Ветеринарно катче

Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
Луѓе, имам сериозен проблем со моето куче. Кучето чудно ја мрда главата, успорено. Ако го убрза движењето на главата, цвили најверојатно затоа што го боли. Му се појави некаква инфекција на ушињата и го однесов на ветеринар ама попусто. Прегледот и дијагностицирањето беа извршени од далечина и нецелосно. Ми беше кажано да му ставам капки дексаметазон. Ги купив капките и првиот ден немав никаков проблем: 2 пати успешно му капнав во двете уши. Следниот ден кога ме виде со капките почна да бега. Не ме остави ниту да му ги исчистам ушињата од насобраниот серум. Почна агресивно да се однесува и за малку ќе ме каснеше. Првпат го гледам таков (претпоставувам дека го боли). Пробав со маска, ама не седи мирен, значи се отима и скока и никако не успеав да му ставам капки подлабоко. Зборував со еден човек кој цел живот чува кучиња и тој ми рече да ги баталам капките затоа што колку што биле добри, толку биле и лоши. Тој никогаш не им ставал капки на неговите кучиња. Ми рече да земам цефалексин и олигојак (витамини и минерали). Вчера почнав да му ги давам таблетите, ама не забележувам никаков напредок. Многу сум загрижен и не знам што да правам. Затоа ве молам сите што имате било каков совет или слично искуство споделете и помогнете ми.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Луѓе, имам сериозен проблем со моето куче. Кучето чудно ја мрда главата, успорено. Ако го убрза движењето на главата, цвили најверојатно затоа што го боли. Му се појави некаква инфекција на ушињата и го однесов на ветеринар ама попусто. Прегледот и дијагностицирањето беа извршени од далечина и нецелосно. Ми беше кажано да му ставам капки дексаметазон. Ги купив капките и првиот ден немав никаков проблем: 2 пати успешно му капнав во двете уши. Следниот ден кога ме виде со капките почна да бега. Не ме остави ниту да му ги исчистам ушињата од насобраниот серум. Почна агресивно да се однесува и за малку ќе ме каснеше. Првпат го гледам таков (претпоставувам дека го боли). Пробав со маска, ама не седи мирен, значи се отима и скока и никако не успеав да му ставам капки подлабоко. Зборував со еден човек кој цел живот чува кучиња и тој ми рече да ги баталам капките затоа што колку што биле добри, толку биле и лоши. Тој никогаш не им ставал капки на неговите кучиња. Ми рече да земам цефалексин и олигојак (витамини и минерали). Вчера почнав да му ги давам таблетите, ама не забележувам никаков напредок. Многу сум загрижен и не знам што да правам. Затоа ве молам сите што имате било каков совет или слично искуство споделете и помогнете ми.
Promeni veterinar drugar. Na forum ne mozeme da ti pomogneme
 
Член од
7 март 2013
Мислења
149
Поени од реакции
41
ДЕЧКИ ПОМАГАЈТЕ.
Планирав да ја парам деновиве питбулката со питбул, ама еден загар што ми се вртеше во двор искршил се што беше заградено и се спариле утрово :( :( Што може да направам сега за да не остане бремена, слушнав дека имало некој спреј...да ја спарам и со питбул, што ќе биде? :/
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Ako може малку помош имам цане корсо и приметив дека не гледа добро и очите му се зеленкасти, што би можело да биде ?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
ДЕЧКИ ПОМАГАЈТЕ.
Планирав да ја парам деновиве питбулката со питбул, ама еден загар што ми се вртеше во двор искршил се што беше заградено и се спариле утрово :( :( Што може да направам сега за да не остане бремена, слушнав дека имало некој спреј...да ја спарам и со питбул, што ќе биде? :/
Постои опција стерилизација и абортус во исто време. Спреј? Сериозно?
Патем, тоа што лично ме интересира, а сепак е поврзано со твојов проблем, зашто побогу сеуште ги парите кучињата? Нели гледате колку пит були има на улица? Кај ќе ги продадеш? Знаеш ли кој ќе ги земе и за што ќе ги користи?
Олабавете сериозно, ебавте матер на расава! За 100 или 200 евра нема да се збогатите, ако тоа ви е планот...
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
560
Поени од реакции
434
Дечки, вчера вечерта и сабајлево тигрицава некако не е ко што треба. Седи подуена со пердувите и не пее ич. Ако ја земам на прст доаѓа, коа ќе пуштам лета(што е добро) ама цела е потиштена некако. Има пролив и повраќа. Ја однесов на ветеринар одма уште сабајлево, и ми даде антибиотик и витамини со шприц да и давам. У 10 сабајле и дадов антибиотик ама рано е да се каже. Седи на лулашката и дреме цел ден. Ветеринаров ми рече може до 7 дена да потрае дур се видат резултати добро е што одма сум ја однел. Вода не сака да пие па ќе пробам после со шприц да и давам.

Е сега, споделете искуство колку е страшно ова да се секирам или ќе и помине? Не е на промаја седена, не сум и дал да јаде нешто што не треба.. не знам стварно што е. Ветеринаров рече многу биле осетливи на временски промени, и времево ваљда влијаело. Дајте некој совет како да и направам поудобно да и биде? Ја ставив у ќош со марама и имам едно греалче мало дува накај кафезот да и биде топло...читав дека требало да одмараат и да бидат у тивка средина и пред се да и биде топло..

Ептен сум загрижен 1 година е старо :confused: машко е
 
Член од
7 март 2013
Мислења
149
Поени од реакции
41
Постои опција стерилизација и абортус во исто време. Спреј? Сериозно?
Патем, тоа што лично ме интересира, а сепак е поврзано со твојов проблем, зашто побогу сеуште ги парите кучињата? Нели гледате колку пит були има на улица? Кај ќе ги продадеш? Знаеш ли кој ќе ги земе и за што ќе ги користи?
Олабавете сериозно, ебавте матер на расава! За 100 или 200 евра нема да се збогатите, ако тоа ви е планот...
Кој ти е проблемот, АЛО?
Прво парење беше и немав ни крајна намера да продавам кучиња, како и да е не пишав тука ова за да ми соли памет некој !
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Кај кучкава на предните лактови забележав дека кожата и е црвена и перутава, а крзното грубо. Мислам дека се работи за почетен стадиум на ова: https://theblissfuldog.com/pages/dog-elbow-callus-info. Задебелување или груба кожа на лактите. Се чини дека ја боли кога ја допирам. Да ја мачкам со нешто или да ја носам на ветеринар? Инаку, се работи за златен ретриевер, женка, 10 месеци.
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Да погодам,на бетон или др тврда подлога спие,така?
Спие во дрвена куќарка и се што и ставаме (јорган, ќебе, прекривка итн.) го кине, партал го прави. Последниов месец спие без ништо. Да и постелам нешто пак?
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Постели и,и на местата мачкај ја со флогоцид,и цинк-витаминска маст ако најдеш.Нема да и помине тоа,ама колку толку ќе ја одржаваш
Фала многу. Не е сериозно до толку, барем мислам. Еве слика. Но на допир се сеќава и не сакам да се влоши. IMG_20160321_181320.jpg
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Постели и,и на местата мачкај ја со флогоцид,и цинк-витаминска маст ако најдеш.Нема да и помине тоа,ама колку толку ќе ја одржаваш
Ako e dekubitus ne mozes nisto da napravis, toa e normalen proces. Flogocid e antibiotska mast zosto bi mackal? Toa e isto kako na pernicinjata odozdola da mackas mast zatoa sto se cvrsti. :)
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.296
Поени од реакции
12.659
Чувам Зајак, му течат солзи од едното око, да не имал некој ваков проблем со неговиот мал пријател, да ми каже некое решение?
 
Член од
11 јуни 2007
Мислења
1.505
Поени од реакции
1.302
Што лек треба за ова

денес му се појави кашлицава и повраќањето

 
Член од
16 март 2015
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво дечки. Имам куче самојад старо една година, и пред одприлика месец и пол, левата предна нога започна да му се тресе како да му е повреден некој нерв и почна да ја витка шепата премногу-едвај оди. Побаравме мислења од повеќе ветеринари, кучето еден период беше и на инекции меѓутоа се уште нема никакво подобрување. Ме интересира дали некој има вакво искуство со своето милениче бидејќи ниту ветеринарите неможат да кажат што поточно му е, ниту знаат како да му помогнат затоа што порано немале вакво искуство. Искрено ве замолувам за помош доколку некој има искуство со ова. Поздрав!
 
Член од
16 април 2013
Мислења
20
Поени од реакции
4
image.jpeg Вознемирувачка фотографија ! Молам за помош :( денес забележав нешто кај мојата кучка . Имате претстава што може да е :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom