Вили, самовили...

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
gerard напиша:
...а приказната од Скопје со девојките што се возеле во такси па после тоа истата вечер го виделе таксистот во весник и дека бил умрен извесно време.

Вакви муабети има многу ама мислам дека немаат врска со вили и самовили. Вилата не е дух на некој/а умрен/а

Додека во случаевите што ги набројуваме се работи за мртви души :shock:
Се наежив побогу :shock: :roll:
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
44
divine напиша:
Иначе хуманоид, кај наоѓаш такви работи за читање? Ако не ми кажуваш пастирај уште! :wink:


Вакви записи има на интернет многу. Но не и за верувањата во Македонија. Проблемот е што нема и многу тешко се наоѓа за македонската митологија од овој вид, скоро и да не постојат. Затоа и го отворив топикот, за да може да се подсоберат на едно место.

Имам разговарано со постарите луѓе низ Македонија, некои раскажувања од втора или трета рака...Старите се главниот извор.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Јас многу ќе имам верувај
Наскоро..
 

PANKERKA

ANTISOCIAL BITCH
Член од
6 август 2005
Мислења
259
Поени од реакции
6
koga sme veke kaj vilite....

epa vo edno makedonsko selo(ne e bitno koe)kade sto ima planina,mi imaat kazano deka vo planinata imalo samovili ili vili....pojma neam dali postoi razlika...i sea....mi kazaa ednas deka navecer ako slusnes nekoja cudna,neslusnata muzika....BEGAJ...toa bila samovilska muzika koja bila mnogu ubava i ako si ostanel da ja slusas....ke te odnese viorot...ova mi go ima kazano licnost koja ja slusnala ovaa muzika i ja sprastila odma.Jas licno ne veruvam mnogu vo tipkive(samovilite),a interesno mi e da slusam vakvi prikazni...pa ke ve zamolam,prodolzete....
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
koga sme veke kaj vilite....

PANKERKA напиша:
epa vo edno makedonsko selo(ne e bitno koe)kade sto ima planina,mi imaat kazano deka vo planinata imalo samovili ili vili....pojma neam dali postoi razlika...i sea....mi kazaa ednas deka navecer ako slusnes nekoja cudna,neslusnata muzika....BEGAJ...toa bila samovilska muzika koja bila mnogu ubava i ako si ostanel da ja slusas....ke te odnese viorot...ova mi go ima kazano licnost koja ja slusnala ovaa muzika i ja sprastila odma.Jas licno ne veruvam mnogu vo tipkive(samovilite),a interesno mi e da slusam vakvi prikazni...pa ke ve zamolam,prodolzete....
А музиката да не се слуша само откако ке свртиш една шибица???
 

PANKERKA

ANTISOCIAL BITCH
Член од
6 август 2005
Мислења
259
Поени од реакции
6
dik!!

e sea stvarno ne te svativ,daj bidi pojasen,so vmesa muzika vo ovoa?
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Панкерка, детево е на опојни средства не му замарај ... иначе ако нешто кажуваш кажи од каде што и како. Не дека така ќе има доказ дека е вистинита приказната ама малце од малце поверодостојна за читање ќе е :)
Бич ми текна една смешка на муабетот за Св. Еразмо што ти кажував па ќе подзабегам од темава да ти ја кажам ... одевме Охрид пред некој ден, и баш кај црквата пред нас еден тип вози со 2 на саат. Ние онака се мислиме што му е уствари и Еко вика нешто вакво, добро бе и мене ме фаќа параноја од местово, ама па овој претера!
Се одзедовме од смеење цел пат :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
divine скоро пред 2-3 недели доаѓа бев Охрид, ама бевме сместени кај едно другарче таму, а секој дневно одевме Струга дека Струга имаме другарки и со нив ова она... и баш и касно на вечер се враќавме за Охрид со кола, па таму кај Св. Еразмо ништо не се дешаваше, а башка и ја појма немав дека се случувале собраќајки и такви ствари... сега дознав... :lol:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
А ти мислиш дека тоа се секојдневни настани за плакнење очи? :lol: :lol: :lol: Зашто едноставно не ти е мило дека не си видел такво нешто или недај боже да си доживеал? Ман, премногу биле, затоа верувам дека има нешто, и да не се самовили можеби е нешто као проколнато место што исто би се вклопило во мистерииве :P
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
tuka samo za losi vili i samovili zboruvate....hmmmm...jas viljenjacite vilite i samovilite gi obozavam....ama nikoj ne kaza barem edna dobra i vesela prikazna za vilite i samovilite...kako dobrata vila koja mu pomagashe na pinokio pr. ...ne me zemajte zdravo za gotovo...dobro vo nashata mitologija i samo vo los kontekst se spomenuvaat...jas citam i veruvam vo drugi raboti okolu taa tema i gi sakam....iskreno...a vo takvi strasni prikakski ne veruvam...nemozam da vi pushtam edna viljenjacka muzika koja ja simnav od nekoj sajt pred mnogu vreme...ve zaspiva za dve min posebno ako ste umorni do koska i so osmev na liceto ke si stanete na sabajle...neshto e kako ovie uspivankite za malive deca :icon_lol: i na mobilnoit imam isto taka slicna muzika koja e stavena na najdragite luge moi koi mi se javuvaat....dajte neshto poveselo za vilite...nema samo loshi...tie se prekrasni...:icon_lol:
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Што е најинтересно толкиеновите вили/самовили/елфови се многу слични на претставата на самовили во македонија. Високи стројни жени со долга обично плава коса и прекрасни очи, облечени обично во бело (одовде верувањето дека тие биле мртви невести). Исто така тие имаат и моќ над природните сили и живеат во шумите. Во смоларе, струмичко, после селото има круг од камења, а под него 4 метри подалеку има еден огромен камен во форма на совршена коцка, го викаат Самовилскиот Камен. Што е најинтересно кога врне дожд, после дождот никнат печурки само во празниот простор околу камењата, па така образуваат круг.
 
S

Sasha

Гостин
Jas sum slusala od baba mi deka samovilite se tri ubavi devojki koi sekogas se nasmeani i peat pesni,no ne mozes da gi vidis sekogas,ako jadat i ako im zgaznes vo jadenjeto tie mozat i da te prokolnat!
 
E

`EsCaPe`

Гостин
Epa sea u vrska so ova samovili mi ima kazano edna slucka majka mi..ama deka stvarno loso e..ne treba da zboruvam jas..no eve aj..Se zboruvalo vo seloto kade sto ziveela majka mi porano deka imalo nekoe drvo ( ne znam tocno kakvo )..i deka tuka ziveele samovili ,i sea ako neso se frla gjubre okolu drvoto , se kinelo listovi , granki i sl. samovilive navodno se lutele mnogu..ama majka mi ne veruvala vo toa i si shetala eden den i skinala granka od drvoto..i sea , koga baba mi videla deka majka mi skinala granka od toa drvo mnogu se nalutila i i kazuvala kako demek ne smeela da kine zatoa sto sega samovilite ke se nalutat , a koga se luti neso se odmazduvale na lugeto.Majka mi ja cuvala grankata kako ukras izvesno vreme , no doshlo den koga ja frlila.I sea si rekla.." sho bilo tolku strasno sea so tie samovili , odmazduvanje ova ona , nema nisto strasno "..i samo izvesen period posle toa ..na mojot brat ( koj sega e pocinat ) , mu dijagnosticirale teshka bolest koja bila pricinata za negovata smrt...sea dali toa bilo slucajnost ili ne ..ne znam..:nesum:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom