Ветеринарно катче

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Мојот миленик, папагал-нимфа - пие големи количини вода, столицата му е ретка - слузава течност, не е весел и посојано лежи во едно ќоше од кафезот
Дали сте имале вакви проблеми?
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Моето кученце кое е 4 месеци , кака 5+ пати на ден(меко), прочистено е од глисти-редовно, веќе 2 недели е на дехидратот Брит ЦарниЛове Папи, првата недела се беше ок какаше по 3 пати на ден, од понеделникот почна прво 7 пати, после 5, многу е некако:( Помош. Незнам дали е од храната? Линекс да му дадам ли?(цело апче?) идеи други ???
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Моето кученце кое е 4 месеци , кака 5+ пати на ден(меко), прочистено е од глисти-редовно, веќе 2 недели е на дехидратот Брит ЦарниЛове Папи, првата недела се беше ок какаше по 3 пати на ден, од понеделникот почна прво 7 пати, после 5, многу е некако:( Помош. Незнам дали е од храната? Линекс да му дадам ли?(цело апче?) идеи други ???
Јaглен, бaнaнa, oризoвa вoдa.. Акo не се пoдoбри oд тoa нaјдoбрo дa смениш хрaнa. Беки oд кoгa е нa сирoвo дaли 1 дневнo кaкa и тoa ептен ситни и цврсти. Акo сaкaш мoжaм дa ти кaжaм oд кaде земaм месo.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.714
Јaглен, бaнaнa, oризoвa вoдa.. Акo не се пoдoбри oд тoa нaјдoбрo дa смениш хрaнa. Беки oд кoгa е нa сирoвo дaли 1 дневнo кaкa и тoa ептен ситни и цврсти. Акo сaкaш мoжaм дa ти кaжaм oд кaде земaм месo.
Па можеш де, јас и @Lu пред година две кога зимавме месо на големо убаво имавме наведено од каде го зимаме и за која цена. Да не идеме до детали дека @Lu и анализа на месото му правеше мислиш на ветеринарен институт е однесено за да го одобрат за исхрана на луѓе.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
image.jpeg image.jpeg Нешто не е арен мачоров. Видете во очиве овие беливе како му стојат, му покриваат голем дел од оково и не се повлекуваат :/
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.714
Прегледај го приврзокот 137556 Прегледај го приврзокот 137557 Нешто не е арен мачоров. Видете во очиве овие беливе како му стојат, му покриваат голем дел од оково и не се повлекуваат :/
џабе ќе најдеш добар дечко на слика ако не знае муабет да ти направи. така е и со слика од мачево за да му ги видиме очите. Најубаво оди на ветеринарен факултет и барај ја Ксенија да ти го провери мачето. Работат секој ден од 8 до 16 часот. Нели ова како најдобра опција ти е наведено, не верувам дека некој од ветеринариве на форумов ќе се осмели да даде дијагноза по сликиве.
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
џабе ќе најдеш добар дечко на слика ако не знае муабет да ти направи. така е и со слика од мачево за да му ги видиме очите. Најубаво оди на ветеринарен факултет и барај ја Ксенија да ти го провери мачето. Работат секој ден од 8 до 16 часот. Нели ова како најдобра опција ти е наведено, не верувам дека некој од ветеринариве на форумов ќе се осмели да даде дијагноза по сликиве.
Ми бега или пак мижи кога ќе го фатам затоа неможам толку саглам слика да му направам. Сепак мислам дека се познават на сликите на што точно мислам. Не сум од Скопје , ама ќе појдам на ветеринар во секој случај. Мислев ако имал некој вакво искуство да сподели што би можело да му е. Ете мислам дека јасно се гледа за што прашувам. Белово триаголниче што му е на ќошево на почетокот на окцето. image.png
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
^ Ако не се лажам по сликава ми личи мене на солзење (лачење, не знам како да го наречам). Кога настина кучево мое пред година дена такви му се направија околу окцата онака низ цела белка. После тоа му ставија инекции, па уште повеќе зеде замав, гурелки по цело око, го чистев потоа, пошто избиваше настинот од внатре. Нештото траеше неколку дена, ама вака по сликата мене ми личи на тоа. Не сум стручњак и да не грешам душа :) Некој поупатен нека кажи.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Tret ocen kapak blago prolaniran,ako zborime za istoto. Da ne e so iscedok od ocinjata? Mozno e da e vospalenie ali vet mora oftalmoloski da go pregleda
 
Член од
9 септември 2010
Мислења
26
Поени од реакции
4
Мачорот мој едвај се движи, нема глас да мјаука. Други симптоми нема не знам што може да биде. Да не е труење? Неможам да го однесам ветеринар пред 6 саат дали може некој да ми каже што можам да направам ако е труење? :(
 
Член од
2 февруари 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Нормално ли е да се пигментира јазик кај куче? Моево прво имаше една црна дамка како бенка а сега приметив под врвот на јазикот црвеникава дамка. Мислење?
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
Front line ampula protiv paraziti i krlezi mi treba za kuce do 10kg. Kade moze da se kupi i po koja cena? Fala
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Мачињава деновиве се болни од нешто.
Не јадат и пијат ништо по неколку дена, кашлаат како да имаат голтнато нешто (едвај значи) и во неколку наврати повраќаат жолтеникава течност.

Тажно и долго мјакуаат, одвај се движат.

Прво едно од нив се разболе, одвај го спасив со 3 инекции, инфузии и вода со шприц му даваме, мислев дека можеби е удрено со кола или слично.
Но сега и другиве 2 се разболеа, истите симптоми, што би можело да биде?
Инаку не сум од Скопје и ветеринариве во мојот град не се нешто упатени многу, само инекции се научиле да им шибнат, друго појма немаат ни прегледи ни ништо.
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Кучкава си ја повреди шепата, а ветеринарот затворил за денес. Ајде ве молам совет за прва помош? Ја дезинфициравме со алкохол, ставивме ихтигал маст. Оди инаку, што значи не ја боли којзнае колку. Само ми е страв од инфекција и ме интересира дали ќе и зарасне.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Кучкава си ја повреди шепата, а ветеринарот затворил за денес. Ајде ве молам совет за прва помош? Ја дезинфициравме со алкохол, ставивме ихтигал маст. Оди инаку, што значи не ја боли којзнае колку. Само ми е страв од инфекција и ме интересира дали ќе и зарасне.
Колкава е повредата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom