Ветеринарно катче

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.521
Imas pekinezer. Brahicefalicna rasa. Cel zivot tesko ke dise i ke 'rci
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.619
Поени од реакции
27.710
Возможно ли е возрасно куче старо околу 5 години,да заболи и умре од парвовироза?
Вакцинирано како мало со со оние последователни вакцини и толку
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.619
Поени од реакции
27.710
Vozmozno e se, ama najverojatno ne e parvovirozata pricina za uginuvanjeto.
Не е ни заболено сеуште,меѓутоа имаше контакт со кутре старо 2 месеца кое угина од парвовироза
Автоматски споено мислење:

Што може да се очекува?
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.521
Vo princip nisto. Obicno vozrasnite go pominuvaat so nekoja obicna dijarea(ako voopstvo nesto se javi) za koja i ne se znae deka e kako rezultat na parvo.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.619
Поени од реакции
27.710
Се работи за 5 улични кутриња на возраст помеѓу 2 и 3 месеци,немав ни шанса за вакцина,пред една недела ги видов и почнав да ги хранам,после неколку дена едно по едно се разболеа.Не може сите да ги задржат на вет додека трае лекувањето па некои морам дома да ги почувам а имам мои 3 возрасни кучиња па некако страв ме фаќа.Фала на советите
Автоматски споено мислење:

Не верувам дека некое ке преживее,ама не ми се оставаа под ведро небо да умираат полека во маки
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.521
Kupi varikina od kam i tamu kaj sto ti se dvizat kutrinjata iscisti so rastvor 1l na 9l voda. Ako mozes ne odi so isti konduri kaj kutrinjata i kaj tvoite. Ednostavno ne gi druzi. Prvo fakjaj gi tvoite pa malite, i isto ko za koronata, mij race :) ne mora da zna i deka nema da preziveat, samo sto virusot si bara dosta posvetenost i od veterinar i od sopstvenik.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.619
Поени од реакции
27.710
Kupi varikina od kam i tamu kaj sto ti se dvizat kutrinjata iscisti so rastvor 1l na 9l voda. Ako mozes ne odi so isti konduri kaj kutrinjata i kaj tvoite. Ednostavno ne gi druzi. Prvo fakjaj gi tvoite pa malite, i isto ko za koronata, mij race :) ne mora da zna i deka nema da preziveat, samo sto virusot si bara dosta posvetenost i od veterinar i od sopstvenik.
Сабајле умрено го нашле едното кај ветеринарот што е,второто се бори а останатите 2 избегаа од мене вчера кога ме видоа и ги нема,ваљда умреле до сега и не се мачат повеќе.Страшно опака болест,можда полоша и од Штенечак што ја сметав за најлоша до пред 2 дена
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.521
Stenecakot e polosa. a nasa srekja barem kajmene go nema tolku.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
779
Поени од реакции
257
Здраво... ве молам за брз одговор. Штотуку се вратив од работа и го забележав кучето како му се паднати капаците, односно чудни му се очите едвај гледа и имаше повраќано во боксот ! Се работи за Дого аргентино, женка во циклус. Сабајле се си беше во ред. Ве молам за помош што може да е!?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.521
Ne e ova prasanje sto moze da bide odgovoreno na forum. Srekjno!
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.087
Поени од реакции
2.184
Оваа година мачката ми се омачи втор пат но сега бега од мачињата.Не знам што да правам не сака да ги храни ќе умрат од глад.Дајте совет молам.Благодарам однапред.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.619
Поени од реакции
27.710
Оваа година мачката ми се омачи втор пат но сега бега од мачињата.Не знам што да правам не сака да ги храни ќе умрат од глад.Дајте совет молам.Благодарам однапред.
Акo си ги фaќaл пoчестo пa дa и мирисaaт нa мaјкaтa.А дa јa кaстрирaш мaјкaтa штo викaш?
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
340
Поени од реакции
395
Дали има некој ветеринар на форумов, сакам да се посоветувам за едно улично куче, кое го забележав пред некој ден и кое има изразен рахитис на предните нозе, во форма на буквата О, мн жално за гледање. А да биде уште потрагично, кучето е доилка и има две мали кученца.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.521
Rahiticno kuce bi baralo barem nekolku dena aplikacija na kalcium od strana na veterinar, dobra hrana i potoa suplementacija na usta.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom