Вештачка мајчина утроба

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.530
Поени од реакции
20.647
Како ја прикажа жената со постов, ко единствена функција да е расплодувањето. После фрли ја, не ти треба.
Ne e tocno ova, kakvo frlanje. Ami posle koj ke gotvi, peri, pegla,cisti, rasfakja niz kukji i taka. Za klecanje ajde i ke se najdi nesto, ali za ova ostanatoto.
Znaci frlanje nikako :mad:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.339
Поени од реакции
34.080
А ние жените шо сакаме потомство, кој не прашува нас што трпиме.
Како ја прикажа жената со постов, ко единствена функција да е расплодувањето. После фрли ја, не ти треба.
Јас не ги споменувам луѓето кои влегуваат во врски/бракови и го прават тоа од љубов, туку за еден тон парови кои склучија бракови само и само затоа што бидна бременост, и седат во брак само и само поради децата.

Еден куп мажи влегуваат во бракови само поради потомство, и трпат особи кои реално не би ги трпеле ни 5 минути. Ако досега немале избор, со ова ќе може да си играат како сакаат.
Да не правиме муабет што имаш огромен процент кои куќата би ја дале бакшиш само за машко дете.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.907
Поени од реакции
12.393
Јас не ги споменувам луѓето кои влегуваат во врски/бракови и го прават тоа од љубов, туку за еден тон парови кои склучија бракови само и само затоа што бидна бременост, и седат во брак само и само поради децата.

Еден куп мажи влегуваат во бракови само поради потомство, и трпат особи кои реално не би ги трпеле ни 5 минути. Ако досега немале избор, со ова ќе може да си играат како сакаат.
Да не правиме муабет што имаш огромен процент кои куќата би ја дале бакшиш само за машко дете.
Тоа е балкански менталитет, да не мешаме баби и жаби. Кај нас се влегува и останува во брак поради децата, а уствари потајно е поради тоа шо ќе рече комшијата.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
Не треба никако да го игнорираме напредокот на технологијата и науката, но тенка е линијата помеѓу употребата и злоупотребата на науката и технологијата.

1. Има жени кои не може да имаат деца, па ова на некој начин може да им биде шанса за остварување на најдлабоките тајни (иако, јас лично би дала предност на можноста за посвојување дечиња).

2. Ова би било надеж за предвремено родените бебенца.

3. Абортусот веќе не би имал смисла. Жената ќе си ја задржи власта над сопственото тело, но не и над животот на плодот.

4. Што со емоциите кои фетусот не ги добива додека е во утробата на мајката? Каков иден возрасен човек би добиле?

5. Веројатно би била достапна само за одреден број луѓе кои дебело ќе платат за тоа, така да, дали природната бременост ќе биде знак на сиромаштија?

6. Оваа технологија ќе има огромен потенцијал да ги контролира жените.
Што се промени кај жените, па мажите не ги сакаат повеќе? :D
Под еден и два, така ќе се продава новата технологија: немоќните добиваат шанса. Од точка три надоле се причините зошто и како феминистките ќе гледаат да го утепаат напредувањето на новата технологија. Феминистките се најгласни кога ќе им се спомне абортусот. Особено точка 6 за нив е најнеприфатлива: некој друг да ги контролира жените?! Ау како молам?! После неколкудецениска борба за доминација сега некој друг да ги контролира?!
Штом ќе може да се нарача бебе од мени, кариеристките без разлика на бојата на кожата ќе почнат да чуваат дома огромни плавооки викинзи, ќе биде крај на разлика меѓу расите, сите ќе чуваат дома бели деца.
Автоматски споено мислење:

Уште една измишљотина за која жените мажите пак се криви. :rolleyes:

Тие што нејќат деца, нема ни да ги раѓаат, ни да ги посвојуваат, ни да ги бираат со какви очи да бидат во вакви експерименти.

Не, криви ви се оние кои виделе профит во сето ова, плус за какви се не други цели може да го искористат истото, далеку позаебани од тоа дека некоја ќе си ја задржеле фигурата.

Ама, знаеш, жените ... пошто нејќат деца да раѓаат, да им дадеме на кутрите некоја подобра опција. :D
Дури и смеа ме фаќа.
А гледам досега се скршивте од раѓање деца, секоја колку толку индустријализирана земја бележи пад на наталитетот. За смеа е.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.907
Поени од реакции
12.393
А гледам досега се скршивте од раѓање деца, секоја колку толку индустријализирана земја бележи пад на наталитетот. За смеа е.
Шо е за смеа? Шо во индустријализираните земји жените донекаде ги имаат истите права ко мажите па сакаат и тие да уживаат во животот ко мажите во последните 50 години? Или шо има жени шо не сакаат деца и не осеќаат притисок од општеството дека мора да се има дете по секоја цена? Шо има жени шо ги исполнуваат други работи освен мајчинство?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.721
Поени од реакции
28.769
,,,za vakvi raboti ima poseben termin,,,tuka mu nemesto,,,
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
Шо е за смеа? Шо во индустријализираните земји жените донекаде ги имаат истите права
Донекаде?! Истите права?! Кога ќе треба да се бира директор барате “исти“ права, кога се запослува во Комунална Хигиена, рудник за јаглен, нафтена бушотина е тогаш сте тихи јагниња. :kezec::icon_mrgr: тогаш ќутите за “еднаква застапеност“ и “родова еднаквост“. Мобилизација кога ќе има, кого прескачаат а кого го собираат од улица па право кланица? Вас еднаквите ве регрутираат?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.339
Поени од реакции
34.080
Тоа е балкански менталитет, да не мешаме баби и жаби. Кај нас се влегува и останува во брак поради децата, а уствари потајно е поради тоа шо ќе рече комшијата.
Може во помалите места, умре тоа со комшијата, и таму веќе не знаат ни кој им е комшија.

Поарно да седат така отколку да ги оставаат како овие овде, сите се со по неколку бракови и посеано деца кај стигнале, оди направи една анкета како поминале/поминуваат децата.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
697
Поени од реакции
362
4. Што со емоциите кои фетусот не ги добива додека е во утробата на мајката? Каков иден возрасен човек би добиле?
Кои емоции па и "генетика" му се потребни да ги наследи само лошо би наследил...пра дедо рак на плуќа,пра баба проблеми до срце, дедо дијабетичар,баба деменција, тато депресивен,мама анксиозна ?
Ако го ранат све како треба за време на бременост и му "стимулираат" нешто како задоволство, среќа и тој тоа може да го прими и осети win-win би дошло, секако никој родител па ни мајка не може да изгледа дете како тие вештачки утроби
ПС. На кратко, само лошо може да наследи...
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
2.996
Поени од реакции
10.162
Кои емоции па и "генетика" му се потребни да ги наследи само лошо би наследил...пра дедо рак на плуќа,пра баба проблеми до срце, дедо дијабетичар,баба деменција, тато депресивен,мама анксиозна ?
Ако го ранат све како треба за време на бременост и му "стимулираат" нешто како задоволство, среќа и тој тоа може да го прими и осети win-win би дошло, секако никој родител па ни мајка не може да изгледа дете како тие вештачки утроби
ПС. На кратко, само лошо може да наследи...
На пример: бебето реагира на срцевите отчукувања на мајката, на гласот од мајката, храната што ја јаде мајката, емоциите што ги чувствува, звуците од околината итн. Тоа е најсилната врска која се создава меѓу мајката и плодот во тие девет месеци.
И не е само емотивна врска, туку и биолошката.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
697
Поени од реакции
362
Тоа ми беше муабетот тоа се недостатоците на мајката... Мајката општо а и за време на бременост не може да има префектна исхрана, емоции и слично... затоа реков ако може вештачката утроба да иземитира перфектни (емоции,звуци,чувства) и ги обезбеди сите потребни нутриенти win win e...чоек како чоек не може да биде перфектен...па ни мајката во време на бременост....додека машината не може да направи грешка....ми ја свати поентата?
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
2.996
Поени од реакции
10.162
Тоа ми беше муабетот тоа се недостатоците на мајката... Мајката општо а и за време на бременост не може да има префектна исхрана, емоции и слично... затоа реков ако може вештачката утроба да иземитира перфектни (емоции,звуци,чувства) и ги обезбеди сите потребни нутриенти win win e...чоек како чоек не може да биде перфектен...па ни мајката во време на бременост....додека машината не може да направи грешка....ми ја свати поентата?
Тебе ти се допаѓа идејата да живееш во свет во кој сите се совршени?!

Колку само би било досадно. Апсурдна ми е помислата да се изолираат маните од доблестите кај човек, неубавото од убавото, негативни од позитивни карактеристики, затоа што сите тие подеднакво придонесуваат за тоа што си ти како човек и те прават уникатен. На крајот од денот сите сме ние само човечки суштества.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.412
Поени од реакции
8.080
Тебе ти се допаѓа идејата да живееш во свет во кој сите се совршени?!

Колку само би било досадно. Апсурдна ми е помислата да се изолираат маните од доблестите кај човек, неубавото од убавото, негативни од позитивни карактеристики, затоа што сите тие подеднакво придонесуваат за тоа што си ти како човек и те прават уникатен. На крајот од денот сите сме ние само човечки суштества.
Точно, ама има по некад катастрофални карактеристики и тие не се дел од изборот, земи пример синдромите.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.986
Тебе ти се допаѓа идејата да живееш во свет во кој сите се совршени?!
Кремче, зар не може таа синергија, тие хемиски реакции, вештачки да се рекреираат? Може. Проблемот лежи во тоа што овие проигрувања со природата лесно можат да преминат во многу опасна крајност.
Точно, ама има по некад катастрофални карактеристики и тие не се дел од изборот, земи пример синдромите.
Генетските аномалии на плодот се дел од нас, дел од човековата природа, можеби ќе може да ги намалат, но теоретски е невозможно да се анулираат во целост. Синдромите се само мала секвенца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom