Вистинска љубов.... постои ли? Како би ја познале?

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Да мислам дека постои вистинска љубов.Таа неможе да се препознае,таа доаѓа сама по себе.
Кога ќе пристигне -тогаш го удира човек и тоа јако.
Не е многу честа,но се наоѓа.Верувам дека постои.
 

**The Beauty**

and the beast
Член од
4 февруари 2007
Мислења
552
Поени од реакции
10
Вистинска љубов...
Љубов си е љубов, нема вистинска или лажна... И мислам дека не би можела да ја препознаам, доаѓа со тек на времето, љубиш, се посветуваш, кога завршува едниот е секогаш повреден. И повредениот секогаш мисли дека тоа му била вистинската љубов, се додека не се заљуби пак... :pipi:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Постои, само треба да знаеме дека е таа таа вистинската, е тоа е тешкото.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Ако не постои вистинска љубов, како тогаш сум настанала ЈАС? Како живеам во среќно семејство и имам убав живот ако се` тоа не е градено со љубов?
Секако дека постои вистинска љубов, за оној кој знае да ја препознае, негува и од ден во ден да ја надградува...
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Ама луѓе како би ја познале?? Значи океј ,да речеме дека веруваме во вистинска љубов... Е сега, не сме сигурни дали партнерот е оној вистинскиот, или после него ќе дојде некој подобар, кога да завршиме со потрагата?
 

**The Beauty**

and the beast
Член од
4 февруари 2007
Мислења
552
Поени од реакции
10
Ама луѓе како би ја познале?? Значи океј ,да речеме дека веруваме во вистинска љубов... Е сега, не сме сигурни дали партнерот е оној вистинскиот, или после него ќе дојде некој подобар, кога да завршиме со потрагата?
Нема никаква потрага тука, се е толку едноставно.
Почнуваш врска, се заљубуваш, убаво ти е со него, остануваш со него. Не ни помислуваш дека ако раскинеш со него, ќе дојде некој друг, што можеби ќе биде вистинскиот.
Или, почнуваш врска, не ви иде, тебе не ти одговара он како личност, раскинуваш, продолжуваш понатаму.
Мислам дека не можеш да запознаеш особа, и веднаш да знаеш дека тој е тој. Со тек на време станува вистинскиот.:pipi:
 
Д

Демијан

Гостин
Постои вистинска и чиста љубов.Така мислам јас!Ама таа љубов не ја разбирам јас како љубов меѓу две единки(дечко и девојка,маж и жена).Најчиста љубов според мене е љубовта на мајката према своето чедо!! Од тоа нема несто почисто!!Сите сме сведоци за ова!! Овде не ги вклучувам татковците(не дека тие не ги сакаат своите деца) туку мислам дека мајчината љубов е неспоредлива
 

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
вистинска љубов??? не мислам дека можи да се дели на вистинска, или е Љубов или не е. А тоа дали и постои и како би ја препознале, мислам дека е релативно, јас си ја најдов вистинската љубов, а како знам, знам дека ми е убаво кога сум со неа, дека страшно многу ме боли кога сум одделен со неа, дека сочуствувам со неа, дека правам се за да му помогнам, дека ме рарзбира, дека можам да се обратам кај неа кога сакам и за што сакам и ќе добијам супер одговор, кога ми е тешко да биди тука за мене, знам дека кога ја гледам неа не гледам предмет од кој барам само сексуално задоволство, ме боли кога ќе ја повредам, не ја лажам, верувам во неа, правам се за неа,...ете накратко ова мислам дека е вистинска љубов има уште 1000 работи
 

E_L_E_N_A

Битола,мој роден крај
Член од
27 декември 2007
Мислења
479
Поени од реакции
16
Секако дека постои.Само не веруваш во неа додека не ја пронајдеш.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.657
Поени од реакции
13.160
Вистинската љубов се познава само тогаш кога е возвратена со чувствата на вистинската личност во вистинско време.
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
kao prvo ne e voopsto vazno kolku godini imam vazno e deka sum dovolno zrela za da sama procenam dali postoi ili ne.dosega sum bila so mnogu tipci i koga naleta vistinskiot,koga go zasakav najiskreno i koga mislev deka nasata e vistinksa ljubov,on najise me zaeba.ne veruvam vo ljubov,i ne postoi vistinska ljubov.moze da postoi samo vistimska ljubov na relacija roditel dete,a vaka ne.moze i da ima vistinska ljubov ali mnogu e retka.inace da zneav deka nekoi od vas vaka cinicki ke izreagiraat na mojot stav za temava,nemase ni da ja napraam.sekoj ima pravo na svoe mislenje,a moeto mislenje e ova :D
Zaebi godinite i site tie raboti. Normalno deka koga tipot te zeznal, toa ne e vistinska ljubov. Znaes, ne treba da ja cekas ljubovta sama da dojde, treba da ja pobaras.
A kako ke ja prepoznaes.. Heee.. Toa ne se opisuva so zborovi.
I jas ne veruvav deka postoi, ama ete sega sum uveren. Nema da navleguvam vo detali, samo ke ti kazam deka i jas sum imal isto takvo iskustvo.
A ako ne veruvas vo ljubov, sto ostanuva pa da veruvas togas??
Ako ne veruvas vo ljubov, iskreno mislam deka ne veruvas ni vo sama sebe si. So sad :cry:
 
Член од
2 септември 2007
Мислења
2.155
Поени од реакции
176
Како прво и основно, вистинската љубов ја дефинирате некако вака:
"љубов што удира силно, прави да се чувствувате пресреќно кога сте со љубениот/љубената или со самата помисла на личноста, кога правите големи работи во име на љубовта и кога не ви пречат сите негови/нејзини маани"? Нешто во тој стил? Ако тоа значи вистинска љубов тогаш многу е извесно дека таквата љубов постои.
Но! Дали вистинската љубов, "по дефиниција" трае за цел живот? Ако не, тогаш би ја сметале за вистинска љубовта што ги има горенаведените "симптоми", а трае ограничено долго? Тоа значи дека некои од нас сакаат вистински и по неколку пати?
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Како прво и основно, вистинската љубов ја дефинирате некако вака:
"љубов што удира силно, прави да се чувствувате пресреќно кога сте со љубениот/љубената или со самата помисла на личноста, кога правите големи работи во име на љубовта и кога не ви пречат сите негови/нејзини маани"? Нешто во тој стил? Ако тоа значи вистинска љубов тогаш многу е извесно дека таквата љубов постои.
Но! Дали вистинската љубов, "по дефиниција" трае за цел живот? Ако не, тогаш би ја сметале за вистинска љубовта што ги има горенаведените "симптоми", а трае ограничено долго? Тоа значи дека некои од нас сакаат вистински и по неколку пати?
Vidi, ne moze SITE maani da ne ti smetaat. Toa e nevozmozno. Ako ne ti smetaat ne se maani..
I aj kazi od koga postoi definicija za ljubov?? Spored tebe e edno, spored mene drugo, spored nekoj tret treto, i taka na tamu..
Vistinski ednas se saka, se drugoto e uveruvanje na samite sebe deka sakame vistinski.
 
Член од
2 септември 2007
Мислења
2.155
Поени од реакции
176
Vidi, ne moze SITE maani da ne ti smetaat. Toa e nevozmozno. Ako ne ti smetaat ne se maani..
I aj kazi od koga postoi definicija za ljubov?? Spored tebe e edno, spored mene drugo, spored nekoj tret treto, i taka na tamu..
Vistinski ednas se saka, se drugoto e uveruvanje na samite sebe deka sakame vistinski.
Добро, спомнав "отприлика" и "нешто во тој стил". Значи не ми беше поентата да вадам дефиниции за што е љубов, туку ми беше нејасно што претставува зборот "вистинска" и сакав да прашам дали предмет на дискусија е тоа што јас го сметам за вистинска љубов, или "вистинска" има некое друго, пошироко значење, и ми беше нејасно дали вистинската љубов подразбира вечна љубов.
А тоа дека еднаш вистински се сака, не знам баш... А не знаеш ни ти. Од каде знаеш што ќе ти се случи следно во животот? А пред да сакаш вистински, си знаел дека ќе ти се случи тоа? Епа, не. Нормално. А само еднаш ќе сакаш вистиски ако се уверуваш себе дека тоа е така! Можеш да сакаш и повеќе пати, без да мислиш дали тоа е вистинско или не. Без да се уверуваш себе во работи што однапред си ги утврдил. Тоа едноставно се чувствува.
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Добро, спомнав "отприлика" и "нешто во тој стил". Значи не ми беше поентата да вадам дефиниции за што е љубов, туку ми беше нејасно што претставува зборот "вистинска" и сакав да прашам дали предмет на дискусија е тоа што јас го сметам за вистинска љубов, или "вистинска" има некое друго, пошироко значење, и ми беше нејасно дали вистинската љубов подразбира вечна љубов.
А тоа дека еднаш вистински се сака, не знам баш... А не знаеш ни ти. Од каде знаеш што ќе ти се случи следно во животот? А пред да сакаш вистински, си знаел дека ќе ти се случи тоа? Епа, не. Нормално. А само еднаш ќе сакаш вистиски ако се уверуваш себе дека тоа е така! Можеш да сакаш и повеќе пати, без да мислиш дали тоа е вистинско или не. Без да се уверуваш себе во работи што однапред си ги утврдил. Тоа едноставно се чувствува.
Eve ke ti kazam kako znam deka sakam vistinski. Za nikoja druga porano ne sum bil podgotven da go dadam i zivotot, ako mi recat deka taka taa ke bide srekjna. Ne znam sto ke se sluci vo zivotot, ne ni sakam da znam, ni da pretpostavuvam. I da.. Vo ljubovta mnogu raboti ne se jasni, zatoa sto ljubovta e cuvstvo, a ne predmet ili ne znam sto (ova go znaes). A cuvstvata ne se opisuvaat so zborovi, pa da mozis na nekoj da mu objasnis. Treba sam da dozivee..
Poz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom