Ветеринарно катче

Член од
21 февруари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Moze li da mi preporacete nekoj doktor vo Skopje. Maloto kucence mi umre, sega staroto sto go cuvam veke 8 godini gi pojavuva istite simptomi. Povraka, odbiva da jade i pie, gonodnesov vo veterinarnata stanica mi rekoa nemoze da ima parvoviroza bidejki e vakcirano i staro, no toa povraka isto penja i e depresivno. Veterinarot mu stava podkozno samo 20ml infuzija, nesaka venski, nemozel da mu najde vena , a jas smetam deka toa e malku na 10kg kuce. Sto e taa dehidracija od 20ml , poveke povrqka kolicinski negoli sto ke primi ednas vo denot. Mie strav deka ke go izgubam i ova kuce, preporaka za dobar doktor ve molam?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Moze li da mi preporacete nekoj doktor vo Skopje. Maloto kucence mi umre, sega staroto sto go cuvam veke 8 godini gi pojavuva istite simptomi. Povraka, odbiva da jade i pie, gonodnesov vo veterinarnata stanica mi rekoa nemoze da ima parvoviroza bidejki e vakcirano i staro, no toa povraka isto penja i e depresivno. Veterinarot mu stava podkozno samo 20ml infuzija, nesaka venski, nemozel da mu najde vena , a jas smetam deka toa e malku na 10kg kuce. Sto e taa dehidracija od 20ml , poveke povrqka kolicinski negoli sto ke primi ednas vo denot. Mie strav deka ke go izgubam i ova kuce, preporaka za dobar doktor ve molam?
Ко бе неможе да му најде вена, или само 20мл поткожно. Ме курчат вакви смешки. Кога веќе одиш во автокоманда зашто не одиш на ветеринарен факултет? Оди таму ќе ти помогнат сигурно повеќе од таа смешка 20мл поткожно
 
Член од
21 февруари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ко бе неможе да му најде вена, или само 20мл поткожно. Ме курчат вакви смешки. Кога веќе одиш во автокоманда зашто не одиш на ветеринарен факултет? Оди таму ќе ти помогнат сигурно повеќе од таа смешка 20мл поткожно
Jas sum od Veles, go nosam vo veterinarna stanica vo Veles. Ne sum od Skopje, zatoa pobarav dali nekoj znae dobar doktor od Skopje. Sega se vrativme od infuzija pak, no isto podkozno bese 2 sprica.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Jas sum od Veles, go nosam vo veterinarna stanica vo Veles. Ne sum od Skopje, zatoa pobarav dali nekoj znae dobar doktor od Skopje. Sega se vrativme od infuzija pak, no isto podkozno bese 2 sprica.
Па ете ти напишав добар доктор од скопје
Ветеринарен факултет, ветеринарна болница (кога ќе одиш во тој комплекс ќе бараш баш од факултетот да те примат не приватната клиника)
Иначе поткожно јас лично со дозвола од ветеринар имам ставано 300-500мл па сега ти направи математика
 
Член од
21 февруари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Па ете ти напишав добар доктор од скопје
Ветеринарен факултет, ветеринарна болница (кога ќе одиш во тој комплекс ќе бараш баш од факултетот да те примат не приватната клиника)
Иначе поткожно јас лично со дозвола од ветеринар имам ставано 300-500мл па сега ти направи математика
Blagodaram za odgovorot, utre ke otidam i ke vidam sto ke napravime
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
Кој е најдобар ветеринар или ветеринарна амбуланта во Скопје? Како сте задоволни од доктор Марин?
 
Член од
30 октомври 2017
Мислења
69
Поени од реакции
72
Здраво на сите, имам пикинезер стар некаде 9години, денеска кога се вратив од работа беше целото потиштено, ушите му беа топли, го земав го однесов во ветерина во автокоманда, му дадоа 3 инекции имаше висока температура едната за ја симне температурата а другите две витамински. Го прашав докторот да не е од тој вирусот каде што органите на некои начин ги скпаува и кучето има крвав измет. Ми рече дека првично не изгледа така, и дека температурата до вечер треба да му се намали. И утре повторно да го донесам на контрола за да му препише терапија.На каква терапија мисли не ми кажа. Некои совет со искуство или стручен? Ви Благодарам на сите.
 
Член од
20 април 2019
Мислења
62
Поени од реакции
29
Здраво.
Имам мачка стара 2,5 годинки (ангора бела) и веќе некое време се обидувам да ја научам да јаде сирово мевце комбинирани оброци, ама со неуспех.
Досега јадеше цел живот сува храна од ДМ и паучи, наутро сува а навечер пауч. Понекогаш јадеше варено мевце, ама 2-3 дена по ред да и давам и после одбива. Два дена гладна беше и ставав мевце да каснува не сакаше или по малку кснуваше.
Не сакам да ја хранам веќе храна полна со шеќери, ветеринарката ми рече да пробам со живо мевце, барф или варено со додатоци суплементи, бидејќи забите покажуваат слабост и многу е дебела.
Знам се за постапно менување но тоа не поминува кај неа. Ќе јаде 2-3 дена живо мевце и толку. Дали да ја изгладнам подолго и да ставам месо за да мора да јаде ?
Знам дека е зависна од паучи, сувата не ама за пауч душа дава.
Земав мелено телешко и мисиркино мешав со пауч, не сакаше.
Чаре?
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Кучкава има црвено око со жолто-зелен исчедок веќе трет ден. Окото и го плакнеме со камилица и ѝ ставаме капки прокулин. Се подобри црвенилото и исцедокот се намали. Треба да ја носиме на ветеринар и да ѝ ставаме нешто друго или да почекаме? Се чини дека не ја боли и не ѝ пречи, не го чеша или трие воопшто.
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Кучкава има црвено око со жолто-зелен исчедок веќе трет ден. Окото и го плакнеме со камилица и ѝ ставаме капки прокулин. Се подобри црвенилото и исцедокот се намали. Треба да ја носиме на ветеринар и да ѝ ставаме нешто друго или да почекаме? Се чини дека не ја боли и не ѝ пречи, не го чеша или трие воопшто.
Можеш да и ставиш Тобрадекс капки, комбинација антибиотик со кортико. За луѓе се, но се користат и за кучиња, не се токсични а многу се ефикасни.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Кучкава има црвено око со жолто-зелен исчедок веќе трет ден. Окото и го плакнеме со камилица и ѝ ставаме капки прокулин. Се подобри црвенилото и исцедокот се намали. Треба да ја носиме на ветеринар и да ѝ ставаме нешто друго или да почекаме? Се чини дека не ја боли и не ѝ пречи, не го чеша или трие воопшто.
Колку е стара?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Можеш да и ставиш Тобрадекс капки, комбинација антибиотик со кортико. За луѓе се, но се користат и за кучиња, не се токсични а многу се ефикасни.
Dali si veterinar? Znaes li koi se posledicite od koristenje na kortiko na oko?
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Od kade znaes koja e pricinata za iscedokot? Od kade znaes deka kuceto se nema povredeno, na primer(a ne znaes zatoa sto nemas prasano nitu pak imas napraveno soodveten oftalmoloski pregled) sto ako postoi povreda na roznicata na okoto? Dali znaes deka kortikosteoidite kaj povedena roznica predizvikuvaat cir? I da, seto toa od lokalna aplikacija na kortiko.
Moj topol sovet, ponekogas rabotata na veterinarot ostavete ja za veterinar. Citanjeto po internet ne ne pravi nitu doktori, nitu vetrerinari nitu bilo kakvi poznavaci vo odredena oblast.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom