Ветеринарно катче

Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
ветеринарен факултет има цените мислам дека се исти како и кај другите почнувајќи од 500 денари па нагоре ако не се лажам
нема, го заменуваат, од среда ќе бил достапен
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
У пм вчера ми умре кученце за кое што плакав како мало дете.Старо беше околу 4месеци предходно ги примаше сите вакцини и последните денови приметив дека не е тоа што беше предходно мн весело сега наеднаш изгуби апетит и расположение како да знаеше што го чека :( Го носев и на ветеринар и примаше терапија ама се џабе си отиде од овој свет кутрото.Се нервирам многу посебно од последните мигови на неговиот живот кога немоќен гледав како полека умира.Нека иде све у пм јас маката и болката не можам да ја опишам само нз како на денешно време не можевме да го спасиме..
 
D

despina102

Гостин
Ve molam za pomosh...
denes moeto mace se otrovi najverojatno ima kasnato nesto otrovno... ja nosev na veterinar i stavija tri inekcii i dadov voda so sol posle nekoe vreme pocna da dobiva napadi ja odnesov pak na veterinar i i stavija inekcija za smiruvanje na bolkata i i kupiv medicinski jaglen ,sega nekako zivna pocna da se dvizi no naednas pocnuva da mjauka silno i da stanuva agresivno isto kako da dobiva napadi...
Prasanjeto mi e dali e toa od inekciite,i sto mozam da napravam za da ne custvuva bolka dokolku e od niv
 
Член од
25 март 2013
Мислења
234
Поени од реакции
141
Здраво дечки!
Препорачајте ми огрлици за против крлежи и буви? Бренд и цена ако знаете.
Поздрав
 
Член од
30 јуни 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво
Јас имам куче сибирски самојад и од вчера приметив дека на устата кај што и беше црно сега станува црвено..
A и во ушето има раничка малку и е мрсна
Незнам што да правам
Ве молам за помош
 
Последно уредено:
Член од
21 август 2012
Мислења
23
Поени од реакции
2
Здраво дечки, ми треба помош...
Денес го примерив кучето како има оток помеѓу пенисот и јајниците, ии тоа голем оток со црвенило и температура. Што би можело да биде?? Да не е каснат од нешто илии пак некоја инфекција. Веќе неколку дена не јаде и не кака, тажен е и само лежи, си бара ладно место изгледа има големо воспалување... сиротичок мој го имам веќе 9-10 години ...
 
D

Drexel

Гостин
Пред ден забележав дека кучето го нападнале крлежи, Но е премногу хиперактивно и неможам да го седнам на едно место да ги извадам сите, Би можело ли да му се даде некаков седатив за спиење или релаксација што ќе ми овозможи да му ги извадам крлежите, И ако може некој да ме посочи каде се купуваат и кои седативи би биле добри за ова.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ne. Od nikade ne se kupuvaat i nieden veterinar nema da ti sedira kuce za da go cisti os krlezi. Kupi si neopetroid alfa neka ti objasni veyerinarot kako da go izbanjas kuceto
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Еднo прaшaње.Ипaкетине прaшaкoт зa бубрези штo му гo дaвaм нa кучетo е сo прoјден рoк,a е дoстa тежoк зa нaбaвкa oд Бугaријa гo купувaм.Пaк му се резултaтите oд aнaлизите нa гoрнa грaницa и вчерa еден сoсед штo е фaрмaцевт пo прoфесијa гo читaше сoстaвoт нa Ипaкетинoт и вели декa тaквите супстaнци еднoстaвнo немaле рoк нa трaење и декa е безбеден зa упoтребa,aмa некaкo ми е шубе 8 месеци кaкo му е истечен рoкoт нa aмбaлaжaтa.Имa ли некoј искуствo oкoлу oвa?
 
Член од
22 август 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo
Sakam da prasam dali nekoj znae sto moze da se pojavi kaj kuce do gazotot ima dupche i mu tece krv...rana ne e sigurno.Ako nekoj znae ve milam pishete mi kasno e za veterinar
 
Член од
17 септември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
1
Имам лабрадорче старо 2-3 месеци..не знам точно затоа што е вдомено од улица пред месец дена и не сме го валцинирале уште... Пред 5 дена приметив дека нешто не е во ред со него и го однесовме на ветеринар. Не јаде ништо, повтаќа нешто како вода и мнпгу се осеќа миризба од повраќаното. Вода ретко пие па дури и после пиење повраќаше првите 2-3 дена а сега поретко повраќа.. не знам што да правам. До сега има примано 4 дена инфузија и инекции му даваа а ни кажаа дека имал вирус кој полесно го совладал бидејќи не е вакциниран и дека отприлика по 5 дена ќе му биде подобро ама стрсв ми е затоа што утре ќе му е 5тата инфузија а воопшто не гледам промени. Нема јадено воопшто. За глисти ни рекоа да не му даваме сеа таблета пошто ќе ја поврател. Што да правам? Во автокоманда го носиме...дали да одам кај друг ветеринар? Нема интерес за храна воопшто, ја врти главата коа ќе види јадење, два дена по ред бега од нас и гледа кај ќе се сокрие...
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Имам лабрадорче старо 2-3 месеци..не знам точно затоа што е вдомено од улица пред месец дена и не сме го валцинирале уште... Пред 5 дена приметив дека нешто не е во ред со него и го однесовме на ветеринар. Не јаде ништо, повтаќа нешто како вода и мнпгу се осеќа миризба од повраќаното. Вода ретко пие па дури и после пиење повраќаше првите 2-3 дена а сега поретко повраќа.. не знам што да правам. До сега има примано 4 дена инфузија и инекции му даваа а ни кажаа дека имал вирус кој полесно го совладал бидејќи не е вакциниран и дека отприлика по 5 дена ќе му биде подобро ама стрсв ми е затоа што утре ќе му е 5тата инфузија а воопшто не гледам промени. Нема јадено воопшто. За глисти ни рекоа да не му даваме сеа таблета пошто ќе ја поврател. Што да правам? Во автокоманда го носиме...дали да одам кај друг ветеринар? Нема интерес за храна воопшто, ја врти главата коа ќе види јадење, два дена по ред бега од нас и гледа кај ќе се сокрие...
Требало да го вакцинираш, ама тоа доцна веќе. Мора да јаде. Не знам како и што, ама мора. Месо свари му, пилешко. Со ориз пробај. Јајце варено. Гранулите потопи му ги во вода и стави месо низ нив. Со сила ќе му даваш ако треба. Отвораш уста и ставаш. Без храна нема да се накрене. Од ветеринарот толку - лекарства и инфузии. И друг да е, тоа е што може да сторат. Ако бега од вас, може бара ладно зошто има температура. Нашава така правеше.
 
Член од
17 септември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
1
@Astra_Astra

Имаше првиот ден температура 39.5 ама веќе нема. За јадење исто ни рекоа дека е нормално и дека по 5 дена тек ке пројавело интерес за јадење ..мачја шепа така некако се викал вирусот. Устата со сила му ја отваравме за апче да му дадеме ана залудно одма плука..ја врти главата како човече коа ќе види храна..незз дали е таков вирусот и што да правам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom