Вистината за ЕУ која се премолчува

Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Доколку сум во право, вредноста на мојот одговор ќе биде поголема така да не ти кажувам :cenzura:
:pos: од кај и да се нешто утки ти се информациите до сега.

Плус вака поинтересни дебати ќе имаме.
Мене ми се интересни колку шах победа против бебе. Ептен изи вин, нема ни лезет.[DOUBLEPOST=1510315640][/DOUBLEPOST]
Извозот на Германија во Британија е помалку од 7%. Преку 50% од извозот на Британија отпаѓа на ЕУ.

Еве ти како човек што верува на бројки и факти ками ми што мислиш што ќе се случи ако утре таму кај што УК извезува 50% од своите производи, се воведат контроли, тарифи и давачки?

Британија многу многу повеќе зависи од ЕУ во секој економски аспект отколку обратното.
Британија зависи нешто како 55% на ЕУ.
Додека ЕУ зависи 4% на Британија.
Математиката е многу едноставна.
Добро со Брексит е дека Британците многу летаа, да видат колку е саат малку.
 
B

Bafra

Гостин
Извозот на Германија во Британија е помалку од 7%. Преку 50% од извозот на Британија отпаѓа на ЕУ.

Еве ти како човек што верува на бројки и факти ками ми што мислиш што ќе се случи ако утре таму кај што УК извезува 50% од своите производи, се воведат контроли, тарифи и давачки?.
А ЕУ од каде ќе увезува тогаш ако не од УК ?
Ако и воведе тарифи и давачки а НЕМА од каде да увезува или поевтино што мислиш на чиј товар ќе падне се тоа?

Најголем поединечен пазар на Германска автоиндустрија е УК. Сметаш ќе дозволат да го изгубат тој пазар и што после би се случило со Германија.
Затоа ти кажувам ОБОСТРАНО гледај ги работите, тоа што ти го кажуваш го може само САД да диригира, зашто ако нејќеш морков има стап. Во случајов УК има и појак стап па затоа ЕУ може само да ги заплашува другите со УК, а не дека ќе нешто реално ќе преземе против УК ;)
:pos: од кај и да се нешто утки ти се информациите до сега.


Мене ми се интересни колку шах победа против бебе. Ептен изи вин, нема ни лезет.
Видовме колку изи вин ти беа со Хилари :P. Многу ти е големо егото, камо среќа и расудувањето правопропорционално да ти беше.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Видовме колку изи вин ти беа со Хилари :P. Многу ти е големо егото, камо среќа и расудувањето правопропорционално да ти беше.
Па се што очекував од идиотот Трамп се оствари, сега фаќам сеири на тие ко тебе што успеа да ги излаже.. ќе бил :pos: анти елитите :pos: милијардерот .. :pos:
 
B

Bafra

Гостин
Па се што очекував од идиотот Трамп се оствари, сега фаќам сеири на тие ко тебе што успеа да ги излаже.. ќе бил :pos: анти елитите :pos: милијардерот .. :pos:
Кхм кхм тоа анти елити на друг обрати се.... јас зборев чисто од економски аспекти, затоа немој сега и да лажеш ;) .
А ти викаше Хилари ќе победела 100% и дека богаташите ќе го кркале а пази тие богаташи ја спонзорираа... зар се толку глупи да спонзорираат некој што ќе им ебе мајката. Хилари = Јункерче . Среќа САД ја фрлија у заборав, а ЕУ :popce:

Идиот не идиот, берзата во Америка е во постојан раст, невработеноста постојано се намалува, а доколку успее да убеди конгресот да НАМАЛИ данок од 35% на 20% што е многу тешко за сега, најверојатно ќе чекаат за 2019 да биде е тогаш ќе ја видиш економијата на САД како расте ненормално. И нормално се што лета нагоре треба и надоле ама за тоа рано е
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.210
Поени од реакции
35.779
А ЕУ од каде ќе увезува тогаш ако не од УК ?
Ако и воведе тарифи и давачки а НЕМА од каде да увезува или поевтино што мислиш на чиј товар ќе падне се тоа?

Најголем поединечен пазар на Германска автоиндустрија е УК. Сметаш ќе дозволат да го изгубат тој пазар и што после би се случило со Германија.
Затоа ти кажувам ОБОСТРАНО гледај ги работите, тоа што ти го кажуваш го може само САД да диригира, зашто ако нејќеш морков има стап. Во случајов УК има и појак стап па затоа ЕУ може само да ги заплашува другите со УК, а не дека ќе нешто реално ќе преземе против УК ;)


Видовме колку изи вин ти беа со Хилари :P. Многу ти е големо егото, камо среќа и расудувањето правопропорционално да ти беше.
Во моментов УК имала поголем стап оти број еден извозник на авто индустријата на Германија била УК. Друже не заебавај :D

Извозот на целата УК во ЕУ е преку 50%. Свесен ли си колку сериозна зависност е тоа од еден пазар. Преку 4 милиони работни места во УК директно зависат од извоз во ЕУ. Којзнае уште колку индиректно. Само за 10% да се намали тој извоз, ќе значи илјадници изгубени работни места.

Ако Британија држи стап, ЕУ има во рацете балистички проектил.
 
B

Bafra

Гостин
Во моментов УК имала поголем стап оти број еден извозник на авто индустријата на Германија била УК. Друже не заебавај :D

Извозот на целата УК во ЕУ е преку 50%. Свесен ли си колку сериозна зависност е тоа од еден пазар. Преку 4 милиони работни места во УК директно зависат од извоз во ЕУ. Којзнае уште колку индиректно. Само за 10% да се намали тој извоз, ќе значи илјадници изгубени работни места.

Ако Британија држи стап, ЕУ има во рацете балистички проектил.
o_O

Јас под стап подразбирам ВОЕНА МОЌ, а ти што подразбираш тоа е друго.
Да беше Грција во прашање, ќе ја пердашеа како сакаат. УК е во прашање ;)

Јас сум свесен, ама ти НЕ ми одговори ШТО СО ЕУ, од каде ќе увезува ... од Јапонија од Македонија ... цена, квалитет, технологија нели се тоа треба да земеш во предвид пред да одговориш
 
B

Bafra

Гостин
Како ретко? Jaс го гледав распадот на СССР. И пред тоа ги гледав состоjбите како произведувавме нискоквалитетни простотии, како кадарните стоеа позади а некадарните раководеа. Западот вложуваше пари пошо комунистичката власт можеше да остави народот без леб како чаушеско например но да врати се до послединот долар. Романиjа беше таква мизериjа што имаше по 4 часа телевизиjа на ден но немаше никаков долг.

Инаку ЕУ има проблеми.Тоа е видно и од авион.Например зошто 510 милиони народ ке зависи од некоj надворешен како САД во сферата на одбраната? Па во ЕУ се Франциjа, Германиjа, Италиja држави што како се обединети никоj ништо не им може на технолошко ниво.Буквално за 2-3 години може да има нуклеарен потенциал и ракети колку и САД.САД се само околу 300 милиони народ. РусиJа е окулу 140 милиони.

Проблемот на ЕУ се бирократиjата и тоа што секоJ тегли накаj него.Со два збора и демократиjата не е наjдобриот систем пошо и хитлер доJде преку демократски избори на власт. Но нема нешто подобро измислено за сега.Така и ЕУ. Има си дефекти ама нема подобро измислено.
P.s.Некаков модератор нешто не му се допагjа кога бугарин пишува каJ вас. BGкоментатор акаунтот ми беше баниран. Не знам сега комунjар ли претерува, дпмнеповца ли се крие или е некоjа шумадинска свинJа какви каJ вас инаку и под 1% од населението во медиумите се не помалку од 20-30%. Некоj никако не сака бугари и македонци нормално да комуницират. Така да ЕУ не е реалниот проблем за вас туку еве овие отпади што мора сами да си ги средите.
Па ако Навредуваш или збориш политички и национални работи ТРЕБА да те банираат. :D

Проблемот е што НЕМА демократија а не дека сме демократија ;)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.290
Поени од реакции
29.767
СССР пропадна од економски причини.
Да, исто како што убиен со нож, е убиен со нож.

Но кој го држел ножот - е тоа е веќе нешто друго. :coffee:


:pos::pos:

Добар добар, не губиш време, уште сега почна да збориш Русија е виновна.
Исто и за САД изборите виновни.... абе како тоа Русија толку моќна а кутрите немаат ни патишта низ земјата, народот утепан итн итн
Нели ти рекоа дека „се информираат“ од mass media, што очекуваше дека ќе ти каже? ;)


Видовме колку изи вин ти беа со Хилари :P. Многу ти е големо егото, камо среќа и расудувањето правопропорционално да ти беше.
Кај ти признава бе, таквите се отпорни на реалност (барем додека реалноста не ги тресне по празните глави). Попрво еден куп гомна ќе ги изеде и ќе те убедува колку се вкусни.
 
B

Bafra

Гостин
Инаку овоj Фарадж исчезна од политичката сцена. Го нема сега никаков.А jас паметам што беше Британиjа во 80 тите. Но ЕУ не е Jугославиjа. Секоj може да излезе слободно.[DOUBLEPOST=1510320050][/DOUBLEPOST]
Мешаш баби и жаби. Или теориjа на конспирациjата ти е омилена материja.Демек да се збори со тебе има ист смисол како и со бетонски столб:)
Како бе секој може да излезе слободно..... Го СЛУШАШЕ видеото .....
Берлускони почна да биде АНТИ ЕУ го сменија дури и затвор, во Грција исто го смениле,
Португалија НЕ им дозволија на власта да бидат победниците.

Уште појасно дека ЕУ ќе се распадне е дека БУГАРИЈА влезе во сојузот. А знаеме Бугарија во кој сојуз и да влезе, тој сојуз се распаѓа. :lolzz:
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Е излегува ли Британиjа? Да гледаш Jункер да jа прати JНА да брани братството и единството со тенк во рака?
П.с. Е вие откако не сте бугари влеговте во само еден соjуз Jугославиjа и тоJ се распадна:) Уште еден доказ дека сте Бугари:)))))))))
Мислиш откако туркофонските бугарски племиња го попримија јазикот и писмото на јужните Словени а религијата од Византија? Или од Македонската Византиска Династија и Василиј Втори - Бугароубиец?
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
слични jазици = ИСТ народ.
Не ти звучи ова малку наивно?
Германија и Австрија се ист народ?
Сите нордиски земји се ист народ?
Сите англофонски земји од цел свет се ист народ?
Среќа што немам учено од бугарски учебници по историја...
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Пред да разбереш дека сум бугарин многу мои мисленJа ти се допагjа
Грешка, пред да почнеш да збориш глупости за "ист народ".

Оди во Даблин во бар и кажи им на Ирците дека се ист народ со Британците, дека "зборувале ист јазик".
Да видиш што ќе те снајде..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom