошер ( чиста храна ) , посетвале синагога , и ги следеле сите религиозни правила кои ги следеле и евреите . Занчи порадо е јудаизам одколку ислам .
Затоа дечки ако идеата ви е да го оспорите Павле и да посочите на сличноста мегу исламот и прото христианството тогаш препорачувам да не се повикувате на новиот завет бидејки и нај старото евангелие во библиата е после дејаниата на Савел ( најстаро е датирано евангелието по Марко ако не се лажам и е средината на 2 в.н.е )

@ The рисјани :
Дечки бе , дали се гледате колку ви се мизерни познавањата од вашата религиа ? ? ? А пак за исламот и другите религии не ми се ни почнува .
Прво користите делови од евангелиата кои како што спомнав треба да се исклучат од дискусиава бидејки точно нивната валидност е во прашање !!! Мислам размислете малце ... се поставуваат во прашање точно тие евангелиа . Има и други , така наречени гостички евангелиа ама овие 4 стигнале да бидат во библиата и како што спомнав тие се после павле кој е поставен во прашање тука на темава . Никој не го напаѓа Исус , Јесуе , Иса ... се поставува во прашање порадо сличноста мегу прото христианството , јудаизмот и Исламот .

Второ: Изјави од типот на -
Еве неколку докази:

1. Мојата вера
2. Мојата доверба во вероучението
3. Конзистентноста на тоа учење
4. Немањето граница помеѓу теоријата и пракстата-учењето се живее а животот според учењето, дава искуства и ја потврдува точноста од учењето.

А категоријата „...библиски цитати...„ и тако даље и томе слично, не е специфика на мојата вера.
НЕ се валидни , не се ни докази !!!! Бидејки : Твојата вера е субјективна димензиа , според тоа кое си го напишал ако јас вервам во Летачко Шпагети Чудовиште такво ке постои .
Исто важи и за ова „Мојата доверба во вероучението “
Конситентноста на учењето благе везе нема со реалноста . Учењето дека сонцето се врти околу земјата било консистентно цели 3000 (поќе од христианството ) ама то не го прави вистинито . ИТН
Да форум е место каде секој може да го изрази своето мислење , али во дискусиа со факти и податоци нема место за субјективни гледишта .

А и да ... Исус никаде ама апсолутно никаде во евангелиата не се прогласува себеси за Син Божји . Али и да е , и да е .. кој според вас е поголем и поважен : Таткото кој го создал свето и испратил својот син да ги искупи сите гревови Човечки , или , Синот кој умрен крстот и воскреснал ( Бидејки таткому бил милостив доволно да им укажи на лугето дека има нешто после смртта ) ???? Во крајна сметка христианството ги оделува дури и во крстењето еден од друг нив двајцата .

Ај толку за сега .
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Моја грешка е тој постот кај што напишав дека Исус е наш бог,постот е пишуван со лутина после се ова што го прочитав од учени луге(ке се пронајдат).
Исус е пратеник од Бога,да тоа е факт,но тој Бог како што знам јас и повекето не е тој Алах како што тврдите вие,знаете на кој алудирам.

Келес убаво ви има кажано се над мене постот.:helou::helou:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
@ everybody : Жална е состојбата на религиозното познавање кај покето од вас так да морам како атеист со интересирање за религиозни текстови да просветлам бар покето од вас !
@ Алахов роб и Hasan el Basri :
As-Salāmu `Alaykum морам да признам дечки дека ме фасциниравте со вашето познавање на христианските свети текстови ... Да беа пола од христианите толку запознаени со исламот и пола од муслиманите толку запознаени со библиата ке бевме цел свет многу по срекни .
Него да се вратам на темата .
Да бидиме сериозни за многу од работите кои ги кажавте сте во право ... Значи тоа кое сега е познато како библиа е создадено као зборник на религиозни текстови во никеа во 412 година од страна на патриарси и монаси повлиаени најповеке од павловото учење кое во тоа време е само еден од правците на христианството .
Али историски гледано најблиско до оригиналното исусово учење го имала ерусалемската црква која исус го сметала за само голем пророк а не син божји . Иначе оригинален предводник на оваа црква по сите историски податоци е Јаков кој е во некаква фамилиска врска со самиот Исус или како јас што сакам да си го викам Јесуе . Само што ова црква била забранувана од римските власти бидејки римјаните ги сметале за евреи ( а поради бунтот на евреите во 2 в.н.е) бидејки : јаделе кошер ( чиста храна ) , посетвале синагога , и ги следеле сите религиозни правила кои ги следеле и евреите . Занчи порадо е јудаизам одколку ислам .
Затоа дечки ако идеата ви е да го оспорите Павле и да посочите на сличноста мегу исламот и прото христианството тогаш препорачувам да не се повикувате на новиот завет бидејки и нај старото евангелие во библиата е после дејаниата на Савел ( најстаро е датирано евангелието по Марко ако не се лажам и е средината на 2 в.н.е )

@ The рисјани :
Дечки бе , дали се гледате колку ви се мизерни познавањата од вашата религиа ? ? ? А пак за исламот и другите религии не ми се ни почнува .
Прво користите делови од евангелиата кои како што спомнав треба да се исклучат од дискусиава бидејки точно нивната валидност е во прашање !!! Мислам размислете малце ... се поставуваат во прашање точно тие евангелиа . Има и други , така наречени гостички евангелиа ама овие 4 стигнале да бидат во библиата и како што спомнав тие се после павле кој е поставен во прашање тука на темава . Никој не го напаѓа Исус , Јесуе , Иса ... се поставува во прашање порадо сличноста мегу прото христианството , јудаизмот и Исламот .

Второ: Изјави од типот на -
НЕ се валидни , не се ни докази !!!! Бидејки : Твојата вера е субјективна димензиа , според тоа кое си го напишал ако јас вервам во Летачко Шпагети Чудовиште такво ке постои .
Исто важи и за ова „Мојата доверба во вероучението “
Конситентноста на учењето благе везе нема со реалноста . Учењето дека сонцето се врти околу земјата било консистентно цели 3000 (поќе од христианството ) ама то не го прави вистинито . ИТН
Да форум е место каде секој може да го изрази своето мислење , али во дискусиа со факти и податоци нема место за субјективни гледишта .

А и да ... Исус никаде ама апсолутно никаде во евангелиата не се прогласува себеси за Син Божји . Али и да е , и да е .. кој според вас е поголем и поважен : Таткото кој го создал свето и испратил својот син да ги искупи сите гревови Човечки , или , Синот кој умрен крстот и воскреснал ( Бидејки таткому бил милостив доволно да им укажи на лугето дека има нешто после смртта ) ???? Во крајна сметка христианството ги оделува дури и во крстењето еден од друг нив двајцата .

Ај толку за сега .

Чоек, дај просветли ме, не можам да чекам повеќе бе...
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Чоек, дај просветли ме, не можам да чекам повеќе бе...
Ти беше веке просветлен со муабетот за доказите твои ,пошто тебе ти обрнав посебно внимание со то шо те Прозвав како пример за Рисјанска Ирационалност предизвикана од слепо верување и христиански фанатизам ...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Бреее...
А на што се заснова твојата рационалност, наспроти мојата ирационалност?
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Бреее...
А на што се заснова твојата рационалност, наспроти мојата ирационалност?
Па обично то што го праи човек рационален е способноста да расудува ( да мисли ) , способноста да ги порценува фактите , и да не декларира чуства како факти или докази , за пример .
Освен то фактите кои ги користам се научни факти подржани со пишани докази и тн итн .
Немој да мислиш дека сум неук во однос на христијанството за разлика од некои од лугето кои се изјавиа на темава имам читано многу ... Библиата од корица до корица едно бар 10 пати , најразлични апокрифни текстови итн итн итн ... Мислам за бога , имам молјакано монаси и попови по неколку месеци за да добиам некои од книгите кои не спаѓаат во стандардно читање за верник ( молитвеници некои и книги за служењата ) .
И само сум си доказал дека не сум христианин по стандардите кои ги диктира црквата . ( мулсиман не сум поради скоро истите причини , евреин и да сакам неможам да бидам , така да си се водам себеси како атеист.)
Твојата ирационалност е во тоа што воопшто не се трудиш да ги размислиш фактите кои твоите соговорници ги даваат , туркаш тврда линиа на не признавање на туѓо мислење , и деклариараш дека доказ за нешто е тоа како ти се чуствуваш за нештото .
Од друга страна , како христианин си задолжен секојдневно да ја испитуваш својата вера ( го има во новиот завет ова како должност на добриот христианин ) да имаш разбирање и почит кон другите . А ти према другите разбирање немаш туку се трудиш да го профурач своето мислење како точно .А очигледно не ни се трудиш да ја испиташ својата вера .

Затоа јас сум рационален а ти не
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па обично то што го праи човек рационален е способноста да расудува ( да мисли ) , способноста да ги порценува фактите , и да не декларира чуства како факти или докази , за пример .
Освен то фактите кои ги користам се научни факти подржани со пишани докази и тн итн .
Немој да мислиш дека сум неук во однос на христијанството за разлика од некои од лугето кои се изјавиа на темава имам читано многу ... Библиата од корица до корица едно бар 10 пати , најразлични апокрифни текстови итн итн итн ... Мислам за бога , имам молјакано монаси и попови по неколку месеци за да добиам некои од книгите кои не спаѓаат во стандардно читање за верник ( молитвеници некои и книги за служењата ) .
И само сум си доказал дека не сум христианин по стандардите кои ги диктира црквата . ( мулсиман не сум поради скоро истите причини , евреин и да сакам неможам да бидам , така да си се водам себеси како атеист.)
Твојата ирационалност е во тоа што воопшто не се трудиш да ги размислиш фактите кои твоите соговорници ги даваат , туркаш тврда линиа на не признавање на туѓо мислење , и деклариараш дека доказ за нешто е тоа како ти се чуствуваш за нештото .
Од друга страна , како христианин си задолжен секојдневно да ја испитуваш својата вера ( го има во новиот завет ова како должност на добриот христианин ) да имаш разбирање и почит кон другите . А ти према другите разбирање немаш туку се трудиш да го профурач своето мислење како точно .А очигледно не ни се трудиш да ја испиташ својата вера .

Затоа јас сум рационален а ти не
1. На рационалните луѓе, целиот живот им минува рационално. На рационалните луѓе, ниеден доказ не им е доволен-тие продолжуваат да си бараат докази.
2. На ирационалните, не им се потребни дикази-тие веруваат!. А верата е првоерлива категорија, која не мора секогаш одново да се проверува. Верата се практикува.
3. Она кое сакам да го посочам на форумов, е следново: она кое било кој атеист ќе го каже, тоа за верните веќе е позната работа-верните не се верни од пелени па и тие (верните) ја минале атеистичката фаза во својот живот.
4. За верните, нема ништо ново под Сонцето-освен првото Христово доаѓање.
5. Неверните „паѓаат„ на емотивност-за нив, секоја новотарија е чудо на денот.
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
1. На рационалните луѓе, целиот живот им минува рационално. На рационалните луѓе, ниеден доказ не им е доволен-тие продолжуваат да си бараат докази.
2. На ирационалните, не им се потребни дикази-тие веруваат!. А верата е првоерлива категорија, која не мора секогаш одново да се проверува. Верата се практикува.
3. Она кое сакам да го посочам на форумов, е следново: она кое било кој атеист ќе го каже, тоа за верните веќе е позната работа-верните не се верни од пелени па и тие (верните) ја минале атеистичката фаза во својот живот.
4. За верните, нема ништо ново под Сонцето-освен првото Христово доаѓање.
5. Неверните „паѓаат„ на емотивност-за нив, секоја новотарија е чудо на денот.
Пак истото . Значи јас ако вервам во летечко шпагети чудовиште тоа ке постои ...
Келес се огледва наоколу да види дали ке види негде летачки шпагети со големи сини очи .
И молимте човеко кој се служи со разум знае да не меша емоции со факти , а верата е точно тоа , емоциа .
Мислам ти си верник , сетисе на зборовите на Св. Јован Слепото верување е за оние слаби по дух но оние кои не се треба да го знаат словото божје и да ги дискутираат сите нејасности со парохот свој.
Нели тој самиот вели верата може да ослабне во моменти на маки ако човек се потсети на словото преку молитва силата ке му се врати .
И чисто за твоја информациа .. како атеист се декларирам бидејки не припаѓам на ниедна религиа ама то не значи дека не верувам во постоењето на повисока сила . Него забегавме од темата .... доста за ова нема смисла на ова тема да го дискутираме .
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Пак истото . Значи јас ако вервам во летечко шпагети чудовиште тоа ке постои ...
Келес се огледва наоколу да види дали ке види негде летачки шпагети со големи сини очи .
И молимте човеко кој се служи со разум знае да не меша емоции со факти , а верата е точно тоа , емоциа .
Мислам ти си верник , сетисе на зборовите на Св. Јован Слепото верување е за оние слаби по дух но оние кои не се треба да го знаат словото божје и да ги дискутираат сите нејасности со парохот свој.
Нели тој самиот вели верата може да ослабне во моменти на маки ако човек се потсети на словото преку молитва силата ке му се врати .
И чисто за твоја информациа .. како атеист се декларирам бидејки не припаѓам на ниедна религиа ама то не значи дека не верувам во постоењето на повисока сила . Него забегавме од темата .... доста за ова нема смисла на ова тема да го дискутираме .

1. Јас верувам во конкретно битие, а не во халуцинации.
2. Верата не е емоција, туку духовна категорија. Науките се чисто разумни категории, често помешани со душевност.
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Почнува да ми станва премногу очигледно дека воопшто не ни читаш што пишам така да разговорот ке го прекинам ... Пошто не се ни трудиш да мислиш за тоа кое го велам , туку само го туркаш твоето . Бесмислено е на слепиот ум да му се покажува нешто , па дури и очигледното .
 
A

ateist

Гостин
Информациите не се лажни , а имињата се сменети од авторот Павле кој си нашминкал како што тој сакал по негова мерка .:toe:
значи има доста (но не и све ) реалност во тоа што го кажувш

ама и злонамерно подметнуваш работи што се лажни

ПАВЛЕ НИШТО НЕ ИЗМИСЛИЛ ТУКУ САМО ПРЕПИШАЛ ОД СТАР И НОВ ЗАВЕТ

е сега ВИСТИНАТА зошто толку фрлате дрвја камења по Павле малку и мене ме чудеше аммааааааааааааааааааааааааааа

ехехеехехеееее

што била работата :

Галатјани: 1:17 ниту отидов горе во Ерусалим кај оние, кои пред мене беа апостоли, туку отидов понатаму во Арабија и пак се вратив во Дамаск....
.
.

ЕПА ТОЛКУ ТОЛКУ ОД ЛАГИТЕ НА ИСЛАМОТ ДЕКА НЕ ЗНАЕЛЕ И НЕ ИМ БИЛ ПРОПОВЕДАН НОВИОТ ЗАВЕТ

хаххахахахахаааа
 
Член од
11 април 2009
Мислења
87
Поени од реакции
5
Intereno vo site postovi e sto i Hristijanite i Muslimanite ,sakat da dokazat deka nivnata vera e vistinskata :)
a jas samo ke dodadam deka samo verbata vo Gsopod Bog e Ispravna t.e visitnata.
bez ralika na koja religija i pribagate,ako go pocituvate Gospod Bog i zivete po negovite zakoni i moralni principi ,togas site religii se dobri.ova go kazuvam bidejki edna ista rabota razlicni luge razlico ja dozivuvaat a vo sustina stanuva zbor za istoto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom