Видете зошто бугарите немаат своја историја, па ја крадат нашата

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Нема никакво "вреѓање".
Да си малку писмен ќе разлисташе по темиве и во рок од 5 минути ќе најдеше одговор на поставената ѓоа "дилема" што сакаш да ја наметнеш тука.
Јас Македонци не навредувам, ти ако се чувствуваш "навреден" изгледа не ќе да си Македонец.
болдот : се чувстувам навредено затоа што ми рече дека ми се исушил мозокот којшто и така сум го немал незнам како има тоа врска со мојата етничка припадност

а иначе развивте теорија на заговор мајкому си прашав само не е дека немаат аргументи бугариве да немаа аргументи немаше да има дискусија на темава уопште па си прашувам најнормална работа незнам зошто се возбудивте толку нити ви противречев нити ништо ...
 
Член од
24 декември 2009
Мислења
312
Поени од реакции
18
Никаде не е назначено дека станува збор за Темата.
Ако прочиташ внимателно изворите на овој напад на Константин VI (што Каран избриша и додаде некое од 7 век на Констанс II), ќе разбереш дека станува збор за темата, бидејќи во претходните и следните информации авторот зборува за напад на Бугарија, а при напади на Склавиниите од Македонија не станува збор за напад на Бугарија т.е. се врши на територијата на Византија т.е. во нивните теми.
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
болдот : се чувстувам навредено затоа што ми рече дека ми се исушил мозокот којшто и така сум го немал незнам како има тоа врска со мојата етничка припадност

а иначе развивте теорија на заговор мајкому си прашав само не е дека немаат аргументи бугариве да немаа аргументи немаше да има дискусија на темава уопште па си прашувам најнормална работа незнам зошто се возбудивте толку нити ви противречев нити ништо ...

Од Модераторот:
Нема гајле, ќе ти дадат групно (гушкање) Бугариве.

Без офтопици повеќе.
Види јас знам да бидам мошне груб овде, тоа е апсолутно точно.
Што да правам ама имам краток фитиљ за луѓе како тебе што нашава историја и ченувањето и постирањето овде си го сфаќаат како заебанција.
Твојата етничка припадност е само твоја и ти треба да си ја кажеш. Коментарот за "исушен мозок" е пред се за последиците од користење дрога meth, а во однос на муабетов е ако си имаш некакви дилеми околу твојата етничка припадност и си ја одредуваш од "сознанија" добиени од некое болгарче што ти везело гоблени за наводната македонска општа љубов и доброволно регрутирање во нивната војска во балканските и ПСВ тогаш само можам да се повторам, со една исправка = за тебе нема бојазност од "сушење на остатокот од мозокот" од користење дроги, зашто ако е точна мојава предходна констатција ти не си ни имал мозок.

Во дискусија каде се збори за нивните ѓоа дилеми за средните векови и чиј е јазикот што тие денеска го користат, ти туку-така улетуваш со едно "прашање", ко демек паднат од марс, чисто да си прашаш нели..?!?
Ај бе жити метот оди шмркни нешто и не го дрви овде ко навиено, не те бива.

Твоиве љубимци да имаа "аргументи" немаше да се обидуваат да ги постираат глупостиве секои 2-3 месеца откако за истите на други теми биле затнати и нивни сопствени сонародници си го признале тоа што им го кажуваме овде за јазикот.
Затоа одмори малку со ѓоа "наивната спонтаност" на твоите "дилеми"...

Ако прочиташ внимателно изворите на овој напад на Константин VI (што Каран избриша и додаде некое од 7 век на Констанс II), ќе разбереш дека станува збор за темата, бидејќи во претходните и следните информации авторот зборува за напад на Бугарија, а при напади на Склавиниите од Македонија не станува збор за напад на Бугарија т.е. се врши на територијата на Византија т.е. во нивните теми.
Неписмено и слепо човече,

1. За датата на формирањето на византиската тема "Македонија" испадна дека ЛАЖЕШ!
И тоа според твој извор!

2. За инсинуацијата дека "Склавиниите" се наоѓале во таа византиска тема "Македонија" која е всушност во јужна Тракија пак ЛАЖЕШ!
За ова ќе ти се смеат деца од основно училиште, а не луѓе со докторски титули и основно познавање од историјата на Балканот во средните векови.

3. Самиот се дозакопа со "Склавиниите" зашто и јас и Братот и каран ти покажавме и докажавме дека тие постоеле ПРЕД на Балканот и во Европа да стапнат твоите турко-монголски болгарчиња.

4. Научи се веќе еднаш кој е јазикот на Бугарите = Бугарски Јазик во средните векови:

Накратко за ТУРКСКИТЕ Јазици

Класификација и Миграција на ТУРКСКИТЕ Јазици
 
Член од
24 декември 2009
Мислења
312
Поени од реакции
18
Ајде кажи по колку букви имале во почетокот на 10 век глаголицата и кирилицата?
Како може (старо) бугарски да биде прогласен за еинствен јазик на државата кога тогаш никој не го нарекувал тој јазик бугарски?? Само словенски.
глаголица 41, кирилица 44

Лесно - тоа е официјалниот јазик на Бугарија и на ниедна друга држава во тоа врме. Значи може да се нарече е бугарски.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
глаголица 41, кирилица 44

Лесно - тоа е официјалниот јазик на Бугарија и на ниедна друга држава во тоа врме. Значи може да се нарече е бугарски.

На кои Бугари во 10 и 11 век бил официјален бугарски јазик? :pos:
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Кога кажуваш бугари мислиш на турките?
Баш на тие мисли, пустото, ама не смее да каже. :D:D

А вистината е неумолива.

http://books.google.com/books?id=uJ-7yFXRpiYC&pg=PA38&dq=bulgar language chuvash&hl=bg&ei=iiruTaH9BoaSOsjouZII&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=3&ved=0CDUQ6AEwAjgK#v=onepage&q=bulgar language chuvash&f=false

И потоа можеме да очекуваме јово-наново глупирање дека терминот "сите во Бугарија" = Бугари.:pos:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Се пресмеав, не можам на раат кафе да испијам сабајлево. :)
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Кога кажуваш Бугари, мислам на Бугарите.
Мислам на Бугарите кои се стари Бугари, кои се Словени, кои се со Туркски произход, кои се Прото-Бугари, кои се Славјано-Бугари, кои се Ново-Бугари.... ?!?!?!?

Доста е зафрканција веќе (да не се трудев да бидам пристоен поради син ми кој е член на форумов, ќе ти кажев друг израз наместо “зафрканција“).

Станавте досадни.

Во недостаток на солидна аргументација (доволна е и здраворазумската) само го вртите истиот па истиот муабет и не нудите ништо ново - барем да биде позабавно...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Лесно - тоа е официјалниот јазик на Бугарија и на ниедна друга држава во тоа врме. Значи може да се нарече е бугарски.
Колку што Христијанството може да се нарече „бугарска религија“ толку и писмово може да се нарече „бугарско“.

Ниту едното, ниту другово сте го немали претходно.
 
Член од
16 декември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
реших да се регистрирам штото този в'прос не ми дава мира кои са македоните и как те са се хомогенизирали като народ в медиевистиката нема македони има б'лгари от там насетне се говори за б'лгари в македонија поне 10 века
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
vado: добродојде на kajgana.

На овој форум се пишува на Македонски јазик или на англиски. Доколку не знаеш македонски, биди љубезен употреби Google Translate.

Што се однесува до суштинскиот дел на твојот пост, Македонци постојат континуирано од антиката до денес - вклучувајќи го и средновековниот период. Има повеќе извори кои укажуваат на тоа: Барските анали, Константин VII Профирогенит, Јован Камениот, Ефрем и многу други.

Значи, нема дилема дека Македонците постојат во средновековниот период.

За да има квалитетна дискусија, информирај се малку пред да постираш иако, сигурен сум, ќе бидеш додатно информиран од форумците тука.

Темата се претвори во: зошто Бугарија ја присвојува македонската историја.:)

Во рамките на таа тема, аргументот на Бугарите е дека демек немало Македонци (што со сигурност знаеме дека е шарена лага, бидејќи историски извори постојат, само треба иститте да се читаат), па затоа продолжуваме да ја обработуваме темата пошироко.

.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom