Високо платени професии без високо образование

Член од
15 мај 2016
Мислења
133
Поени од реакции
51
Имаше еден наш дечко ми се чини Даниел се викаше,кој работеше на платформа.
Нешто спортист беше и имав читано некаде за него. Пишуваше како што работи како е задоволен итн итн.
Најубаво пребарајте на гоогле и сигурно ќе ви испадне.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.612
Поени од реакции
4.589
ima dve smeni.denska i nokjna po 12 saati
06-18h i 18-06h
vo UK sector rabotis 21 den,spies tamu na platforma 3 nedeli
posle imas 21den doma ili kaj sakas.i taka e celo vreme 3 nedeli so 3 nedeli.
ako si preku agencija(pocetnici) togas si platen samo za denovite koga si na platforma.
ako si so direkten dogovor so platformata,togas imas godishna plata,koja e podelena na ednakvi 12 dela.sekoj mesec zimas ista plata,nezavisno kolku dena ti se fatile rabotni vo toj mesec.
pocetnik e 'roustabout' i fakja okolu 2000funti posle danok
inzinjeri ne znam tocno,ali ne se pod 5000£ mesecno.
kolku za sporedba. vrabotenite vo BEG imaat 4000evra plata za kalncelarija vo skopje.
dedo mi ubavo vikase'od rabota nikoj ne se zbogatil'
Фала ти што си волен да го споделиш ова со нас, сакав да те прашувам за оние митови или вистини... за колку е ногу опасно, колку се пре платени работници и сл. за и црно на бело да си имаме на темава што и како е директно од човек што го живее тоа ама голем дел од тоа веке го напиша. Друго битно што сакам да те прашам зошто толкави разлики во платите а се работи за истата работа горе доле ? Во УК секторот 2000 фунти а во Дакота 8000 долари плата ?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.097
Ako e daniel tockarot,on rabotese NDT i ne bese vrzan za platforma.nego nekogas gi prakjaa na platformi za da napravat NDT ispituvanje
Dakota mozda e pogolema platata bidejki nemaat odmor kako nie,nie rabotime pola pola.
Vo dakota bidejki e kopno,pretpostavuvam deka rabotat full time .
Bska,jenkite uste koristat "spinning chain" od toa se gubat prsti.vo uk sector toa go nema vekje 20 godini.
Sea najnovite platformi,sve e avtomatizirano.sedis na fotelja so dva joystick-a i sve toa sto bilo teska fizicka rabota,sea go pravat robotizirani "pipe handlers" i avtomatski "tongs"
 
Член од
7 март 2009
Мислења
961
Поени од реакции
607
Едино ако им го закачил некој шеик од позади...
Да,и мене така ми изгледа,ама има и друга варијанта,да си некој ценет стручњак и да работиш како менаџер или градежен инспектор на некој мега-проект,е тогаш можеби ќе заработиш такви пари[DOUBLEPOST=1479189371][/DOUBLEPOST]Посредник за вадење на бугарски пасоши...Оваа ти е моментално еден од најисплатливите домашни-бизниси,под услов да можеш да возиш во никое време(почнуваш околу 2 сабајле) па се докај 17 часот попладне! Услов е да имаш минимум 8-мо одделение,улична школа под обавезно,да си ачик-дете(да можеш да зборуваш со секакви профили на луѓе) и комбе или моноволумен со 7-седишта! Има да се намлатиш пари,немате појма која пара се врти во овој бизнис-сива економија(никој не издава фискални)хехе,и не ми е јасно зошто државава наша не ги оданочува овие посредници,абе луѓево немаат ниту фирма регистрирано,некои од нив немаат ниту дебитна во банка,а во овој бизнис се врти огромна пара...Моменталната цена е околу 500 евра,од почеток па се до готов пасош ,тука спаѓаат и 3-те еднодневни ескурзии до Софија.Работев за еден таков посредник,типот имаше 200-250 евра чисти од секој апликант(зависи колкаво мито даваше на бугарите месечно),а башка 2 години унапред е покриен со апликанти,а ги има стотина...250 евра по 500 апликанти=125.000 евра!!! И после ќе ги видите како возат скапи џипови,купуваат цели куќи и викендици на море...
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.163
Поени од реакции
869
Фала ти што си волен да го споделиш ова со нас, сакав да те прашувам за оние митови или вистини... за колку е ногу опасно, колку се пре платени работници и сл. за и црно на бело да си имаме на темава што и како е директно од човек што го живее тоа ама голем дел од тоа веке го напиша. Друго битно што сакам да те прашам зошто толкави разлики во платите а се работи за истата работа горе доле ? Во УК секторот 2000 фунти а во Дакота 8000 долари плата ?
На платформите се бараат ,механичари,кран оператори,кувари,чистачи.Панамска фирма заедно со Шел имаат платформа во Ангола на Светa Хелена кон Тринидад.Таму се работит 3 недели 6 се одмарат.Најдобро се платени нуркачите земаат 80 000 илјади евра месечно.Работа се барат преку Шел.
Од Норвешкиот град Ставангер према Шкотска имат платформа и таму кран оператори имаат по 110 евра сатница и се работит од 7-19.Чистачи земаат по 60-70 евра сатница и се работит по 12 саати на ден и две недели работиш две си слободен.
Еден од чаушите што запослуват во Норвешката платформа имат добри контакти и во Романската платформа ама за таму немам појма колку се платени.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.612
Поени од реакции
4.589
На платформите се бараат ,механичари,кран оператори,кувари,чистачи.Панамска фирма заедно со Шел имаат платформа во Ангола на Светa Хелена кон Тринидад.Таму се работит 3 недели 6 се одмарат.Најдобро се платени нуркачите земаат 80 000 илјади евра месечно.Работа се барат преку Шел.
Од Норвешкиот град Ставангер према Шкотска имат платформа и таму кран оператори имаат по 110 евра сатница и се работит од 7-19.Чистачи земаат по 60-70 евра сатница и се работит по 12 саати на ден и две недели работиш две си слободен.
Еден од чаушите што запослуват во Норвешката платформа имат добри контакти и во Романската платформа ама за таму немам појма колку се платени.
Фала ти, некаде прочитав дека околу Грција платформите биле најслабо платени 3000 долари месечно ама сигурно тоа зависи од компанија до компанија неможе да се гарантира, за нуркачиве информацијава е интересна насекаде се зборува дека подводните заварувачи зимаат и до 10 илјади плата...

Иначе дали може да се работи и повеке од 3 недели или било кој даден рок ? И дали може групно да се отиде пр. договор за целото семејство 3, 4 луѓе ? Би бил благодарен и на одговор од другите што ја следат темава.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.163
Поени од реакции
869
Фала ти, некаде прочитав дека околу Грција платформите биле најслабо платени 3000 долари месечно ама сигурно тоа зависи од компанија до компанија неможе да се гарантира, за нуркачиве информацијава е интересна насекаде се зборува дека подводните заварувачи зимаат и до 10 илјади плата...

Иначе дали може да се работи и повеке од 3 недели или било кој даден рок ? И дали може групно да се отиде пр. договор за целото семејство 3, 4 луѓе ? Би бил благодарен и на одговор од другите што ја следат темава.
-во Ангола 3 недели работиш и мислам 6 недели си слободен.На пример за Кран оператор се барат со 10 год искуство и плата 30 000 евра за тие 9 недели.За почеток е најдобро чистењето или ако си кувар.Можиш три недели да работиш 6 си одиш дома.
Договорите се прават на 1 година ,врските авионски се преку Јоханесбург.
Во Норвешка не можиш да работиш затоа што бараат само тие шо знаат Шведски и Норвешки.(имат алтернатива ако почниш да работиш во Романија за помали пари и се покажиш како NUMBER 1 и можиш да се префрлиш таму затоа што Johan шо е главен во Норвешката имат соработка со Романската.
Норвежаните бараат многу работи ,искуство во све,плус да ги одиш нивните курсеви за безбеднос кои коштаат 3000 евра за 4 дена,а имат и други .
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.612
Поени од реакции
4.589
-во Ангола 3 недели работиш и мислам 6 недели си слободен.На пример за Кран оператор се барат со 10 год искуство и плата 30 000 евра за тие 9 недели.За почеток е најдобро чистењето или ако си кувар.Можиш три недели да работиш 6 си одиш дома.
Договорите се прават на 1 година ,врските авионски се преку Јоханесбург.
Во Норвешка не можиш да работиш затоа што бараат само тие шо знаат Шведски и Норвешки.(имат алтернатива ако почниш да работиш во Романија за помали пари и се покажиш како NUMBER 1 и можиш да се префрлиш таму затоа што Johan шо е главен во Норвешката имат соработка со Романската.
Норвежаните бараат многу работи ,искуство во све,плус да ги одиш нивните курсеви за безбеднос кои коштаат 3000 евра за 4 дена,а имат и други .
Благодарам :) (y)
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.163
Поени од реакции
869
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.612
Поени од реакции
4.589
Другари може ли да се најде некоја рецензија за нафтената индустрија и за рударството во однос на работниците ?! Каде највеке е застапена професијата, каде се колку платени, каде се најплатени, каде потешко каде полесно се наоѓа работа, што се треба да се има од документација за да се работи и сл. Ви благодарам однапред.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.163
Поени од реакции
869
Другари може ли да се најде некоја рецензија за нафтената индустрија и за рударството во однос на работниците ?! Каде највеке е застапена професијата, каде се колку платени, каде се најплатени, каде потешко каде полесно се наоѓа работа, што се треба да се има од документација за да се работи и сл. Ви благодарам однапред.
За рударство имат во Норвешка во СВАЛБАРД и плата имаат над 5000 илјади евра на рака и тоа било најизолираното место .
Не можам да се сетам сега која мак фирма имаше соработка во рударство со шведскиот град Кируна.
Leonard Nilsen og sønner AS ова фирма ја имат логистиката надвор и полесна работа.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.612
Поени од реакции
4.589
За рударство имат во Норвешка во СВАЛБАРД и плата имаат над 5000 илјади евра на рака и тоа било најизолираното место .
Не можам да се сетам сега која мак фирма имаше соработка во рударство со шведскиот град Кируна.
Leonard Nilsen og sønner AS ова фирма ја имат логистиката надвор и полесна работа.
Дане работиш лично со посредништво ?
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.163
Поени од реакции
869
Дане работиш лично со посредништво ?
Нажалост не ,зато шо бев премногу поштен и никогаш не помислив на тоа, ги имав сите контакти насекаде,понекогаш помислувам да почнам ама ...[DOUBLEPOST=1483038031][/DOUBLEPOST]
Нажалост не ,зато шо бев премногу поштен и никогаш не помислив на тоа, ги имав сите контакти насекаде,понекогаш помислувам да почнам ама ...
Дали имаш друг пасош освен македонски ?
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.612
Поени од реакции
4.589
:) Среќна нова на сите во темава и надвор од неа.[DOUBLEPOST=1483236063][/DOUBLEPOST]
Нажалост не ,зато шо бев премногу поштен и никогаш не помислив на тоа, ги имав сите контакти насекаде,понекогаш помислувам да почнам ама ...[DOUBLEPOST=1483038031][/DOUBLEPOST]

Дали имаш друг пасош освен македонски ?
Немам, само македонски имам. А ваков тип работа за брзо ке ми биде потребна и повеке од потребна, неопходна...
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.163
Поени од реакции
869
:) Среќна нова на сите во темава и надвор од неа.[DOUBLEPOST=1483236063][/DOUBLEPOST]
Немам, само македонски имам. А ваков тип работа за брзо ке ми биде потребна и повеке од потребна, неопходна...
ПП
 

Kajgana Shop

На врв Bottom