Вештачка мајчина утроба

Член од
13 април 2021
Мислења
3.201
Поени од реакции
10.719
Тоа го пишав и погоре, еден од најбитните асови на жената беше можноста за продолжување на генетската линија на мажот, и во последните неколку илјади години ја има користено доста паметно (се имаат водено еден куп војни, кавги/тепачки/расправии, се склучуваа милиони бракови со забременување и тн.).

Голем дел од мажите нема да сакаат, ќе одат на варијантата да го гледаат детето сами, и ќе менуваат партнерки по други параметри, и уште побитно - без долгорочни обврски.


Да, ќе си дадат, без разлика што бременоста е тешка, го променува целото женско тело, постои ризик и за фатален исход, но сепак беше еден од асовите кои и помагаа при контрола на мажот, суштество кое е далеку посилно физички, далеку помалку емотивно, но сепак со правилна манипулација од тигар станува маче ;)

Како беше онаа поговорката, „мажот е глава на семејството, ама жената врат“, епа со ова главата ќе може да „функционира“ и без врат (во поглед на продолжување на потомството).

Мажите сме телиња кога станува збор за психолошки игри и полесно може да сме манипулирани, НО, кога осетиме моќ сме далеку побрутални од вас, погледни само што се случува во војните и ќе ти стане јасно. Дури и по штета на детето голем дел од нас се способни да одат со глава во ѕид, и нема да покажат слабост пред жена, ете побарај колку жени останале сами и продолжиле да се грижат за детето, а колку мажи решиле да дигнат раце од нив.

Не навлегувам во етичкиот/моралниот/религиозниот дел на ова, чисто од гледна точка на маж кој е поголем феминист и од многу жени, мој совет е да се борите против ова, затоа што ќе ви помогне да се спасите од тешкотиите на бременоста, но ќе ви земе многу повеќе.
Затоа и реков дека ми делува страшно. Се објективизира природата, се објективизира жената. Човекот станува машина. Ако луѓето можат да си ги "дизајнираат" своите бебиња според нивните каприци и фантазии, тогаш каде останува задоволството да го гледате развојот на вашето дете, како тоа би изгледало, чии особини би можело да ги има и сл?

Не ја сфаќам потребата од бебиња роботи, кога има толку многу дечиња на пренаселената планета кои може да бидат посвоени и имаат потреба од семејство. Ја би работела на тоа како да го направиме посвојувањето да биде подостпано и побезбедно.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Штркот го носи бебето. Буквално. :sick:
Де де многу културна, но и тебе ти е јасно дека одговорот се однесуваше само на подолниот дел, т.е. жените се трудиме да ги задржиме поради хемијата во мозокот што ни се случува, а не дека ради децата
дали мажите ќе сакаат да ги задржат жените
Ако беше поради децата, многу малку секс ќе имаше во светот, воопшто (ни маркетинг)

Nemoj vaka so amaterizmi, se znae zosto. Radi drugite zeni :toe:.
Јасно ми е, ама тоа очекував женско да го напише, а не ти :P
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.373
Не, Владе, јас апсолутно поддржувам напредок на технологија и медицина, но ова е веќе лудост и малку се граничи со себичност. Освен што би можел да се увиди некаков „дефект“ кај бебето, не гледам никаква друга позитивна страна. Тој што искусил, знае кој магичен процес е бременоста и кои емоции се јавуваат. Ова само би ги оневозможило жените да го доживеат тоа. Јас имав делумно тешка бременост и тежок пораѓај. За „деформации“ на телото после сето тоа и да не зборувам... Кога некој би ми го покажал син ми и би ми кажал низ што треба да минам за да го имам, а воедно и би ми посочил што сѐ ќе почувствувам за време на тој процес, кога однапред би знаела што ме чека, би поминала низ сѐ што поминав без размислување и не би дозволила некој научник со луда идеја и глупи изговори да ми го одземе тоа чувство.
Ne be Agde, ne zboram za ova konkretno tuku taka nekoj nov pomalce feministicki stav sto zafakjas vo posledno vreme. Nesto se desava, setiv jas uste ko mi glasase za slikata so elkata, onaka nicim izazvana, pa promena na nikot i taka :D.
Nema da me zacudi i vo skoro vreme vo taa temata sto jadete vo momentot ili kako bese da postiras slika kako mezis od taa isladnskata ajkula, ater za mene so se veli ;)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Ne be Agde, ne zboram za ova konkretno tuku taka nekoj nov pomalce feministicki stav sto zafakjas vo posledno vreme. Nesto se desava, setiv jas uste ko mi glasase za slikata so elkata, onaka nicim izazvana, pa promena na nikot i taka :D.
Nema da me zacudi i vo skoro vreme vo taa temata sto jadete vo momentot ili kako bese da postiras slika kako mezis od taa isladnskata ajkula, ater za mene so se veli ;)
Ама Агда си призна дека поради синот, го закопа феминизмот.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.765
Поени од реакции
24.484
Ама Агда си призна дека поради синот, го закопа феминизмот.
Сега уште и годините да ми ги закопаат анархистичките идеи и животот ќе убие сѐ она што бев некогаш. (@Sussaro) :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.733
Поени од реакции
35.264
Затоа и реков дека ми делува страшно. Се објективизира природата, се објективизира жената. Човекот станува машина. Ако луѓето можат да си ги "дизајнираат" своите бебиња според нивните каприци и фантазии, тогаш каде останува задоволството да го гледате развојот на вашето дете, како тоа би изгледало, чии особини би можело да ги има и сл?

Не ја сфаќам потребата од бебиња роботи, кога има толку многу дечиња на пренаселената планета кои може да бидат посвоени и имаат потреба од семејство. Ја би работела на тоа како да го направиме посвојувањето да биде подостпано и побезбедно.
Наредните 10-20 години ќе бидат различни од се што сме виделе во минатото, AI веќе е на следно ниво, ете расчепкај да видиш што е Chat GPT.
За многу брзо милиони работни места нема да постојат, а како што е концепиран светот во моментов тешко дека некој ќе им бери гајлето на тие што ќе бидат афектирани, веројатно голем дел ќе се пренасочат во други индустрии, но ќе станува се потешко.

Зошто?
Немам прецизно објаснување, не сум се мачел ни да размислувам, вака од прва:
Примарна цел моќ/доминација/профит и сл.
Второ меѓучовечки односи, никогаш не научивме меѓусебно да комуницираме со взаемна почит. На секој можен чекор имаш некаква уцена/сплетки/финти за да се наштети, и затоа голем дел од луѓето кои се во позиција да развиваат/инвестираат во вакви технологии го прават тоа, без никакво размислување за последиците.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Сега уште и годините да ми ги закопаат анархистичките идеи и животот ќе убие сѐ она што бев некогаш. (@Sussaro) :D
Тоа е исправен животен процес, оти ако со годините не менуваш сфаќањата, нешто не е во ред. Затоа новата ти, ќе бидеш уште подобра.

Туку ја праша ли свекрвата како се хранеле пред млекото во прав да се појави. Ем таа со задоволство ќе ти раскаже, ем ќе се зближите, ем нешто ќе поднаучиш :P
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.934
Поени од реакции
12.437
Ова е тема на која или жените ќе си дадете шах мат, или ако сте паметни ќе бидете против со се што имате.
Единствените 2 работи со кои жената можеше да го вози секој маж беше одлуката/способноста за продолжување на неговиот генетски материјал, вагината како задоволство. За второто досега имаше поедноставни решенија, но за првото освен плаќање на сурогат што е уште поосетлива тема, немаше решение, па секој што сакал потомство мораше да наведне глава и да трпи жена.
А ние жените шо сакаме потомство, кој не прашува нас што трпиме.
Како ја прикажа жената со постов, ко единствена функција да е расплодувањето. После фрли ја, не ти треба.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.128
Поени од реакции
15.962
Уште една измишљотина за која жените пак се криви. :rolleyes:

Тие што нејќат деца, нема ни да ги раѓаат, ни да ги посвојуваат, ни да ги бираат со какви очи да бидат во вакви експерименти.

Не, криви ви се оние кои виделе профит во сето ова, плус за какви се не други цели може да го искористат истото, далеку позаебани од тоа дека некоја ќе си ја задржеле фигурата.

Ама, знаеш, жените ... пошто нејќат деца да раѓаат, да им дадеме на кутрите некоја подобра опција. :D
Дури и смеа ме фаќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom