Вештачка интелигенција (A.I.)

Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
so eden zbor kazano "Komunizam"...ehee kaj e chovekot od to

i na balkanot se proba od feuralizmot da se preskokne kapitalizmot i odi vo komunizam so socijalizmot kako predshkolska za komunizmot..kako zavrshi to covecko samo precenuvanje znaeme site..
Кај отиде и ти во политички системи..Човештвото не го сочинува само Балканот , а и заклушокот нема врска со темава...
Еволуирање изразено преку мисијата на човештвото во која нема место за политика, системи, препукувања, сомничавости, љубомора, цинизам.....Епоха во која нема место за површните и лакомислените, нешто што претставува опасност за дрчните и нељубезните, пола од човештвото ќе полуди(а веќе полудува) неможејќи да го прифатат ваквото живеење....
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
komunizmot ne e samo politicko ureduvanje..samo so toj nachin na razmisluvanje se doagja do harmonija so vnatreshnoto i gubenje na smislata za materijalno i shto e najvazno ziveenje vo sklad so prirodata kako nejzin produkt...bez religiski razliki

Кај отиде и ти во политички системи..Човештвото не го сочинува само Балканот , а и заклушокот нема врска со темава...
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
komunizmot ne e samo politicko ureduvanje..samo so toj nachin na razmisluvanje se doagja do harmonija so vnatreshnoto i gubenje na smislata za materijalno i shto e najvazno ziveenje vo sklad so prirodata kako nejzin produkt...bez religiski razliki

Да, комунизмот ги доведе на свет децата индиго, така?
Тие се оние на кој овој систем му вгради посебна интелигенција од 3 години да знаат да ракуваат со компјутери и да прават растур без никакво претходно образование?
Комунизмот ли му вгради посебен клип на овие деца да ја препознаваат бојата на аурата околу човекот?
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
zashto se tie sistemi togash napraveni, da znaat bez sopstven trud?
dali si sigurna deka mozat da ja raspoznaaat aurata na chovekot i so samoto toa da razberat povekje od 3 dimenzii (plus vremeto ako se rachuna kako cetvrta) koga samiot chovek e ogranichen na niv?

dali mozat da komuniciraat so zivotnite i okolu nivnite potrebi..

da ne sluchajno mozat i so duhovi da komuniciraat?:)
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Човекот се стреми кон тоа..
Ама факт е дека ќе се вратиме назад. Бидејќи човечката глупост е преголема.. Нема да стигнеме далеку. Џабе што има толку компјутери и како што рече некој погоре МАТРИКС филмови како слика во иднината..
Масони, Светски Комитет - дрога, оружје и пред се болести кои што од кај што излегле можат и да се вратат.. тоест ЛАБАРАТОРИЈА..
Нема да дозволат тие што не водат нас ко марионети да стигнеме далеку.. Ќе се врати светов многу поназад од што мислиме.. Нема напред.. Кога ке стигнеме блиску до некоја самопоставена цел ќе бараме уште и уште и уште. Луѓе сме.. Талкаме по нешто ново.. Тоа и ќе не уништи.. Неможе долго да идат така работите.. Кога тогаш ќе се врати светов на почеток. Ама ајд.. ЗА ПАМЕТ.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
zashto se tie sistemi togash napraveni, da znaat bez sopstven trud?
dali si sigurna deka mozat da ja raspoznaaat aurata na chovekot i so samoto toa da razberat povekje od 3 dimenzii (plus vremeto ako se rachuna kako cetvrta) koga samiot chovek e ogranichen na niv?

dali mozat da komuniciraat so zivotnite i okolu nivnite potrebi..

da ne sluchajno mozat i so duhovi da komuniciraat?:)

Еве ти пост информирај се
http://forum.kajgana.com/showthread....541#post932541
Има многу паметни луѓе кои работат на тоа, и го докажуваат....
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Многу почнавте политика да мешате. Политиката е само за перење мозок на народот. Дали знаете дека има екстремно интелигентни особи кои веќе работат на таа вештачка интелигенција и тоа никој неможе да го споре. Прашање на време е кога таа ќе излезе од контрола, а ќе излезе. Машината неможе да се политизира. Таа е еднаква за сите, тоа е и предноста на неа
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Да. Но самото тоа што човекот секогаш се стреми за повеќе, ќе дојде момент кога ќе го изгуби сето тоа што го има поради само еден погрешен чекор.. Не сме Богови.. Луѓе сме.. Колку и да се интелегентни тие ИКС особи прават грешки.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Декс точно е дека се работи на вештачка интелегенција, но како што кажа таа вештачка интелегенција е физички неподвижна, единствено што може е да го манипулира човекот, но истата таа интелегенција е зависна од телото коеш живее, а нејзиото тело во случајов се големите сервери и многу те компјутери. Знаејќи дека единственото нешто што го одржува тоа тело да функционира а со тоа и новио облика на интелегенција во него е доводот на електрична енергија. Бидејќи човекот секогаш кога прави нешто секогаш остава на секоја машина механички прекинувач кој може да се „чкрапне“ на Off, оваа новонастаната интелегенција е немоќна да го спречи чкрапнувањето на тој прекинувач бидејќи таа е физичи заробена.
А чоевкот сум сигурен дека би сакал да ја експлоатира оваа интелегенција, така да човекот при изградбата на нејзиното тело секогаш ќе прави главно и помошно копче за уклучување и исклучување.
Проблем се јавува кога таа вештачка интелегенција ќе стане физички мезависна, како што е човекот на пример.
 
Член од
4 април 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
овде може да се повикам на документарчето од FOX NEWS темата :kajg:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Мислам дека истата тематика ја начнавме овде (Вештачка интелигенција - меѓу моите први теми).. таа е темата која и Никола ја бараше на претходната страна. Имаше кратка дискусија (сепак, тогаш имаше ~1200 членови), па Бибе дојде и фрли нешто од некоја енциклопедија, и.. отиде темата во Канта :(:)

* Дали е можно да се создаде нешто како тоа опишано во воведното мислење? - Да.
* Дали е веројатно дека ќе се создаде, или веќе е во процес на создавање? - Повторно да.
* Дали човековата мисија е да создаде нова форма на живот? - Не, не сметам дека ни е "мисија".. едноставно, се работи за чаталење ("уау, создадовме атомска бомба/A.I."), кое исто како (а можеби и заедно со) еден куп други "достигнувања" најверојатно ќе не` доведе и до самиот крај.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.714
Поени од реакции
22.214
Јас се некако реверзибилно го гледам ова. Компјутерот (го земам како пример) е машина што може да му ја дадеме целата интелигенција на светот но не можете да му дадете емоции. Компјутерот не знае што е тоа страв, тага или среќа. Компјутерот не може да осети потреба да го доминира човекот и да ја превзеде моќта во своја власт од проста причина што не знае што е тоа моќ желба за доминација или да да дигне ревоуција против угнетувањето и поробувањето од човечкиот род бидејќи не постои алгоритам што може да му ги даде тие идеали.

Туку друго ми е. Во почетна фаза е поврзувањето на човековиот ум со компјутер. До сега се тестирани парализирани лица кои успеваат да отвораат мејл или да мрдаат со маус користејќи го само својот ум. Човекот и компјутерот се два различни системи од хард диск и процесор односно мозок и срце. што кога ќе се најде компатибилност како на времето што беше конверзијата од аналогност во дигиталност кај интернетот. На кој ќе му припаѓа таа моќ на манипулација?
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Мислам дека истата тематика ја начнавме овде (Вештачка интелигенција - меѓу моите први теми).. таа е темата која и Никола ја бараше на претходната страна. Имаше кратка дискусија (сепак, тогаш имаше ~1200 членови), па Бибе дојде и фрли нешто од некоја енциклопедија, и.. отиде темата во Канта :(:)
Секоја тема може да биде вратена. Споена е темава со старата, штета е добрата дискусија која се водела да биде фрлена.

Продолжете си:)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Јас се некако реверзибилно го гледам ова. Компјутерот (го земам како пример) е машина што може да му ја дадеме целата интелигенција на светот но не можете да му дадете емоции. Компјутерот не знае што е тоа страв, тага или среќа. Компјутерот не може да осети потреба да го доминира човекот и да ја превзеде моќта во своја власт од проста причина што не знае што е тоа моќ желба за доминација или да да дигне ревоуција против угнетувањето и поробувањето од човечкиот род бидејќи не постои алгоритам што може да му ги даде тие идеали.
Само да те потсетам дека пред многу илјадници години луѓето немале чувство за приватна сопственост, индијанците исто така до пред околу 500 години не знаеле а и ден денеска во некои афрички и океански племиња не го сфаќаат зборот злоба, завист и слични ним... што значи, све се учи.
Нема врска што се работи за жици, иднината носи чуда...
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
не се разбирав многу од оваа тема!се што знам е поврзано со филмот на Спилберг(еден од моите омилени)!но уживав додека ги читав постовите на Торадор и Никола!и се сложувам со тоа што го имаат пишано!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom