Високо платени професии без високо образование

Член од
24 мај 2014
Мислења
4.636
Поени од реакции
4.621
Предмалку разбрав од човек што беше таму он за друга работа ама битна е инфирмацијата, Нафтените работници во Северна Дакота зимале 35 долари на час и 350 дневница грубо земено околу 8500к и повеке долари месечни, нафтените работници таму биле најбогатите луѓе во регионот.

Знаеле ли некој какви се условите за работа во Дакота во смисла тешко или лесно се допира до работа, дали може со работна виза, кои компании се, престојот и храната дали ги гарантираат ?!
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
748
Предмалку разбрав од човек што беше таму он за друга работа ама битна е инфирмацијата, Нафтените работници во Северна Дакота зимале 35 долари на час и 350 дневница грубо земено околу 8500к и повеке долари месечни, нафтените работници таму биле најбогатите луѓе во регионот.

Знаеле ли некој какви се условите за работа во Дакота во смисла тешко или лесно се допира до работа, дали може со работна виза, кои компании се, престојот и храната дали ги гарантираат ?!
Нафтени работници се високо платени. Уште повисоко оние што работат на нафтени платформи во северните мориња. Но 1. тешка физичка работа. 2. ептен канцерогена.
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.299
Поени од реакции
20.787
Работа на нафтена платформа е најлуксузен начин да добиеш рак. Уствари те плаќаат скапо само поради последиците.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.268
Поени од реакции
14.732
Работа на нафтена платформа е најлуксузен начин да добиеш рак. Уствари те плаќаат скапо само поради последиците.
Пушење цигари е полуксузна, плаќаш за да добиеш
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.636
Поени од реакции
4.621
Нафтени работници се високо платени. Уште повисоко оние што работат на нафтени платформи во северните мориња. Но 1. тешка физичка работа. 2. ептен канцерогена.
И во Јужна Африка биле екстра платени, За С. Мориња сум чул али за платите нивни не ако знаеш нешто околу тоа пиши. Иначе зошто канцерогена ?[DOUBLEPOST=1477347991][/DOUBLEPOST]
Работа на нафтена платформа е најлуксузен начин да добиеш рак. Уствари те плаќаат скапо само поради последиците.
Незнам од каде ви е ова ама сепак невикам не... Пошто спомнавте веке канцери ми текна еден интересен момент, во Јапонија пред неколку години кога се распарчи нуклеарна централа никој таму несмееше да штрапне и даваа на пр. 50к долари за тој што ке сака да го облечат во таква опрема со камери и други уреди на него за да снимат и проценат каква е состојбата внатре, 50к само од едно влегување. Имало пријавени луѓе а експертите тврделе дека покрај целата заштита 100% добиваш канцер, тоа го имало и во договорот и обично се пријавувале многу болни, болни од неизлечиви работи, зависници и сл. Семејството ке трие раце ама оди па жртвуј се на тој начин.
 
Последно уредено:
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.299
Поени од реакции
20.787
Не сум сигурен точно од што , али има ваљда некои испарувања од нафтата. Значи ова зборувам за платформа во сред море. Луѓето шо работат на таква платформа зимај у предвид дека живеат таму. Имаат соби и таму спијат , јадат , и работат преку денот на самата платформа. За 1 договор од 6 месеци си идаа побогати и за 35-40 илјади евра.
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
4.983
Поени од реакции
6.268
И во Јужна Африка биле екстра платени, За С. Мориња сум чул али за платите нивни не ако знаеш нешто околу тоа пиши. Иначе зошто канцерогена ?
Околу $60к за физички работник за влезна позиција на годишно ниво со почетен договор од 6 месеци. Гарантирана ти е 12 часовна работа на ден+ по потреба може и малку повеќе. Работата е генерално физички интензивна и потребна е добра телесна кондиција. Ризикот за појава на телесни повреди е постојан поради видот на дејноста, башка што те "освежува" морски ветер.

Надзорниците (најмалку 5 годишно искуство) земаат $100+k годишно.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.097
Работа на нафтена платформа е најлуксузен начин да добиеш рак. Уствари те плаќаат скапо само поради последиците.
sho ve interesira za naftena platforma?
i ne, ne e kancerogena. posebno ne vo severno more, kade sto nekogas radi HSE regulativi, 2 saati se spremas za rabota od 15minuti. na vremeto bila najopasna dur jenkite bile tuka 60ti 70ti
posle toa,posebno posle piper alfa incidentot, imas tolku mnogu pravila,sto za da zagines treba da si retardiran ili da sakas da se samoubies i namerno da krsis pravila.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.636
Поени од реакции
4.621
sho ve interesira za naftena platforma?
i ne, ne e kancerogena. posebno ne vo severno more, kade sto nekogas radi HSE regulativi, 2 saati se spremas za rabota od 15minuti. na vremeto bila najopasna dur jenkite bile tuka 60ti 70ti
posle toa,posebno posle piper alfa incidentot, imas tolku mnogu pravila,sto za da zagines treba da si retardiran ili da sakas da se samoubies i namerno da krsis pravila.
Ианс си работел на платформа ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.268
Поени од реакции
14.732
Lans
seuste rabotam,vekje 8 godini and counting
Колку е платен саат на обичен работник, а колку е за инженер?
Дали има строго по 8 часа работа или излегуваат и повеќе?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.097
ima dve smeni.denska i nokjna po 12 saati
06-18h i 18-06h
vo UK sector rabotis 21 den,spies tamu na platforma 3 nedeli
posle imas 21den doma ili kaj sakas.i taka e celo vreme 3 nedeli so 3 nedeli.
ako si preku agencija(pocetnici) togas si platen samo za denovite koga si na platforma.
ako si so direkten dogovor so platformata,togas imas godishna plata,koja e podelena na ednakvi 12 dela.sekoj mesec zimas ista plata,nezavisno kolku dena ti se fatile rabotni vo toj mesec.
pocetnik e 'roustabout' i fakja okolu 2000funti posle danok
inzinjeri ne znam tocno,ali ne se pod 5000£ mesecno.
kolku za sporedba. vrabotenite vo BEG imaat 4000evra plata za kalncelarija vo skopje.
dedo mi ubavo vikase'od rabota nikoj ne se zbogatil'
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.268
Поени од реакции
14.732
ima dve smeni.denska i nokjna po 12 saati
06-18h i 18-06h
vo UK sector rabotis 21 den,spies tamu na platforma 3 nedeli
posle imas 21den doma ili kaj sakas.i taka e celo vreme 3 nedeli so 3 nedeli.
ako si preku agencija(pocetnici) togas si platen samo za denovite koga si na platforma.
ako si so direkten dogovor so platformata,togas imas godishna plata,koja e podelena na ednakvi 12 dela.sekoj mesec zimas ista plata,nezavisno kolku dena ti se fatile rabotni vo toj mesec.
pocetnik e 'roustabout' i fakja okolu 2000funti posle danok
inzinjeri ne znam tocno,ali ne se pod 5000£ mesecno.
kolku za sporedba. vrabotenite vo BEG imaat 4000evra plata za kalncelarija vo skopje.
dedo mi ubavo vikase'od rabota nikoj ne se zbogatil'
А дали може да ги продолжиш тие 21 ден за уште 21 ден без пауза?
Ова за БЕГ прв пат го слушам, од каде е информацијава?
Ај пиши ми во порака линк од компанијава ако не ти е проблем.
Ти благодарам :)
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.097
po zakon mozes da rabotis max 21den.so dispensation letter mozes da rabotis +7.total 28 vo eden trip
povekje od 28den ne smees vo UK sector,nikoj nema da ti dozvoli.
agencijata so koja jas pocnav se vika GOSS-FOSS
goss e za rabotnici nadvor,foss e za ketering crew(vnatre)
za BEG procitav negde nivni izvestaj za isplateni plati i broj na vraboteni
 

Kajgana Shop

На врв Bottom