Ветеринарно катче

Дискусија во форумот 'Животни и миленици' започната од Скулгрл, 1 март 2007.

 1. Kiki_kiki_

  Kiki_kiki_

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Ветеринарот ни даде АнтиАртерозин апчиња да пое 3 пати на ден една тубичка. И доколку за недела нема подобрување ќе оди на снимање. Мислење за овие апчиња?
  --- Споено дупло мислење, 13 јануари 2018 ---
  И на диета е плус Барон и тој си ги славеше празнициве
   
  Последно уредено: 13 јануари 2018
 2. Doc Holliday

  Doc Holliday Модератор

  Член од:
  5 ноември 2010
  Мислења:
  5.013
  Допаѓања:
  3.918
  Нека ги пие тие.
   
 3. Carole

  Carole

  Член од:
  28 јануари 2018
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво. Имам куче од неколку месеци, не е расно и вечерва му дадов салама да јаде. Е сега додека да му ја дадам саламата, ми ја грабна од рака и изеде парче од обвивката на саламата. Дел успеав да му го извадам ама едно делче го голтна. Место не ме држи, има ли простор за паника ? Благодарам
   
 4. KamenLaden

  KamenLaden

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  421
  Допаѓања:
  60
  Мислам дека не, ќе го исфрли преку :гомце:
   
  На Carole му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Doc Holliday

  Doc Holliday Модератор

  Член од:
  5 ноември 2010
  Мислења:
  5.013
  Допаѓања:
  3.918
  Aко не е преголемо парче немаш простор за паника
   
  На Carole му/ѝ се допаѓа ова.
 6. lunatik

  lunatik

  Член од:
  29 септември 2011
  Мислења:
  722
  Допаѓања:
  370
  Луѓе давајте совет веќе 5 дена едно маче е качено на дрво високо околу 20 м поточно на топола и никако да спадне.Луѓе не се нафаќаат да се качат пошто дрвото е дебело и тешко за качување.Храна и качувам со кошница врзана за висок стап но никако да ја атераме да спадне иако и поставив и скара специјално направена за неа во случај да реши да спадне.
   
 7. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.419
  Не знам што точно да те советувам, но да ги контактираш Паркови и зеленило или Анима Мунди?
   
 8. lunatik

  lunatik

  Член од:
  29 септември 2011
  Мислења:
  722
  Допаѓања:
  370
  Ја сваливме денес после 9 деа поминати на дрво.И качивме кошница со јадење врзана за долг стап и човек качен на висока скара упеа даја свали кога влез во кошицата да јаде.
   
 9. boo1

  boo1

  Член од:
  10 јуни 2013
  Мислења:
  43
  Допаѓања:
  39
  Морав нова тема...викнаме ветеринар за кучето, се јадеше позади на задната нога имаше рана, ветеринарот ни кажа дека е нешто аналните жлезди, му стави анестезија и антибиотик и го среди тоа ама кучето уште не е разбудено, помина 1 час од кога му ја стави анестезијата и не е уште разбудено а анестезијата траела 30 минути, дише смирено ама не реагира никако.
  Му се јавуваме на ветеринарот ама не крева
   
 10. vladok

  vladok

  Член од:
  19 февруари 2016
  Мислења:
  160
  Допаѓања:
  13
  мое мислење , зимај кучето и у кола и во ветеринарна амбуланта во Автокоманда, ако си од Скопје
   
 11. SaltNPepa

  SaltNPepa Other's envy, owner's pride!!!

  Член од:
  14 септември 2012
  Мислења:
  1.668
  Допаѓања:
  2.170
  Доколку дише длабоко ќе се разбуди. Многу често кога се користи инекциона анестезија им треба цел ден додека да се разбудат.
   
 12. boo1

  boo1

  Член од:
  10 јуни 2013
  Мислења:
  43
  Допаѓања:
  39
  Почна да реагира само многу малку...еве 4 часа поминаа а уште нема на нозе застанато, ќе ја дигне главата и за некоја секунда пак му паѓа на земја.
  Почна да лае 3-4 пати, т.е не лае туку квиче, сигурно е ептен замалушено.
  Не ми е јасно мене ова, анестезијата траела 30 минути а он не реагираше ич цели 2 саати, само дишење, устата цело време затворена или многу малку отворена а јазикот надвор од устата, после почна полека да мрда...
  Сега пред 5 минути стана, оде малку...само што рже кога пробувам да го допрам, сигурно заради анестезијата...?
   
 13. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.454
  Допаѓања:
  2.265
  Не паничи ништо не е, е сега тој проблем долго ќе го имаш и ако зачести правец ветеринарен факултет кај асс.Ксенија и ќе барас да ти ги отстранат тие анални жлезди
  спротивно ќе се убиеш од пари давање за да ти ги чистат
   
 14. riki pilot

  riki pilot

  Член од:
  11 декември 2008
  Мислења:
  357
  Допаѓања:
  102
  zdr do pred 2-3 dena mojot pes star 1 godina pocna da krivi na prednata desna noga sepata koga odi potkrivnuva isto i koga trca potkrivnuva do sto moze da mu e i kako da go lekuvam so koi lekovi ili pravec veterinarna sea neznam dali nekade vo dvorot si ja svijal nogata toa neznam koga mu ja fakam i pretiskam nogata od gore na dolu ne reagira osven kaj sepata prstite
   
 15. SaltNPepa

  SaltNPepa Other's envy, owner's pride!!!

  Член од:
  14 септември 2012
  Мислења:
  1.668
  Допаѓања:
  2.170
  Odnesi go na veterinar
   

Сподели преку: