Високи цени на нафтените деривати - протест!

  • Креатор на темата CekiS
  • Време на започнување
Член од
20 октомври 2011
Мислења
14
Поени од реакции
2
Sto mislite da izlezeme na protest za visokite ceni na naftenite derivati?
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Ај на протест за маслото шо поскапе !

Кола не мора да возиш ама мора да јадеш .... бирајте приоритети луѓе ;)
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Смоките скокнаа за 1 денар . ПРОТЕСТ !!

Туку наместо да користеме нафта , зашо не се фокусираме на користење на алтернативни извори на енергија ?

Сеа ми текна зашо .. оти огромна пара се врте у нафтата ...
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.470
Он-топик:
Мислам дека за цената на нафтените деривати не влиjае владата туку тие цени ги диктираат од надвор.
Лошо мислиш, скоро пола од цената на дериватите оди за државата (владата).

Не знам зошто би требало да има посебен протест, јас протестирам секој ден против овие цени (а и се' повеќе луѓе што ги знам се приклучуваат во последно време).
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Добра инициатива, но нема да ти се оствари во Македонија. Пробај во другите држави каде нема македонци.
 
D

D_NazGUL

Гостин
Ништо не можеме да направиме во врска со тоа. Можеби со тежок притисок ќе издејствуваме намалување за 3-5 денари и толку. Се додека по школите се учи дека нафтата е фосилно гориво - ништо од тој муабет - шпекулантите ќе ја рипаат цената колку сакаат и кога сакаат.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Од почетокот на седумдесетите години, односно од првата нафтна криза, се вели дека нафтата и дериватите се скапи.
Ако е нешто скапо, природно е да се замени со друго поефтино. Тоа не е битно направено, што значи дека и алтернативните енергии се со исти цени.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
ја дечки одма чим ги рипнаа горивата, отидов и си купив точак. Сеа сум помалце нервозен у сообраќај, побрзо завршувам работа и не се замарам со цена на горива. Колата си ја користам коа морам и пошо времето е убаво, тоа е ретко. И не мора да ми верувате ама најчесто релациите што ги поминував со кола, сега со точак ги поминувам за само 3-5 минути поспоро(нема семафори, нема гужви, сообраќајки). :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom