Високо платени професии без високо образование

Член од
7 март 2009
Мислења
976
Поени од реакции
623
Od iskustvo da e kazuvas ;)
Не,јас не сум шофер ама познавам жени на шофери кои се прцаат со други(штета што јас не сум меѓу дупачите,хаха)....Шала на страна,ама млада жена се остава ли по 3-4 месеци дома сама? Нормално дека после одредено веме ќи текне да се испрца со некој
Автоматски споено мислење:

ima dve smeni.denska i nokjna po 12 saati
06-18h i 18-06h
vo UK sector rabotis 21 den,spies tamu na platforma 3 nedeli
posle imas 21den doma ili kaj sakas.i taka e celo vreme 3 nedeli so 3 nedeli.
ako si preku agencija(pocetnici) togas si platen samo za denovite koga si na platforma.
ako si so direkten dogovor so platformata,togas imas godishna plata,koja e podelena na ednakvi 12 dela.sekoj mesec zimas ista plata,nezavisno kolku dena ti se fatile rabotni vo toj mesec.
pocetnik e 'roustabout' i fakja okolu 2000funti posle danok
inzinjeri ne znam tocno,ali ne se pod 5000£ mesecno.
kolku za sporedba. vrabotenite vo BEG imaat 4000evra plata za kalncelarija vo skopje.
dedo mi ubavo vikase'od rabota nikoj ne se zbogatil'
Тие во BEG што си ги спомнал,нели ти личи на класично перење пари? 4000 евра ми изгледа како голема сума на пари за во Скопје
 
Последно уредено:
Член од
10 август 2013
Мислења
507
Поени од реакции
826
Во Украина има мераклијки за без пари што се онадат, ја викаш и ти доаѓа у камион, инаку за шоферите омилена дестинација, кој скитал натака не застанал а да не се омрси... :D
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.123
Поени од реакции
9.637
Во Украина има мераклијки за без пари што се онадат, ја викаш и ти доаѓа у камион, инаку за шоферите омилена дестинација, кој скитал натака не застанал а да не се омрси... :D
Мораш да го објасниш ова подобро.
Зашто баш тие ќе се рокаат со камионџии за без пари кога можат да се рокаат со било кој?
На толку мажи во Украина, они ќе го чекаат камионџијата мрсен од Берово со Сканијата од 93та кој ако тргнал од МК према тие држави, не се избањал асално 2-3 дена!?
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.557
Поени од реакции
3.129
Иначе назад на темата ... бербери во Германија. :cuc::cuc: Млад дечко шо го познавам 25 год, сириец, вози Порше. Вика батко стрижам минимум по 35-40 глави дневно, 12-13 евра од глава. Заедно со другар ја држат берберницата, парче прават.
samo sto dobra zarabotka uspeva edino ako zatajuvas danok, no vo toj biznis toa ne e problem bidejki pretezno se plaka vo cash i slabo gi kontroliraat deka se mali ribi. zaradi toa vo pogolemite gradovi na sekoj cekor vrie od takvi berberi so poteklo do turcija i nekoi arapski drzavi. nula losa sovest koga e vo prasanje zatajuvanje danok i partal pravat, dali kako berber, gazda na trafika ili preku prodazba na ishrana. se na se germanija e top za takvi biznisi so kup crni pari, samo potrebna e zelba da se izbegava plakanje danok i davacki, inace tesko odat biznisite bidejki ako rabotis cisto ne ostanuva mnogu.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
6.836
Поени од реакции
5.822
samo sto dobra zarabotka uspeva edino ako zatajuvas danok, no vo toj biznis toa ne e problem bidejki pretezno se plaka vo cash i slabo gi kontroliraat deka se mali ribi. zaradi toa vo pogolemite gradovi na sekoj cekor vrie od takvi berberi so poteklo do turcija i nekoi arapski drzavi. nula losa sovest koga e vo prasanje zatajuvanje danok i partal pravat, dali kako berber, gazda na trafika ili preku prodazba na ishrana. se na se germanija e top za takvi biznisi so kup crni pari, samo potrebna e zelba da se izbegava plakanje danok i davacki, inace tesko odat biznisite bidejki ako rabotis cisto ne ostanuva mnogu.
Стандард у секоја држава е тоа, ниеден муслиман не е лојален кон државата што му пружила шанса, секад работат кај што имаат пристап до кеш да избегнат плаќање даноци а први се за бесплатно школство, здравство, социјално итн
што се однесува на темата малку потешко без оброзование до јака плата, можеби во рударството или во некои изолирани местаSent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.557
Поени од реакции
3.129
Стандард у секоја држава е тоа, ниеден муслиман не е лојален кон државата што му пружила шанса, секад работат кај што имаат пристап до кеш да избегнат плаќање даноци а први се за бесплатно школство, здравство, социјално итн
што се однесува на темата малку потешко без оброзование до јака плата, можеби во рударството или во некои изолирани местаSent from my iPhone using Tapatalk
duri i do takvi raboti tesko se stignuva bez vrski ako nemas obrazovanie. za germanija konkretno se sto e legalno dobro plateno ne e dostapno bez visoko obrazovanie ili vrski. vo avtoindutrijata na primer ima prilicno golemi pari i bez obrazovanie, kaj komprabotenje nedeli/praznici se dobiva i mnogu povise, nekoi meseci i nad 4.000 neto + dodatni plati za bozik i odmor, no vo takvi kompanii bez vrski ne e mozno da se vlezi, najcesto vo fabrikite na tie firmi rabotat turci bidejki tie vlegle uste pred 50 godini i so tek na vremeto gi piknale nivnite deca i vnuci.

malku povise od prosek bez obrazovanie moze da se zaraboti vo gastronomija ili kako vozac ako ne se raboti skros legalno, potocno so mala prijava i dodatno plakanje na raka, ama taka pa malku se uplaka za penzija za vo momentot da imas plata od 2.000-4.000 neto mesecno (sekako nad 2.500 nema da gi dobies so standardano rabotno vreme).
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.971
Поени од реакции
7.122
Таканаречените бушој во Австралија.Не ти трба некое образование потребна е издржливост и ринтање во услови за живот малку подобри од Марс!Плата накај 7000 долари.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.557
Поени од реакции
3.129
duri i do takvi raboti tesko se stignuva bez vrski ako nemas obrazovanie. za germanija konkretno se sto e legalno dobro plateno ne e dostapno bez visoko obrazovanie ili vrski. vo avtoindutrijata na primer ima prilicno golemi pari i bez obrazovanie, kaj komprabotenje nedeli/praznici se dobiva i mnogu povise, nekoi meseci i nad 4.000 neto + dodatni plati za bozik i odmor, no vo takvi kompanii bez vrski ne e mozno da se vlezi, najcesto vo fabrikite na tie firmi rabotat turci bidejki tie vlegle uste pred 50 godini i so tek na vremeto gi piknale nivnite deca i vnuci.

malku povise od prosek bez obrazovanie moze da se zaraboti vo gastronomija ili kako vozac ako ne se raboti skros legalno, potocno so mala prijava i dodatno plakanje na raka, ama taka pa malku se uplaka za penzija za vo momentot da imas plata od 2.000-4.000 neto mesecno (sekako nad 2.500 nema da gi dobies so standardano rabotno vreme).
odposle primetiv deka eden del falese: sakav da kazam kaj kompaniite kako audi, BMW, mercedes i volkswagen se dobivaat barem 2.800 neto i toa bez visoko obrazovanie.

Таканаречените бушој во Австралија.Не ти трба некое образование потребна е издржливост и ринтање во услови за живот малку подобри од Марс!Плата накај 7000 долари.
problemot so avstralija e sto bez obrazovanie ili brak tesko se dobiva rabotna dozvola, inace tamu finansiski e mnogu podobro vo sporedba so germanija i skoro site drugi evropski drzavi. vo germanija sega dobro e sto preku gastronimijata za nekolku godini moze da se stekne neogranicen prestoj, pa posle moze da se bara podobra rabota.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
976
Поени од реакции
623
Стандард у секоја држава е тоа, ниеден муслиман не е лојален кон државата што му пружила шанса, секад работат кај што имаат пристап до кеш да избегнат плаќање даноци а први се за бесплатно школство, здравство, социјално итн
што се однесува на темата малку потешко без оброзование до јака плата, можеби во рударството или во некои изолирани местаSent from my iPhone using Tapatalk
Циганска работа што да правиш....Ми доаѓаат дома неколку циганки просат пари,им давам јадење(овошје) и вадам новчаникот да им дадам по 10-20 ден. и една од циганките ми вели аааа,не таа малата пара,.500-ката ќе ја дадеш,даааа,таааа....Хаха,ми стана чудно и веднаш ми текна дека овие глумат бе мамата нивна расипана,500 ден. да и дадам!? Па што мисли таа,дека јас парите ги берам на дрво?!? Слично е и во Германија,ќе ги примат како азиланти и наместо да и се одолжат на таа држава тие ќе затајуваат данок,ќе работат на црно,ќе крадат и слични девијантни појави
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.557
Поени од реакции
3.129
Слично е и во Германија,ќе ги примат како азиланти и наместо да и се одолжат на таа држава тие ќе затајуваат данок,ќе работат на црно,ќе крадат и слични девијантни појави
ne se toa samo azilanti, najcesto se ljuge koi se podolgo vreme vo germanija. iskreno mozam da gi razberam bidejki sistemot vo germanija se povise se zblizuva do amerikanskiot. ima mnogu ljuge koi rabotat tesko za mali plati so koi ne mozat pristojno da ziveat, a pobogatite so lesnotija stanuvaat se pobogati i imaat mnogu finti legalno da izbegnat danoci i davacki. rezultat na toa e toa sto pogore go opisav. porano takvo nesto se slucuvase poretko bidejki i so poslabo platena rabota mozese finansiski da se napreduva, sega za mnogu ljuge opciite se do penzija da rmbaat za kikiriki i posle kako penzioneri da nemaat ni za kirija da platat ili da go dupat sistemot i da imaat finansiski kolku tolku pristoen zivot.

politikata bi mozela toa da go smeni, no ne sakaat. mesto da gi smenat zakonite i da stvorat sistem vo koj i tie se poslaba rabota imaat solidni primanja tie odat na toa da nosat evtina rabotna snaga od drugi drzavi. problemot e sto i tie posle nekoja godina nema da bidat spremni da rabotat za tie pari, pa posle pak ke nosat novi itn.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
976
Поени од реакции
623
ne se toa samo azilanti, najcesto se ljuge koi se podolgo vreme vo germanija. iskreno mozam da gi razberam bidejki sistemot vo germanija se povise se zblizuva do amerikanskiot. ima mnogu ljuge koi rabotat tesko za mali plati so koi ne mozat pristojno da ziveat, a pobogatite so lesnotija stanuvaat se pobogati i imaat mnogu finti legalno da izbegnat danoci i davacki. rezultat na toa e toa sto pogore go opisav. porano takvo nesto se slucuvase poretko bidejki i so poslabo platena rabota mozese finansiski da se napreduva, sega za mnogu ljuge opciite se do penzija da rmbaat za kikiriki i posle kako penzioneri da nemaat ni za kirija da platat ili da go dupat sistemot i da imaat finansiski kolku tolku pristoen zivot.

politikata bi mozela toa da go smeni, no ne sakaat. mesto da gi smenat zakonite i da stvorat sistem vo koj i tie se poslaba rabota imaat solidni primanja tie odat na toa da nosat evtina rabotna snaga od drugi drzavi. problemot e sto i tie posle nekoja godina nema da bidat spremni da rabotat za tie pari, pa posle pak ke nosat novi itn.
Бившиот мој шеф од работа ми збореше дека бил во Германија 1986 и ми вели не сум видел поубава и посредена земја,потоа бил и 1996 па го кажа истото ам вели сега приметив и мулати,азијати има,и во 2006 беше ми вели тоа веќе не е истата земја како во 1986,замисли сега да иде во 2020,хаха
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.322
Поени од реакции
3.553
да се вратиме на насловот на темава, не знам за кај нас ама на страна - tattoo artist е полн погодок.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.268
Поени од реакции
14.732
да се вратиме на насловот на темава, не знам за кај нас ама на страна - tattoo artist е полн погодок.
Ова е одлично платено, ама мислам дека не се учи ако немаш дарба за цртање и креативна жичка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom